13 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

13 tydzien ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 13 TYGODNIU CIĄŻY?

13 tydzień ciąży – który to miesiąc?

13 tydzień kończy 3 miesiąc ciąży. Jest to również ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. Od tej pory znacznie spada ryzyko poronienia, a Ty powinnaś wkroczyć w etap ciąży, w którym będziesz czuła się najlepiej. Do planowanego terminu porodu pozostało 27 tygodni.

Wielkość i wygląd dziecka w 13 tygodniu ciąży

dziecko w 13 tygodniu ciąży jest wielkości kiwi

Do 10 tygodnia ciąży większość zarodków rozwija się w tym samym tempie, w związku z czym na podstawie wielkości można dokładnie obliczyć wiek płodu. Teraz Twoje maleństwo może różnić się wymiarami z innymi dziećmi, które będą na tym samym etapie rozwoju. W 13 tygodniu ciąży waga płodu może wahać się od 15 do 23 gramów, a jego długość to ponad 7 cm. Wielkością dziecko można porównać do kiwi. Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda i rozwija się dziecko na dalszych etapach ciąży, skorzystaj z kalendarza ciąży.

Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży płód zaczyna przypominać dziecko. Normalizują się proporcje jego ciała i choć głowa nadal stanowi dużą jego część, to teraz tułów zaczyna się wyjątkowo szybko wydłużać. Malec nadal jest bardzo aktywny. Płyn owodniowy powoduje, że dziecko nie czuje ciężaru własnego ciała, dlatego może nieustannie się ruszać. Ukształtowały się u niego mięśnie, kości i stawy, dlatego w bezruchu może wytrzymać zaledwie kilkanaście minut. Ćwiczy przeciąganie się, chwytanie, prostowanie palców, podskoki, ruchy głową.

Niezwykłą przemianę przeszła też głowa dziecka. Twarz nabiera coraz bardziej człowieczego wyglądu. Malec potrafi zmarszczyć czoło, nadąć policzki, ziewać, zwijać wargi, a nawet… ssie kciuka. W buzi powstają zawiązki zębów stałych. Dziecko otwiera usta i połyka wody płodowe, przygotowując w ten sposób układ pokarmowy do pracy. Za pomocą wykształconych już kubków smakowych, maluszek poznaje smaki tego, co pije.

Niemal wszystkie organy dziecka wykonują już swoje określone funkcje. Trzustka produkuje insulinę, wątroba żółć, jelita przemieszczają się na swoje właściwe miejsce, pracuje przysadka mózgowa, nerki i nadnercza.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 13 TYGODNIU CIĄŻY

Dolegliwości w 13 tygodniu ciąży

kobieta w ciąży leży na łóżku

Z końcem 13 tygodnia ciąży wkroczysz w jej drugi trymestr. Oznacza to, że niektóre przypadłości, z którymi się zmagałaś, powinny powoli ustępować. Drugi trymestr jest uznawany za ten najbardziej przyjemny w czasie ciąży. W tym okresie ryzyko poronienia spada o około 65%, a Ty oswoiłaś się już zapewne z myślą, że Twoja rodzina się powiększy. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że przyszła mama, może wreszcie zacząć w pełni cieszyć się ze swojego stanu.

Za sprawą burzy hormonów, jakiej doświadczasz Twoja cera, włosy i paznokcie stają się zdrowsze. Wiele przyszłych mam przez najbliższe tygodnie będzie cieszyło się promienistym wyglądem. Niestety będą też takie, które doświadczą trądzikowych zmian skórnych, podobnych do tych z okresu dojrzewania. Na twarzy i ciele mogą również pojawić się plamy i znamiona. Pamiętaj jednak, że powinny one zniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Zwiększona ilość krwi, a co za tym idzie rozciągnięcie ścian naczyń krwionośnych, mogą powodować, że Twoje żyły są wyraźnie widoczne przez skórę. Istotne jest, żebyś wykazywała się aktywnością fizyczna, odpowiednią dla kobiet w ciąży. Pij również odpowiednią ilość płynów, zmieniaj często pozycję swojego ciała oraz nie noś obcisłej odzieży. O ile widoczne żyły znikną po porodzie, problemem mogą okazać się żylaki, dlatego stosuj się do powyższych rad, aby zapobiegać ich powstawaniu i wspomagać swoje krążenie.

W 13 tygodniu ciąży może towarzyszyć Ci nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach, na których zawieszona jest powiększająca się i przekrwiona macica. Organ ten zaczyna wystawać ponad Twoje spojenie łonowe. Brzuch powiększa się, a waga może wskazywać nawet 0,5 kg więcej z tygodnia na tydzień. Nadal mogą dokuczać Ci zaparcia i zgaga, a w niektórych przypadkach nawet mdłości.

Z końcem pierwszego trymestru zmęczenie oraz senność powinny ustąpić. Wiele przyszłych mam doświadcza na tym etapie niezwykłego przypływu energii. To najlepszy czas w czasie ciąży, dlatego korzystaj z niego na wszystkie sposoby.

kobieta w ciaży w łazience

Wkrótce Twój brzuch zacznie się szybko powiększać, a skóra na nim naciągać. To dobry moment, żeby zacząć myśleć o odpowiedniej pielęgnacji, która pomoże zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów. Dobrze sprawdzą się balsamy i olejki dostosowane do wymogów skóry kobiet w ciąży. Wiele takich produktów znajdziesz w drogeriach i aptekach, dlatego warto już teraz rozejrzeć się za czymś, co sprosta Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że rozstępy mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale również na piersiach, pośladkach czy udach.

13 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • badanie ginekologiczne,
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie ultrasonograficzne (USG genetyczne).

CIEKAWOSTKI I PORADY W 13 TYGODNIU CIĄŻY

Określenie płci dziecka w 13 tygodniu ciąży

13 tydzień ciąży to moment, w którym u chłopców kształtują się zewnętrzne narządy płciowe. Istnieje prawdopodobieństwo, że dobry specjalista, będzie w stanie na badaniu USG określić już płeć Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że płód jest nadal bardzo malutki i ustalanie, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, jest w tym momencie obarczone dużym ryzykiem pomyłki. Dlatego lepiej uzbrój się w jeszcze odrobinę cierpliwości, a do ewentualnego wyniku badania podejdź z dystansem.

Waga ciała w ciąży

Jeśli Twoje BMI przed ciążą było prawidłowe, przez cały okres ciąży powinnaś przytyć od 10 do 14 kg. Wskaźnik ten zmienia się, jeśli przed poczęciem maluszka zmagałaś się z nadwagą lub niedowagą. Pamiętaj, że na przyrost Twojej masy ciała w ciąży składa się nie tylko dziecko, ale również płyn owodniowy, łożysko, zwiększona ilość krwi i innych płynów, powiększone piersi i macica, a także dodatkowa tkanka tłuszczowa. Szacunkowy przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej wynosi od 16 do 20 kg.

W utrzymaniu odpowiedniej wagi pomoże Ci zbilansowana dieta. Staraj się, żeby w każdym posiłku na Twoim talerzu znalazły się warzywa lub owoce. Unikaj produktów przetworzonych, słodyczy, dań typu fast food. Twoja dieta powinna być lekkostrawna, ale od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na jakieś odstępstwo. Zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety w pojedynczej ciąży wzrasta zaledwie o około 300 kcal dziennie.

Jeśli spodziewasz się dziewczynki…

kobieta w ciązy w błękitnym dresie

W przypadku, kiedy nosisz pod sercem córkę, ciekawym jest fakt, że jej jajniki zawierają już około dwóch milionów jajeczek. Od tej pory ich liczba będzie już tylko maleć. Obniży się dwukrotnie do czasu porodu i dziesięciokrotnie do momentu zakończenia dojrzewania płciowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry