10 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

10 tydzień ciąży

ROZWÓJ DZIECKA W 10 TYGODNIU CIĄŻY

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień to trzeci miesiąc ciąży. Powoli zbliżasz się do końca pierwszego trymestru, w którym to występuje największe ryzyko poronienia. Do porodu zostało 30 tygodni, za Tobą więc ¼ ciąży. 10 tydzień ciąży to 8 tydzień życia dziecka, ponieważ do zapłodnienia doszło około 2 tygodnia ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 10 tygodniu ciąży?

w 10 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości truskawki

W 10 tygodniu ciąży dziecko mierzy od 2,5 do 4 cm. Waży około 4 g i wielkością przypomina dużą truskawkę.

Wygląd i rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży

W 10 tygodniu ciąży dynamicznie rozwija się twarz dziecka. Powieki są już wykształcone, a przez to, że są zrośnięte, szczelnie przykrywają gałki oczne, co powoduje, że maluszek wygląda jakby spał. Uszy dziecka nadal mają formę małych wypustek i są położone nisko na głowie. W uchu wewnętrznym powstaje właśnie ślimak. Na pierwsze ząbki dziecka będziesz musiała jeszcze trochę poczekać, ale w maleńkiej buzi już teraz tworzą się zębodoły i pojawiają zawiązki zębów mlecznych. Na języku powstają kubki smakowe. Dziecko potrafi już otwierać buzię. Za sprawa szybko rozwijającego się mózgu, na czole dziecka może występować niewielka wypukłość.

Paluszki u rąk rozdzieliły się i zaczynają na nich powstawać paznokcie. Kończyny stały się dłuższe, a stawy się zginają. Bardzo szybko rozwijają się tkanki które, gdy stwardnieją, staną się kośćmi. Dziecko coraz częściej porusza rękami i nogami, trenując w ten sposób swoje ciało.

Błony płodowe i łożysko są już niemal całkowicie ukształtowane, co sprawia, że powoli zanika pęcherzyk żółtkowy, który do tej pory odpowiedzialny był za odżywianie dziecka. Pracę podejmują już niektóre organy i układy. Szpik powoli zaczyna wytwarzać krwinki, nerki filtrują mocz, pęcherz żółciowy rozpoczyna produkcję żółci. Kształtują się płuca i trzustka, a także układ pokarmowy.

Serce maluszka bije w tempie 140 do 180 uderzeń na minutę. Powoli kończy się okres organogenezy, w którym dziecko jest najbardziej narażone na powstanie wad rozwojowych.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 10 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy w 10 tygodniu ciąży

kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

W 10 tygodniu ciąży możesz zmagać się z objawami typowymi dla całego pierwszego trymestru. Nadal dokuczać mogą Ci nudności i wymioty, które na tym etapie ciąży zwykle są najbardziej nasilone. Koniecznie uzupełniaj płyny, ponieważ ich niedobór może doprowadzić do odwodnienia, Jeśli wymioty nie ustają, skonsultuj się z lekarzem.

Wiele przyszłych mam zmaga się ze wzdęciami. Wzdęcia w ciąży są zazwyczaj spowodowane zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią dietą i brakiem aktywności fizycznej. Zrezygnuj z ciężkostrawnych i wzdymających produktów oraz staraj się codziennie zażywać trochę ruchu, a problem powinien ustąpić.

Na etapie 10 tygodnia ciąży możesz czuć się wyjątkowo zmęczona i senna. Postaraj się znaleźć chwilę czasu tylko dla siebie i się zrelaksować. Obejrzyj ulubiony film, posłuchaj muzyki, wyjdź na spacer – rób to, co sprawia Ci przyjemność i pomoże w odprężeniu się. Stres i zmęczenie mają negatywny wpływ zarówno na Ciebie, jak i na dziecko. Jeśli masz problemy ze snem w nocy, spróbuj uciąć sobie krótką drzemkę w ciągu dnia.

Denerwować mogą Cię częste wizyty w toalecie. Dzieje się tak, ponieważ macica nieustannie się powiększa, przez co uciska na pęcherz i zmniejsza jego pojemność. Żeby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu, ćwicz mięśnie Kegla.

Objętość krwi w organizmie kobiety w ciąży wzrasta o niemal 50%. Przez to naczynia krwionośne na Twoim ciele mogą być bardziej uwidocznione. Nie przejmuj się nieestetycznym wyglądem żył, które prześwitują przez Twoją skórę. Po ciąży i zakończeniu karmienia piersią wszystko wróci do normy. Porady lekarza musisz zasięgnąć tylko w przypadku, kiedy zauważysz, że na Twoim ciele tworzą się żylaki. W ciąży jesteś bardziej narażona na ich powstawanie.

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży mogą pojawić się u Ciebie problemy ze wzrokiem oraz zawroty głowy. Jeśli zaburzenia pojawiają się przy gwałtownej zmianie pozycji lub wstawaniu i nie są częste, nie masz powodów do niepokoju. Konsultacji ze specjalistą wymagają natomiast przypadki podwójnego lub nieostrego widzenia. Udaj się do okulisty również, jeśli przed zajściem w ciąże wykryto u Ciebie wadę wzroku – istnieje ryzyko, że przez najbliższe kilka miesięcy, może się ona pogłębić.

Inne dolegliwości i objawy, jakie mogą pojawić się w 10 tygodniu ciąży to: zaparcia, zgaga, rozdrażnienie, oraz ból i obrzmienie piersi.

Jakie badania wykonać w 10 tygodniu ciąży?

kobieta w ciąży u lekarza

Do końca 10 tygodnia powinnaś mieć wykonane następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
  • glukoza na czczo,
  • badanie w kierunku HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C,
  • badanie w kierunku kiły, różyczki i toksoplazmozy,
  • znaczenie TSH,
  • badanie ogólne moczu.

Na pierwszej wizycie u ginekologa lekarz zbada Cię i pobierze cytologię. Ponadto dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określi masę ciała, wzrost, wskaźnik BMI i przebada Twoje piersi.

USG – 10 tydzień ciąży

W 10 tygodniu ciąży USG wykonuje się zazwyczaj dopochwowo. Dziecko mierzy około 3 cm, a jego serce biję głośno i wyraźnie – uderza około 180 razy na minutę. Podczas badania można dostrzec kończyny dziecka, a nawet paluszki u rąk.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 10 TYGODNIU CIĄŻY

Dziecko odczuwa emocje mamy

Od 10 tygodnia ciąży zanika pęcherzyk żółtkowy, a funkcję odżywiania i dostarczania tlenu maleństwu przejmuje łożysko. Jest ono w stanie dostarczyć dużo więcej składników odżywczych niż wspomniany pęcherzyk, a zapotrzebowanie dziecka będzie teraz szybko rosnąć. Łożysko, oprócz tlenu i pokarmu, będzie zaopatrywać maluszka w hormony, które krążą w Twoim organizmie. To za ich sprawą dziecko będzie odczuwało Twoje emocje, a więc śmiej się jak najwięcej, a maluszek również będzie szczęśliwy.

Pierwsze obowiązkowe USG

Pierwsze obowiązkowe USG w ciąży należy wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Jeśli jeszcze nie zapisałaś się na to badanie, koniecznie to zrób, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów związanych z brakiem wolnych terminów w wybranej przez Ciebie przychodni.

Utrata wagi w pierwszym trymestrze ciąży

Dowiadując się, że jesteś w ciąży, zazwyczaj z góry zakładasz, że przybędzie Ci parę dodatkowych kilogramów. Z reguły tak właśnie jest, ale w wyjątkowych przypadkach, w pierwszym trymestrze ciąży, niektóre kobiety, mogą odnotować niewielki spadek wagi. Sytuacja taka może zdarzyć się paniom, które cierpią z powodu nieustannych nudności i wymiotów. Jeśli spadek Twojej wagi jest niewielki, a wyniki badań są w normie, nie masz się czego obawiać.

Nadciśnienie w ciąży

kobieta w ciązy czyta książkę

Pamiętaj, aby regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Prawidłowa wartość wynosi 120/80 mmHg i jest taka sama, jak dla osoby, która nie jest w ciąży. Nadciśnienie tętnicze, może być groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z łagodną postacią nadciśnienia mamy do czynienia, gdy jego wartość przekracza 140/90 mmHg. W przypadku wyższych pomiarów konieczna jest natychmiastowa konsultacja specjalistyczna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry