15 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

15 tydzien-ciazy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 15 TYGODNIU CIĄŻY?

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień to czwarty miesiąc ciąży. Do planowanego terminu porodu zostało 25 tygodni. Jesteś w drugim trymestrze ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 15 tygodniu ciąży?

w 15 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości gruszki

Na tym etapie ciąży maluch może mierzyć 10 – 11 cm, a jego waga oscylować wokół 70 – 80 gramów. Wielkością podobny jest do gruszki. Możesz sprawdzić, jak wygląda i rozwija się dziecko na innych etapach ciąży, korzystając z kalendarza ciąży.

15 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Około 15 tygodnia ciąży płód staje się bardzo ruchliwy. Zgina i prostuje kończyny, macha nimi, porusza głową i palcami. Jego nogi urosły na tyle, że są już dłuższe od rąk. Kości stają się twardsze. Dziecko intensywnie ćwiczy wszystkie odruchy, które będą mu potrzebne po narodzinach, a przede wszystkim ssanie, połykanie i oddychanie.

Meszek płodowy stopniowo pokrywa całe ciało dziecka, skóra nadal jest bardzo cienka i widać przez nią naczynia krwionośne i bijące serce, które na tym etapie przepompowuje około 24 litry krwi dziennie. Intensywnie pracują narządy wewnętrzne, nadal jednak rosną i dojrzewają.

Mimo zamkniętych powiek, gałki oczne dziecka wykonują niewielkie ruchy, a płód potrafi dostrzec zmiany oświetlenia w otoczeniu. Malec często ssie kciuk, przeważnie wtedy, gdy jest smutny. Emocje, które odczuwa, zawdzięcza Tobie – jeśli masz dobry humor, on również tryska radością, natomiast, gdy jesteś smutna, dziecko też „ma doła”.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 15 TYGODNIU CIĄŻY

Brzuch i piersi w 15 tygodniu ciąży

brzuch ciężarnej

W 15 tygodniu ciąży Twój brzuch mógł już nabrać krągłości. Nie jest to jednak regułą i zależy od wielu czynników, m in. budowy i masy Twojego ciała przed ciążą, ilości spożywanych przez Ciebie kalorii, a nawet od genów. Pamiętaj, że obwód Twojej talii na tym etapie ciąży to głównie zasługa powiększającej się macicy, która jest już wielkość grejpfruta. Możesz ją wyczuć, dotykając swojego brzucha – znajduję się pomiędzy kością łonową a pępkiem.

Na skórze Twojego brzucha, może pojawić się ciemna linia łącząca pępek ze spojeniem łonowym, czyli linea Negra. Ciemniejsze staną się również znamiona, pieprzyki i piegi. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych, które zachodzą w Twoim ciele. Po porodzie skóra powinna powrócić do stanu sprzed ciąży.

Widoczne zmiany mogą również dotyczyć Twoich piersi. Skóra na nich staje się cieńsza, naczynia krwionośne są wyraźnie widoczne. Jest to zupełnie normalnym zjawiskiem, spowodowanym tym, że skóra rozciąga się pod wpływem powiększania się piersi, a objętość krwi wzrasta. Brodawki przybierają ciemniejszą, brązową barwę.

15 tydzień ciąży – dolegliwości

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć u siebie zwiększony apetyt. Przestały męczyć Cię mdłości i wymioty, a dziecko jest coraz większe, więc organizm daje Ci znać, że to dobry czas, aby uzupełnić kalorie i składniki odżywcze. Ważne jest, aby Twoje posiłki bogate były w składniki odżywcze. Zbawienna będzie dla Ciebie dieta bogata w błonnik, który pozwoli uniknąć zaparć i wzdęć. Zwróć też uwagę, żeby jeść często, ale w małych porcjach, unikać kofeiny, słodkich i słonych przekąsek, ostrych przypraw i tłustego jedzenia. Pozwoli to uniknąć zgagi i refluksu.

Znacznie zwiększyła się u Ciebie objętość krwi, przez co w Twoich żyłach występuje podwyższone ciśnienie. Może to powodować żylaki, na których pojawienie się jesteś w ciąży szczególnie narażona. Możesz im zapobiec, stosując się do kilku zasad. Ubieraj luźniejsze ubrania, nie noś wąskich i ciasnych butów, a także unikaj wysokich temperatur. Staraj się często wypoczywać z lekko uniesionymi, podpartymi w kolanach nogami, unikaj przyjmowania zbyt długo pozycji stojącej.

Burza hormonów, której doświadczasz, może być przyczyną pojawienia się bardziej obfitej niż zwykle wydzieliny z pochwy. Jest to normalny objaw, pod warunkiem, że wydzielina nie ma brzydkiego koloru i nieprzyjemnego zapachu. Jeśli niepokoi Cię jej wygląd bądź zapach, niezwłocznie udaj się do lekarza. Możliwe, że wystąpiła jakaś infekcja bakteryjna, którą trzeba będzie wyleczyć.

kobieta w ciąży przy oknie

Większą ilość wydzieliny będzie produkować na tym etapie Twój nos, przez co możesz mieć wrażenie, że jest nieustannie zatkany. Pojawić się może również katar. W jamie ustnej będzie gromadziło się więcej śliny, przez co możesz mieć problemy z nieświeżym oddechem, a zęby będą bardziej narażone na próchnicę, zadbaj więc o dokładną higienę jamy ustnej.

Przez cały okres ciąży mogą towarzyszyć Ci zawroty głowy. Ma to związek z ciśnieniem, które obniża się na skutek zmian zachodzących w organizmie. Pamiętaj, żeby unikać gwałtownych ruchów i nagłych zmian pozycji ciała. Nawadniaj organizm i regularnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Zadbaj również o dietę. Powinnaś jeść 5 posiłków dziennie o w miarę stałych porach. Jeśli poczujesz się słabo, usiądź lub połóż się z lekko uniesionymi do góry nogami. O wszystkich ciążowych dolegliwościach powinnaś poinformować swojego lekarza.

Częstym zjawiskiem u kobiet w ciąży jest czkawka. Przyczyną jej występowania zazwyczaj jest zbyt szybkie jedzenie, połykanie dużych kęsów oraz jedzenie bez popijania. Na jej pojawianie się wpływa również powiększająca się macica, która uciska na przeponę. Czkawka w ciąży jest zwykle zupełnie niegroźna, jednak jeśli pojawia się bardzo często i trwa dłużej niż kilka minut, skonsultuj się z lekarzem. Nawracająca i uporczywa czkawka może być objawem wielu chorób, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka.

15 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • badanie ginekologiczne.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 15 TYGODNIU CIĄŻY

Staraj się spać na lewym boku

Najkorzystniejszą dla Ciebie i dziecka pozycją, jaką możesz przyjąć, wypoczywając lub śpiąc, jest ułożenie się na lewym boku. W ten sposób zapewniasz maluchowi odpowiedni dopływ tlenu i poprawiasz krążenie krwi w całym organizmie. Leżenie na lewym boku w ciąży sprawia, że wątroba i żyła główna dolna nie są uciskane przez macicę. Co więcej, pomoże to również uniknąć zgagi, ponieważ w tej pozycji żołądek będzie położony poniżej przełyku – dzięki temu kwasy żołądkowe nie powinny wydostawać się ku górze i powodować nieprzyjemnych dolegliwości.

Anemia ciążowa

kobieta w ciazy obok okna

Około 15 tygodnia może pojawić się u Ciebie anemia ciążowa. Diagnozuje się ją na podstawie morfologii krwi obwodowej. Występuje u około 40% ciężarnych. Charakteryzuję się spadkiem poziomu czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny w organizmie. Anemii często towarzyszy niedobór żelaza i witamin. Jest to efekt zwiększenia ilości krwi w organizmie i nieodpowiedniej diety. Przy tej chorobie bardzo istotne jest wzbogacenie diety w produkty zawierające żelazo, witaminę C, która zwiększa jego przyswajalność oraz witaminę B12. Jeśli Twoje wyniki morfologii nie są najlepsze, nie panikuj, być może wystarczy zmienić dietę i zażywać odpowiednie suplementy. Niestety, w przypadku, gdy anemii towarzyszą omdlenia i gwałtowne spadki ciśnienia, a wyniki badań stale się pogarszają, zapewne będziesz musiała udać się na jakiś czas do szpitala.

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy maluszek wykonuje już około 10 tygodnia ciąży. Dziecko na tym etapie jest jednak jeszcze zbyt małe, żeby można byłe je poczuć. Są widoczne jedynie na badaniu USG. Pierwsze wyczuwalne ruchy pojawiają się zwykle około 20 tygodnia ciąży. Jednak jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, możesz poczuć jego ruchy trochę później.

Pierwsze ruchy dziecka odczujesz jako delikatne muśnięcia, przelewanie czy bulgotanie w brzuchu. Będą się nasilać po jedzeniu lub w czasie, kiedy będziesz wypoczywać. Charakterystyczne kopnięcia pojawią się dopiero na późniejszym etapie ciąży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry