11 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

11 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 11 TYGODNIU CIĄŻY?

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień to trzeci miesiąc ciąży. Powoli zbliżasz się do końca pierwszego trymestru ciąży, w którym to ryzyko poronienia jest największe. Przed Tobą okres ciąży, który przez wiele kobiet uważany jest za najprzyjemniejszy. Jeśli chcesz obliczyć, kiedy możesz spodziewać się porodu, skorzystaj z kalkulatora ciąży. Na podstawie pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki wyliczy on planowany termin porodu oraz określi, na jakim etapie ciąży jesteś. Informacje na temat podziału ciąży na miesiące i trymestry znajdziesz w kalendarzu ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 11 tygodniu ciąży?

dziecko w 11 tygodniu ciaży jest wielkości figi

Dziecko w 11 tygodniu ciąży mierzy już od 4 do 6 cm, a jego waga wynosi od 7 do 10 gramów. Wielkością dziecko można porównać do małej figi.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

W 11 tygodniu ciąży wydłużają się nie tylko kończyny, ale i cały tułów dziecka. Głowa się prostuje, dzięki czemu szyja może się wysmuklić, a podbródek nie jest przyległy do klatki piersiowej. W nosie rozwijają się komórki węchowe, kształtują się gałki oczne, powstają struny głosowe, a malec może już wysuwać i chować język. Płód intensywnie porusza rękami i nogami, ale jest zbyt mały, abyś mogła poczuć jego ruchy.

Jeśli spodziewasz się chłopca, to w 11 tygodniu ciąży, za sprawą testosteronu, który zaczynają wytwarzać jego jądra, jego prącie wydłuża się, a otwór przesuwa się na czubek penisa. U dziewczynek zewnętrzne narządy płciowe ulegają zmianom na późniejszym etapie ciąży. W 11 tygodniu ciąży jest jeszcze za wcześnie, żeby sprawdzić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki. Obie płcie mają już wykształcone sutki na klatce piersiowej.

Serce maluszka na tym etapie jest już zupełnie sprawne i wyglądem zbliżone do serca noworodka. Bije dwa razy szybciej od Twojego – około 120 – 160 razy na minutę. Trzustka zaczyna wydzielać insulinę, a jelita pokrywają się błoną śluzową. Rozpoczyna się proces twardnienia kości. Szybko powiększająca się wątroba zajmuje prawie całą jamę brzuszną, a nerki zmieniają położenie, by znaleźć się na swoim właściwym miejscu, czyli przy nadnerczach.

Jeśli chcesz śledzić etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu, skorzystaj z kalendarza ciąży.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 11 TYGODNIU CIĄŻY

Dolegliwości w 11 tygodniu ciąży

meżczyzna całuje ciężarną w brzuch

W 11 tygodniu ciąży Twój brzuch prawdopodobnie jest już widocznie zaokrąglony. Choć dziecko nadal mierzy zaledwie kilka centymetrów, to Twoja macica jest już wielkości grejpfruta i wypycha do przodu narządy wewnętrzne. Uwypuklony brzuch, może być też skutkiem męczących Cię wzdęć.

Powiększona macica coraz mocniej uciska na pęcherz, co wiąże się z coraz częstszymi wizytami w toalecie. Niestety z tym problemem będziesz musiała zmagać się do końca ciąży. Nie ograniczaj z tego powodu spożycia płynów. Twój organizm potrzebuje ich około 2,5 – 3 litry dziennie.

Jest też dobra wiadomość – nudności i wymioty, które Cię męczą, powinny powoli słabnąć, a w drugim trymestrze najpewniej pożegnasz się z nimi na stałe. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, dlatego część kobiet może zmagać się z tymi dolegliwościami przez cały okres ciąży.

W 11 tygodniu ciąży życie mogą Ci uprzykrzać zawroty głowy. Przyczyną ich występowania jest rosnąca ilość progesteronu, który rozszerza ściany naczyń krwionośnych. Powoduje to spadek ciśnienia krwi, a w efekcie zawroty głowy. W niektórych przypadkach może dojść nawet do omdleń dlatego, jeśli poczujesz się słabo, natychmiast usiądź lub połóż się i odpocznij. Pamiętaj także, żeby zawsze mieć przy sobie wodę.

Bardzo nieprzyjemną dolegliwością wielu przyszłych mam jest zgaga. Hormony w ciąży wpływają na rozluźnienie zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem, co prowadzi do cofania się treści żołądkowej. Wywołuje to uczucie palenia w gardle i przełyku. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi, pij dużo wody. Dodatkowo zrezygnuj z tłustych, ciężkich posiłków, które obciążają żołądek. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Spokojnie i powoli przeżuwaj każdy kęs. Ostatni posiłek spożywaj na około 2 godziny przed snem. Jeśli objawy zgagi są uporczywe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, poradź się swojego lekarza. Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą.

Twój organizm wytwarza teraz duże ilości hormonów, co przyczynia się do wahań nastrojów. To normalne, że możesz odczuwać niepokój i strach, a chwilę później ogromną euforię. Bardzo ważne w tym trudnym czasie jest wsparcie najbliższych. Mów otwarcie o tym, co czujesz i nie tłum w sobie żadnych emocji, a na pewno będziesz zrozumiana przez otoczenie.

W czasie ciąży możesz doświadczać problemów ze snem. Staraj się spać około 8 godzin dziennie. Jeśli w nocy cierpisz na bezsenność, staraj się uciąć drzemkę w ciągu dnia. Odpowiednia regeneracja organizmu przynosi mamie i dziecku wiele korzyści.

Wszystkie dolegliwości ciążowe, których doświadczasz, mogą sprawić, że będziesz czuła się nieustannie zmęczona i pozbawiona energii. Nie miej do siebie pretensji, jeśli będziesz musiała trochę zwolnić tryb życia i zrezygnować z dotychczasowych aktywności. Pamiętaj, że Twoje samopoczucie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli czujesz się przemęczona, weź wolny dzień w pracy lub poproś partnera, żeby wyręczył Cię w obowiązkach dnia codziennego.

Jakie badania wykonać w 11 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży należy wykonać pierwsze obowiązkowe badanie USG. Podczas badania lekarz określi wielkość płodu, oceni jego rozwój, a także oszacuje czas trwania ciąży na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL – odległość między czubkiem głowy a pośladkami). Na badaniu można sprawdzić obecność narządów dziecka: serca, żołądka, pęcherza moczowego, kręgosłupa. USG wykonywane jest dopochwowo lub przez powłoki brzuszne.

Dodatkowo na tym etapie ciąży zostaniesz poddana badaniu ginekologicznemu, a także lekarz lub położna zmierzą Ci ciśnienie tętnicze krwi oraz masę ciała.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 11 TYGODNIU CIĄŻY

Powstanie linea negra

linea negra

Twoje ciało w ciąży ulega wielkim transformacjom. Niektóre z nich znikną krótko po porodzie, a inne zostaną z Tobą już na całe życie. Bardzo charakterystyczną zmianą, która może pojawić się na Twoim ciele już na początku ciąży, jest linea negra. Jest to ciemna kreska wzdłuż brzucha – od pępka do spojenia łonowego lub, co zdarza się równie często od pępka w górę w stronę żeber. Wywołuje ją ten sam hormon, który przyczynia się do ciemnienia brodawek sutkowych w czasie ciąży, czyli progesteron. Linia negra może pojawić się u Ciebie już teraz, chociaż najczęściej rysuje się w drugim lub trzecim trymestrze. Znika samoistnie w ciągu roku od porodu. Jeśli u Ciebie się nie pojawiła, nie masz się czym martwić – jej wystąpienie nie jest regułą.

Normy badań dla kobiet w ciąży

Jeśli po zrobieniu badań Twoje wyniki nie są idealne, nie wpadaj w panikę. Zakresy referencyjne podawane są zwykle dla osób, które nie są w ciąży. Najlepiej skonsultuj swoje wyniki z lekarzem. Unikaj diagnozowania się „przez internet”, nie porównuj swoich wyników z innymi ciężarnymi i pod żadnym pozorem nie podejmuj prób leczenia na własną rękę.

11 tydzień a ciąża mnoga

Większość kobiet pierwsze badanie USG ma wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży i to wtedy ma możliwość dowiedzieć się, że w jej brzuchu rozwija się nie jedno, a dwa (a czasem nawet więcej!) życia. Co ciekawe, badania pokazują, że ciąża mnoga zdarza się znacznie częściej, niż wykazać by mogła ilość przypadków narodzin bliźniąt lub wieloraczków. Zgodnie z tym, co twierdzą naukowcy 1 na 8 ciąż to ciąża mnoga, jednak większość z nich kończy się wchłonięciem bliźniaka przez wyściółkę macicy. Czasem na USG można zobaczyć pusty worek owodniowy, obok tego, w którym rozwija się dzidziuś – jest to pozostałość po jego bracie lub siostrze.

Obecnie coraz częściej zdarzają się ciąże mnogie. Jest to spowodowane nowymi metodami leczenia niepłodności, m.in. stymulacją owulacji czy zapłodnieniem in vitro. Jeśli na USG okaże się, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, Twoja ciąża będzie pod szczególną uwagą i musisz spodziewać się częstszych badań i wizyt u specjalistów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry