12 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

12 tydzień ciązy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 12 TYGODNIU CIĄŻY?

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień to trzeci miesiąc ciąży. Powoli zbliżasz się do końca pierwszego trymestru. W każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie ciąży jesteś, korzystając z kalkulatora ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 12 tygodniu ciąży?

dziecko w 12 tygodniu ciąży jest wielkości śliwki

12 tydzień ciąży to 10 tydzień życia dziecka. W tym okresie mierzy ono około 7 cm i waży od 10 do 15 g. Jego wielkość można porównać do śliwki.

Jak rozwija się płód w 12 tygodniu ciąży?

12 tydzień ciąży to czas, kiedy ryzyko poronienia znacząco spada. Na tym etapie ciąży wszystkie organy wewnętrzne dziecka są już na swoich właściwych miejscach. Potrzebują jednak jeszcze trochę czasu, aby ostatecznie się ukształtować. Nadal rozwijają się i rosną.

Twój malec w 12 tygodniu przechodzi intensywny rozwój emocjonalny. Potrafi otwierać i zamykać usta, marszczyć czoło, ssać kciuk, uśmiechać się, a nawet płakać. Buzia przybrała odpowiednie proporcje.

Dziecko staje się bardzo ruchliwe, ma więcej miejsca na swoje akrobacje, ponieważ zwiększyła się ilość płynu owodniowego. Dzięki temu może trenować nabyte niedawno umiejętności: chwytanie, zginanie nóg i rąk oraz poruszanie klatką piersiową. To ostatnie jest niezwykle ważne w procesie nauki oddychania.

12 tydzień to bardzo ważny okres dla rozwoju układu pokarmowego i wydalniczego. Na tym etapie powstaje odbyt, dzięki czemu układ pokarmowy ma już swój początek i koniec tak jak u dojrzałego człowieka. Pracę zaczyna mięśniówka jelit, przygotowując się w ten sposób do przyjmowania pożywienia. W pełni rozwinęły się żołądek, wątroba i trzustka. Nerki podjęły już prace i wydalają mocz.

Intensywnie rozwija się mózg maluszka. Przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony. Powstają liczne, nowe połączenie neuronowe.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 12 TYGODNIU CIĄŻY

Dolegliwości ciążowe w 12 tygodniu ciąży

brzuch kobiety w ciązy

Za chwilę zaczniesz drugi trymestr ciąży, który przez wiele kobiet uważany jest za ten najbardziej przyjemny i wiążący się z najmniejszą ilością uciążliwych przypadłości. Musisz jednak jeszcze chwilę wytrzymać, zanim opuszczą Cię przykre dolegliwości.

W 12 tygodniu nadal możesz zmagać się z mdłościami i wymiotami. U większości kobiet przypadłość ta ustępuje około 12 – 13 tygodnia ciąży. W sporadycznych przypadkach może zostać Tobą nawet do końca ciąży. Jeśli dotyczy Cię ten problem, pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Uporczywe wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia.

Pod koniec pierwszego trymestru często pojawiają się zachcianki ciążowe oraz wzrost apetytu. Staraj się zbyt często nie ulegać pokusom zwłaszcza, gdy dotyczą wysoko przetworzonej żywności, dań typu fast food lub słodyczy. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta zaledwie o około 300 kcal dziennie. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjesz coś niezdrowego, ale podstawę Twojej diety powinny stanowić produkty bogate w składniki odżywcze.

Twoja macica przesuwa się bardziej do góry. Dzięki temu zmniejsza się ucisk na pęcherz, a co za tym idzie, nie musisz już tak często jak dotychczas korzystać z toalety. Niestety pod koniec ciąży problem najprawdopodobniej powróci. Ćwicz mięśnie Kegla, aby zapobiec nietrzymaniu moczu.

W miarę postępu ciąży wzrasta ryzyko zawrotów głowy. Wynika to z faktu, że powiększająca się macica uciska na żyłę główną, blokując swobodny przepływ krwi. Niekiedy może dochodzić nawet do omdleń, dlatego bardzo ważne jest, żeby zareagować, gdy tylko poczujesz się gorzej. Staraj się nie forsować, a gdy zakręci Ci się w głowie, natychmiast usiądź. Żeby usprawnić krążenie staraj się wypoczywać, leżąc na lewym boku.

Problemy ze zgagą i zaparciami spróbuj zwalczać, pijąc odpowiednią ilość wody, a także jedząc regularne, częste, ale małe posiłki. Produkty, które spożywasz, powinny być zdrowe i odpowiednio zbilansowane.

Na tym etapie ciąży może pojawić się u Ciebie obfita wydzielina z pochwy. Śluz może być galaretowaty, ciągnący, zabarwiony na biało lub przezroczysty. Jest to zupełnie normalne zjawisko, związane ze zmianami hormonalnymi i nie powinno Cię niepokoić. Dla poprawy swojego komfortu możesz używać cienkich wkładek higienicznych, pamiętaj jednak, że miejsca intymne najlepiej czują się chronione jedynie bielizną, która wytworzona jest z naturalnych materiałów. Jeśli jednak wydzielina ma zmieniona konsystencję, kolor lub nieprzyjemny zapach, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Może być to objawem infekcji w pochwie lub szyjce macicy, co wymaga podjęcia leczenia.

Charakterystyczny dla końca pierwszego trymestru jest spadek libido u niektórych kobiet. Wiąże się to najczęściej ze zmęczeniem organizmu licznymi dolegliwościami, z jakimi musiał się zmagać przez ostatnie tygodnie. Nie pomaga również bolesność i tkliwość piersi, której doświadcza wiele ciężarnych. Często powodem jest też strach o zdrowie dziecka oraz stres spowodowany znalezieniem się w zupełnie nowej sytuacji. Jeśli zmagasz się ze spadkiem libido, nie bój się otwarcie porozmawiać o tym z partnerem. Choć to Ty nosisz pod sercem Wasze dziecko, oboje jesteście odpowiedzialni za Twój stan i powinniście razem stawić czoła problemom, które pojawią się na drodze. Apetyt na miłość wraca często ze zdwojoną siłą w drugim trymestrze, dlatego pocieszający może być fakt, że może już niebawem uda wam się nadrobić zaległości.

Jeśli pod koniec pierwszego trymestru ciąży poczujesz się lepiej, a ciążowe dolegliwości ustąpią, postaraj się zadbać o trochę ruchu. Aktywność fizyczna pomoże Ci zachować dobrą kondycję w ciąży oraz przygotuje Cię do porodu. Dobierz rodzaj wysiłku do swojego samopoczucia i preferencji. Najłagodniejszymi formami spędzania aktywnie czasu są: basen, spacer, joga, pilates, nordic walking. Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem, przed podjęciem wysiłku fizycznego.

12 tydzień ciąży – badania

ciężarna przy fortepianie

W przedziale od 11 do 14 tygodnia ciąży powinnaś udać się na wizytę kontrolną do swojej położnej lub ginekologa. Badania, jakie należy wykonać to:

  • badanie ginekologiczne (położnicze),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

Najważniejszym badaniem, jakie czeka Cię na tym etapie ciąży, jest USG (USG genetyczne lub USG prenatalne) Podczas badania na podstawie oceny przezierności fałdu karkowego specjalista określi prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. USG wykonywane jest dopochwowo lub przez powłoki brzuszne.

Brzuch w 12 tygodniu ciąży

Wiele przyszłych mam nie może się doczekać momentu, kiedy spojrzą w lustro i zobaczą w nim pierwsze ciążowe krągłości. Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, na ten moment będziesz musiała zapewne poczekać dłużej, niż kobiety, które są w kolejnej ciąży. Ciążowy brzuszek u pierworódek zwykle pojawia się później.

W 12 tygodniu ciąży na pewno zwiększył się Twój obwód na wysokości bioder. Poza tym możesz zauważyć niewielką wypukłość poniżej pępka. Ciążowe krągłości powinny pojawić się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pamiętaj jednak, że każda ciąża rozwija się w sposób indywidualny i nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała Twoja figura w ciąży.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 12 TYGODNIU CIĄŻY

Budowanie więzi z nienarodzonym dzieckiem

Choć jeszcze tego nie czujesz, dziecko reaguje już na twój dotyk. Możesz zacząć budować Waszą relację, dotykając i głaszcząc brzuch. Zachęć do tego samego swojego partnera. Dziecko, chociaż ma dopiero 10 tygodni, potrzebuje bliskości obojga rodziców.

Test PAPP-A

uśmiechnięta para

Test prenatalny PAPP-A lub też, jak często jest nazywany, test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, wykonywane między 10 a 14 tygodniem ciąży. Badanie wykrywa najcięższe zespoły wad genetycznych płodu (zespół Pataua, zespół Edwardsa, zespół Downa), szacuje ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym oraz prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń wzrastania płodu. Test jest badaniem nieinwazyjnym – w pełni bezpiecznym dla matki, jak i dziecka. Badanie polega na wykonaniu USG oraz pobraniu próbki krwi od matki. Na podstawie wyników obu badań lekarz oblicza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Skuteczność testu sięga 90%. Wykonanie badania zalecane jest wszystkim parom spodziewającym się dziecka. Test niestety jest refundowany w Polsce tylko w ściśle określonych przypadkach, choć w wielu krajach Europy i świata jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych kobietom w ciąży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry