1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, samopoczucie, ile trwa ciąża, data porodu

uśmiechnięte dziecko

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 1 TYGODNIU CIĄŻY?

Jak wygląda początek ciąży?

Właśnie dostałaś okresu. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Tak więc w pierwszym tygodniu ciąży nie doszło jeszcze do zapłodnienia, Twoje ciało dopiero się do niego przygotowuje. Komórka jajowa jest niedojrzała, zacznie się rozwijać, dopiero gdy ustąpi krwawienie.

Jak obliczyć datę porodu?

Planowany termin porodu liczy się na podstawie metody, którą wymyślił niemiecki ginekolog Franz Naegele. Przybliżony termin wylicza się, dodając do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, następnie odejmując 3 miesiące i dodając rok.

Przykład: pierwszy dzień ostatniego okresu 1 stycznia 2022 + 7 dni = 8 stycznia 2022 roku

8 stycznia 2022 roku – 3 miesiące = 8 października 2021 roku

8 października 2021 roku + 1 rok = 8 października 2022 roku – planowany termin porodu

Nie musisz teraz przystępować do żadnych równań matematycznych. W obliczeniu planowanego terminu porodu oraz wieku ciąży pomoże Ci nasz kalkulator ciąży. Pamiętaj jednak, że szacunki te mogą nie być całkowicie dokładne, ze względu na to, że nie da się stwierdzić ze stu procentową pewnością, kiedy doszło do zapłodnienia. Tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie porodu.

Bardzo ważne, abyś zanotowała datę swojej ostatniej miesiączki, bo na pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa lekarz na pewno Cię o nią zapyta.

Ile tygodni trwa ciąża?

Ciąża trwa 9 miesięcy i jeden tydzień, czyli łącznie 40 tygodni, co daje nam 280 dni. Natomiast biorąc pod uwagę biologiczny wymiar ciąży, jej długość wynosi 38 tygodni, ponieważ zapłodnienie następuje w 3 tygodniu ciąży. Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, wszystko może wydawać Ci się skomplikowane, ale nie martw się – ten kalendarz ciąży przeprowadzi Cię tydzień po tygodniu przez cały okres jej trwania.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 1 TYGODNIU CIĄŻY

Jakie pierwsze objawy ciąży?

Kobieta w ciązy

Jak już wiesz, 1 tydzień ciąży to czas, kiedy w ciąży tak naprawdę nie jesteś. Dolegliwości, jakie mogą Ci towarzyszyć w tym okresie, będą typowe dla tych, z którymi zmagasz się podczas każdej miesiączki, ale nie martw się , już za chwilę będziesz mogła o nich zapomnieć (co nie oznacza, że będzie kolorowo i przyjemnie).

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, dopiero gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, czyli około 3 tygodnia ciąży. Możesz spodziewać się wtedy delikatnego plamienia – to tak zwane krwawienie implantacyjne. Następuje mniej więcej od 6 do 12 dni po zapłodnieniu, czyli około 3, 4 lub 5 tygodnia ciąży. Jeśli podczas starań o dziecko codziennie sprawdzałaś temperaturę swojego ciała, po zajściu w ciążę zauważysz, że nieznacznie się podniosła. To skutek działania progesteronu. Często spotykanym symptomem początku ciąży jest tkliwość piersi. Możesz również odczuwać senność, zmęczenie oraz bóle w dole brzucha, przypominające te, których doświadczasz podczas miesiączki. Zanim jednak pobiegniesz do apteki po test ciążowy, lepiej jeszcze trochę poczekaj. Będzie on wiarygodny, jeśli wykonasz go dopiero około 10 dni po stosunku.

Zdrowie w 1 tygodniu ciąży

Zanim zajdziesz w ciążę, warto się do niej odpowiednio przygotować. Bardzo ważna jest zdrowa dieta. Posiłki powinny być zbilansowane, bogate w wartości odżywcze. Złe nawyki żywieniowe mogą mocno zaburzyć Twoją płodność lub przyczynić się do poronienia. Twój organizm musi być teraz w pełni sił, dlatego lepiej zrezygnować z diet odchudzających. Na zrzucanie dodatkowych kilogramów będzie jeszcze czas.

Staraj się zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga utrzymać zdrowie, ale także wzmacnia kondycję, co może okazać się bardzo przydatne po zajściu w ciążę, kiedy organizm będzie obciążony dodatkowymi kilogramami.

Zrezygnuj z wszelkich używek. Alkohol, nikotyna czy narkotyki mają destrukcyjny wpływ na zdrowie zarówno Twoje, jak i dziecka. Co więcej, nawet po rezygnacji z używek, organizm nie wraca od razu do pełni sił, a w niektórych przypadkach może zostać zaburzony na stałe, dlatego im wcześniej wyeliminujesz ze swojego życia szkodliwe substancje, tym lepiej.

Zacznij suplementować kwas foliowy, który ma ogromne znaczenie na rozwój płodu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do ciężkich wad wrodzonych u dziecka, a w konsekwencji nawet do śmierci. Najkorzystniej zacząć go suplementować około 3 miesiące przed planowaną ciążą. Pamiętaj, że dbając o siebie, zwiększasz swoje szanse na poczęcie zdrowego dziecka.

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?

kobieta w ciąży

Właśnie nadszedł ostatni moment na wykonanie podstawowych badań, które pomogą wcześniej wykryć ewentualne schorzenia. W razie wykrycia nieprawidłowości lepiej poczekać ze staraniami o dziecko do momentu, kiedy wyniki się unormują.

Podstawą jest morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. Te dwa badania dadzą pogląd na ogólny stan zdrowia organizmu jeszcze przed poczęciem. Przy okazji można wykonać badanie grupy krwi – w tym wypadku najlepiej będzie, jeśli zdecydują się na nie oboje rodzice. Pozwoli to na wykrycie ewentualnego konfliktu serologicznego, czyli sytuacji, kiedy płód dziedziczy od ojca dodatni czynnik RH, a matka ma Rh-. Organizm matki postrzega wtedy płód jako intruza i stara się go wyeliminować.

Warto także sprawdzić stężenie glukozy we krwi. W przypadku podwyższonego wyniku istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się cukrzycy ciążowej, a co za tym idzie, będziesz musiała być pod stałą opieką specjalistów.

Kolejnym ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu hormonów tarczycy we krwi. Norma TSH dla kobiety w ciąży jest bardziej restrykcyjna i wynosi nie więcej niż 2,5. Jeśli okaże się, że Twoja tarczyca nie działa prawidłowo będziesz przyjmować hormony, które zmniejszą prawdopodobieństwo powikłań.

Jeśli do tej pory stosowałaś antykoncepcję hormonalną, wykonaj również próby wątrobowe oraz czynnik krzepnięcia krwi. Warto także zbadać poziom cholesterolu oraz wykonać test na HIV.

Nie obejdzie się również bez wizyty u ginekologa w celu wykonania cytologii. Profilaktycznie warto także zbadać piersi, dlatego poproś o skierowanie na USG lub mammografię. Poinformuj lekarza, że zamierzasz zajść w ciążę – być może po przeprowadzeniu wywiadu zleci Ci jakieś dodatkowe badania lub konsultacje u specjalistów.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 1 TYGODNIU CIĄŻY

W jaki sposób zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Jeśli starasz się o dziecko, spróbuj przewidzieć czas owulacji, ponieważ od jej momentu komórka jajowa będzie żyła zaledwie 24 godziny. Jak wynika z badań, najlepszym sposobem na zajście w ciążę jest… częste współżycie (najlepiej co drugi dzień). Biorąc pod uwagę, że plemniki mogą przetrwać w pochwie nawet do 5 dni, najlepszy czas na staranie się o dziecko przypada na trzy dni przed i w samym dniu owulacji. Jeśli nie masz pewności, kiedy nadejdzie owulacja, możesz zakupić w aptece test owulacyjny. Możesz także skorzystać z naszego kalkulatora dni
płodnych, który pomoże Ci określić przybliżony czas, kiedy występują u Ciebie dni płodne.

Literatura:
1. Lesley Regan; Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu; Esteri 2020;
2. Praca zbiorowa; Ciąża. Poradnik dla rodziców; Muza 2014;
3. Paolo Sarti, Giuseppe Sparnacci; Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka; Wydawnictwo Rea 2013;
4. Annette Nolden; Ciąża tydzień po tygodniu; Świat Książki 2013;
5. Dorota Szostak-Węgierek; Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry