16 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

16 tydzien ciazy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 16 TYGODNIU CIĄŻY?

16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to czwarty miesiąc. Do porodu zostało 24 tygodnie. Jesteś w drugim trymestrze ciąży. Jeśli chcesz obliczyć dokładną datę planowanego terminu porodu, skorzystaj z kalkulatora ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 16 tygodniu ciąży?

wielkość dziecka w 16 tygodniu ciąży

Twoje dziecko wielkością przypomina awokadomierzy około 12 cm i waży 80 – 100 gramów.

Rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży

Na etapie 16 tygodnia ciąży dziecko przybiera na masie oraz rozwija wszystkie układy w organizmie. Jego główka zaczyna być podobna do tej, którą zobaczysz po urodzeniu. Nos jest już w zasadzie rozwinięty – jest dość płaski, a jego czubek zadarty, aby umożliwić bezproblemowe oddychanie podczas karmienia piersią. Uszy są na swoim miejscu, a oczy, choć nadal zamknięte, reagują na światło, ponieważ skóra i powieki dziecka są bardzo cienkie i prześwitujące.

W kościach nadal postępuje proces twardnienia. Dziecko ma ukształtowane kończyny – działają już zarówno stawy, jak i mięśnie. Malec bardzo intensywnie się rusza. Zwykle pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży matka jest w stanie wyczuć pierwsze ruchy dziecka, nie jest to jednak regułą. Płód jest jeszcze bardzo mały, a każdy jego gest jest skutecznie tłumiony przez płyn owodniowy. W 16 tygodniu ciąży pojawiają się odruchy błędnikowe, za pomocą których dziecko ćwiczy równowagę. Dzięki temu będzie w stanie ułożyć się w odpowiedniej pozycji do porodu.

Ciało malca pokryte jest małymi włoskami, tzw. lanugo. Bez obaw, meszek zaniknie jeszcze przed urodzeniem, teraz ma za zadanie chronić skórę dziecka i utrzymywać odpowiednią temperaturę jego ciała.

Dziecko w 16 tygodniu ciąży intensywnie ćwiczy oddychanie. Na razie wciąga do układu oddechowego tylko płyn owodniowy, ale to ćwiczenie pozwoli mu po urodzeniu podjąć samodzielne oddychanie. Nerki maluszka pracują na najwyższych obrotach – oddaje on mocz co około 40 – 50 minut.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 16 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 16 tygodniu ciąży

ciężarna trzyma się za brzuch

Twój brzuch nieustannie rośnie, robi się okrąglejszy i może już być widoczny nawet dla osób, które nie wiedzą, że spodziewasz się dziecka. Konieczna może okazać się wymiana garderoby na większą i wygodniejszą. Nie wszystkie ciąże przebiegają tak samo dlatego, jeśli brzuch jeszcze się nie powiększył – nie panikuj. Ciążowe krągłości pojawiają się później, jeśli kobieta jest szczupła, wysoka, a także w pierwszej ciąży.

Nudności i wymioty najprawdopodobniej masz już za sobą, nadal jednak może Ci towarzyszyć awersja do intensywnych zapachów. W drugim trymestrze ciąży mogą zmienić się Twoje preferencje kulinarne, dlatego nie powinno Cię dziwić to, że nagle masz ochotę na coś, czego dotychczas wręcz nie znosiłaś, albo odwrotnie – czujesz odrzucenie na myśl o ulubionych do tej pory daniach.

Intensywnie powiększająca się i rozciągająca macica może być przyczyną bólu w podbrzuszu, który będzie szczególnie odczuwalny przy nagłych zmianach pozycji, a także przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym. Pamiętaj, że mimo iż czujesz się lepiej niż w pierwszym trymestrze ciąży, nie możesz się zbytnio forsować. Ból w podbrzuszu często stresuje ciężarne, bo jest mylony ze skurczami porodowymi lub poronieniem.

16 tydzień ciąży to czas, w którym może zacząć pogarszać się Twoja kondycja. Dodatkowe kilogramy i macica, która naciska na przeponę, utrudniając oddychanie, mogą być przyczyną zadyszek i spadku formy. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Możesz chodzić na spacery, na basen, uprawiać jogę lub zapisać się na specjalne ćwiczenia dla ciężarnych na siłowni. Każda forma wysiłku fizycznego, odpowiednio dostosowana do stanu Twojego zdrowia i Twoich możliwości, jest dla Ciebie wskazana.

Powiększająca się macica, która uciska na narządy i żyły oraz progesteron, spowalniający od początku ciąży działanie układu pokarmowego, mogą być przyczyną zwiększonego napięcia jelit, uczucia ciężkości i gazów. Jeśli masz problemy trawienne, spróbuj sobie z nimi poradzić zmieniając dietę. Jedz produkty bogate w błonnik, suszone owoce, pij dużo niegazowanej wody mineralnej i unikaj potraw wzdymających. Jeśli objawy utrudniają normalne funkcjonowanie, porozmawiaj o problemie ze swoim ginekologiem.

kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

W drugim trymestrze ciąży dokuczać mogą Ci skurcze łydek. Jest to bardzo kłopotliwa przypadłość, zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się w nocy. Ich przyczyną jest rosnąca macica, która uciska na nerwy i naczynia tętnicze, co utrudnia przepływ krwi. Skurcze mogą też być związane z nieprawidłową gospodarką elektrolitową w organizmie – niedoborem magnezu, wapnia i potasu oraz nadmiarem fosforu. Dodatkowym obciążeniem dla nóg jest nadwaga, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, noszenie niedopasowanego obuwia oraz żylaki i popękane naczynka. Jeśli złapie Cię skurcz łydki spróbuj rozmasować bolące miejsce. Możesz także spróbować rozchodzić skurcz. Uwzględnij w swojej diecie produkty zawierające magnez, wapń i potas. – pomoże to zapobiegać nawrotom dolegliwości. Jeśli skurcze pojawiają się często i są bardzo bolesne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

16 tydzień ciąży – badania

Poza badaniem ginekologicznym, pomiarem ciśnienia krwi i masy ciała, między 15 a 20 tygodniem ciąży czeka Cię morfologia krwi i badanie ogólne moczu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 16 TYGODNIU CIĄŻY

Dziecko zaczyna reagować na dźwięki

16 tydzień ciąży to dobry czas, by zacząć mówić do maluszka. Na tym etapie szybko kształtuje się jego układ nerwowy oraz zmysły i do dziecka zaczynają docierać pierwsze dźwięki z otoczenia. Odbiera je na razie nie uszami, a receptorami skórnymi. Płyn owodniowy przewodzi wibracje, które dziecko odczuwa przez skórę. Słyszy w ten sposób przede wszystkim bicie Twojego serca i pracę jelit, ale również dźwięki płynące do niego „z zewnątrz”. Mów do dziecka jak najwięcej, dzięki temu budujesz z nim więź już na etapie ciąży.

Pierwsze ruchy dziecka

kobieta w ciąży z telefonem

Jednym z najwspanialszych momentów w okresie ciąży jest chwila, kiedy po raz pierwszy poczujesz ruchy dziecka. Moment ten będziesz zapewne pamiętać do końca życia i dostarczy Ci on mnóstwo wzruszeń. W 16 tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są jeszcze wyczuwalne. Pierwsze ruchy dziecka, które objawiają się delikatnym muskaniem, przelewaniem i bulgotaniem w brzuchu, możesz poczuć około 18 – 20 tygodnia ciąży. Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, może to nastąpić jeszcze później.

Ciśnienie krwi w ciąży

Bardzo ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia krwi w ciąży. Jeśli Twoje ciśnienie jest za wysokie, tzn. jego górna wartość przekracza 140 mmHg, a dolna 90 mmHg, lekarz zleci Ci dodatkowe badania. Wysokie ciśnienie może oznaczać stan przedrzucawkowy, który jest dużym zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Dodatkowe objawy, które mu towarzyszą to uporczywy ból głowy, nudności i wymioty, problemy z oddychaniem, zaburzenia widzenia, rzadsze oddawanie moczu. Jeśli podejrzewasz u siebie stan przedrzucawkowy, koniecznie udaj się pilnie do szpitala.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry