14 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

14 tydzien ciazy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 14 TYGODNIU CIĄŻY?

14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

14 tydzień to początek 4 miesiąca i zarazem 2 trymestru ciąży. Właśnie wkraczasz w okres ciąży, w którym większość męczących Cię dolegliwości powinna ustąpić. Do planowanego terminu porodu pozostało 26 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 14 tygodniu ciąży?

w 14 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości brzoskwini

Płód w 14 tygodniu ciąży waży od 35 do 50 gramów i osiąga długość około 9 cm. Jest zatem wielkości brzoskwini. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda i rozwija się płód tydzień po tygodniu, przez cały okres ciąży, odpowiedź znajdziesz w naszym kalendarzu ciąży.

Rozwój i wygląd dziecka w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży rozwój malucha nabiera tempa. Teraz tlen i składniki odżywcze, potrzebne do rozwoju, są dostarczane przez pępowinę z łożyska. Sznur pępowinowy cały czas się wydłuża, a pod koniec ciąży osiągnie długość około 60 cm.

Dziecko ma nadal dużo miejsca, przez co w pełni korzysta ze swobody ruchów. Fika koziołki, przeciąga się, rozprostowuje i zgina kończyny, porusza palcami. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacnia mięśnie i rozwija układ nerwowy. Jego ruchy stają się coraz bardziej płynne i skoordynowane.

Ciało maluszka uwrażliwia się na dotyk. Czubek i boki głowy, ze względu na to, że są narażone na oddziaływanie największej siły ucisku przy porodzie, pozostają niewrażliwe.

Na głowie dziecka pojawiają się pierwsze włosy, rosną brwi i rzęsy, a całe ciało zaczyna pokrywać delikatny meszek zwany lanugo. Włoski na tułowiu mają za zadanie utrzymywać temperaturę ciała, dopóki nie nabierze ono odpowiedniej warstwy tkanki tłuszczowej oraz chronić delikatną skórę w ciągłym kontakcie z wodami płodowymi.

14 tydzień ciąży to czas, kiedy następuje rozwój organów płciowych u dziewczynek. Jajniki przesuwają się w dół do miednicy, pojawia się pochwa i macica. U chłopców rozwija się prostata.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 14 TYGODNIU CIĄŻY

Samopoczucie w 14 tygodniu ciąży

uśmiechnięta kobieta w ciaży

Gratulacje – właśnie rozpoczynasz drugi trymestr ciąży. Wreszcie powinnaś poczuć powrót energii życiowej i dobrego nastroju. Większość ciężarnych na tym etapie ma już za sobą najbardziej uciążliwe dolegliwości ciążowe i może w pełni cieszyć się swoim stanem. Nie zapomnij jednak, by nie przesadzić i zbytnio się nie forsować. W trzecim trymestrze duży brzuch może skutecznie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, dlatego postaraj się teraz nacieszyć „na zapas”.

Dolegliwości w 14 tygodniu ciąży

Tak, wiemy, przed chwilą pisaliśmy, że teraz „będzie super”, ale nic nigdy nie jest idealne, dlatego możliwe, że będziesz musiała stawić czoła niektórym przypadłościom, które już znasz lub nowym, które pojawią się na tym etapie.

W 14 tygodniu ciąży możesz zauważyć, że Twoja pochwa wydziela więcej śluzu i pojawiają się upławy. Choć nie należy to do przyjemności, jest konieczne, żeby przygotować kanał rodny do porodu, uelastycznić go i odpowiednio go odżywić. Upławom mogą towarzyszyć infekcje pochwy lub dróg moczowych. Jeśli wydzielina z Twojej pochwy ma niepokojący kolor lub brzydki zapach, skonsultuj się z lekarzem.

Nadmierna aktywność błon śluzowych może powodować krwawienia z nosa i ból dziąseł. Nos może być nieustannie zatkany, a dziąsła przy szczotkowaniu mogą krwawić. Niestety nie ma zbyt wielu sposobów na złagodzenie tych objawów. Możesz spróbować nawilżać śluzówkę nosa za pomocą soli fizjologicznej i wymienić szczoteczkę do zębów na taką, która ma miękkie włosie, żeby nie podrażniać dodatkowo dziąseł. Pamiętaj, żeby nie sięgać bez potrzeby po leki, nawet te, dostępne bez recepty.

ciężarna pije herbatę

Na tym etapie ciąży Twój brzuch zapewne już się zaokrąglił. Czas pomyśleć o wymianie garderoby na większą i wygodniejszą, ponieważ z tygodnia na tydzień Twój obwód w pasie będzie coraz większy.

Powiększyć może się nie tylko Twój brzuch, ale również stopy. Na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży wzrasta poziom relaksyny i oksytocyny – hormonów, które wpływają rozluźniająco na wiązadła i ścięgna, powodując ich rozciąganie. To z tego powodu stopa w czasie ciąży może wydłużyć się nawet o dwa rozmiary. Co więcej, po porodzie najprawdopodobniej nie wróci do poprzedniego stanu.

Niestety pewna grupa kobiet nadal będzie musiała zmagać się z dolegliwościami z poprzednich tygodni. Poranne mdłości, wahania nastrojów, bóle głowy, nadwrażliwość na zapachy czy ciążowe zachcianki niektórym nieszczęśnicom towarzyszą przez cały okres ciąży.

14 tydzień ciąży – badania

14 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego obowiązkowego USG. Badanie pozwala wykryć nieprawidłowości w rozwoju, które mogą świadczyć o wadach genetycznych płodu. Ponadto szacując wielkość płodu, lekarz będzie w stanie określić przybliżony wiek ciąży. Jeśli zastanawiasz się, na jakim etapie ciąży jesteś, możesz skorzystać z naszego kalkulatora ciąży.

Inne badania, które należy wykonać pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży to:

  • badanie położnicze (ginekologiczne),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 14 TYGODNIU CIĄŻY

Proces wydalania u nienarodzonego dziecka

Wszystkie substancje odżywcze potrzebne do rozwoju dziecko pobiera z krwi matki. Wymiana zachodzi przez łożysko i pępowinę. Choć ciężko to sobie wyobrazić to jeszcze będąc w brzuchu, malec wydala mocz do wód płodowych. Myśl o tym, że połyka te same płyny owodniowe, do których załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, może napawać lekkim niepokojem, ale nie martw się – Twoje ciało całkowicie wymienia wody płodowe co 3 godziny. Co więcej, maluszek może również „puszczać bąki” i to również jest zupełnie naturalny proces.

Występowanie lanugo po porodzie

W nielicznych przypadkach może się zdarzyć, że meszek lanugo, który pokrywa skórę dziecka zwykle do 7 – 8 miesiąca ciąży nie zaniknie i dziecko się z nim urodzi. Nie jest to powód do niepokoju. Po kilku dniach włoski pokrywające ciało Twojego malca same wypadną.

Ćwiczenie mięśni Kegla

kobieta w ciaży na łące

Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo – guziczne, nazywane również mięśniami dna miednicy i krocza. Oplatają ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. Ich trenowanie w czasie ciąży jest niezmiernie ważne, ponieważ pomaga łatwiej i mniej boleśnie przejść poród. Wpływa również na zmniejszenie ryzyka pęknięcia krocza podczas porodu, a także minimalizuje zagrożenie wystąpienia problemów z wypadaniem pochwy, macicy lub pęcherza moczowego. Ćwiczenie mięśni kegla zwiększa odczuwanie satysfakcji seksualnej. 14 tydzień ciąży to idealny czas, żeby zacząć swoją przygodę z trenowaniem mięśni Kegla.

Kiedy widać płeć dziecka?

Informacja na temat płci płodu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych w czasie ciąży. Doświadczony specjalista, który pracuje na wysokiej klasy aparacie do USG, ma szansę określić płeć już w 12 tygodniu ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno maszyny, jak i ludzie popełniają błędy i wynik takiego badania należy brać z dystansem. Dodatkowo wpływ na błędne rozpoznanie płci ma ułożenie dziecka oraz budowa sylwetki kobiety.

Najbardziej pewny wynik uzyskuje się z badania wykonanego po 16 tygodniu ciąży. Warto jednak mieć na uwadze, że historia zna wiele przypadków, gdy podczas porodu okazywało się, że płeć jest inna, niż wskazywano podczas USG.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry