17 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

17 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 17 TYGODNIU CIĄŻY?

17 tydzień ciąży – który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to końcówka jej 4 miesiąca. Nadal jesteś w drugim trymestrze ciąży, a do porodu zostało 23 tygodnie. Oczywiście, maluszek może zdecydować, że urodzi się chwilę przed lub po planowanym terminie porodu. Ciąża, która zakończy się pomiędzy 38 a 42 tygodniem, uważana jest za donoszoną.

Jakiej wielkości jest dziecko w 17 tygodniu ciąży?

w 17 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości pomarańczy

W 17 tygodniu ciąży dziecko może mierzyć nawet 13 cm, a jego waga dochodzić do 140 gramów. Jest więc wielkości pomarańczy. Informacje na temat wielkości dziecka w innych tygodniach ciąży znajdziesz w kalendarzu ciąży.

Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży

Na tym etapie wszystkie organy wewnętrzne dziecka są już wykształcone, jednak nadal specjalizują się i rosną. Serce bije około 150 razy na minutę i przepompowuje blisko 30 litrów krwi w ciągu dnia. Maluszek ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wód płodowych, a następnie wypycha je. Pozwoli mu to po urodzeniu samodzielnie oddychać powietrzem. Przybywa mu również tkanki tłuszczowej, która zapewni ciepło i stanowi doskonałe źródło energii.

Skóra staje się coraz grubsza, mniej przezroczysta. Na wewnętrznej stronie dłoni dziecka kształtują się bruzdy, nazywane liniami życia. Na palcach powstają linie papilarne – indywidualne dla każdego człowieka. Nieustannie rosną i twardnieją kości.

Dziecko dużo swojej uwagi skupia teraz na trenowaniu odruchów: ssania i połykania, które będą bardzo istotne po narodzinach, żeby mogło samodzielnie jeść. Malec zaciska też dłonie, używając już do tego celu kciuka. Często bawi się w ten sposób pępowiną.

W 17 tygodniu ciąży następuje rozwój zewnętrznych narządów płciowych dziecka. U dziewczynek można już dostrzec wargi sromowe, a pochwa zyskuje drożność. U chłopców natomiast jądra rozpoczynają swoją drogę z jamy brzusznej do worka mosznowego – podróż ta zakończy się dopiero pod koniec ciąży. Na tym etapie, jeśli dziecko odpowiednio się ułoży, jest już możliwe określenie jego płci, podczas badania USG.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 17 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 17 tygodniu ciąży

W 17 tygodniu ciąży Twój brzuch jest już wyraźnie większy. Możesz przez to odczuwać problemy ze złapaniem równowagi, a także bóle pleców. Staraj się poruszać ostrożnie, ewentualny upadek może być bardzo niebezpieczny dla Ciebie i dziecka. Zamień buty na obcasie na te z płaską podeszwą – pomogą znaleźć równowagę. Bóle kręgosłupa złagodzą odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jeśli masz wątpliwości, jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie odpowiednia, poproś o pomoc fizjoterapeutę.

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć, że Twoje dziąsła stały się nadwrażliwe. Zmiany hormonalne i naczyniowe są częstą przyczyną pękania naczynek i krwawienia dziąseł. Dodatkowo przyczynia się do tego zwiększona ilość krwi w krwiobiegu. Staraj się myć zęby częściej, ale krócej, przy wyborze szczoteczki zwróć uwagę, aby miała ona miękkie włosie. Stan zapalny powstały w obrębie jamy ustnej, może spowodować infekcję u płodu.

Twoje błony śluzowe mogą produkować duże ilości wydzieliny, co jest skutkiem większego ukrwienia. Dokuczać może Ci potliwość, krwawienia z nosa, a także duża ilość wydzieliny z pochwy.

Na tym etapie ciąży problem może dla Ciebie stanowić znalezienie wygodnej pozycji do snu. Pamiętaj, że najlepiej dla Ciebie i dziecka jest, gdy układasz się na lewym boku. Pomocne w przyjęciu odpowiedniej pozycji mogą być specjalne poduszki ciążowe. Na rynku jest ich ogromny wybór – na pewno znajdziesz taką, która umożliwi zasypianie bez przeszkód.

Częstą przypadłością kobiet w ciąży jest ból w okolicy spojenia łonowego. Wszystko dzieje się za sprawą działającej rozluźniająco relaksyny. Powoduje ona, że ścięgna oraz więzadła rozluźniają się i dochodzi do rozejścia spojenia łonowego. Dolegliwość ta sprawia duży ból, który utrudnia chodzenie i normalne funkcjonowanie. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie tę przypadłość, konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty. Specjalista dobierze dla Ciebie ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości i indywidualnych potrzeb.

W czasie ciąży zmienia się nie tylko Twój brzuch, ale również pępek. W drugim trymestrze ciąży, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze krągłości, macica może wypchnąć go do przodu, przez co stanie się wypukły. Jest to zupełnie normalne zjawisko, dlatego nie powinno Cię niepokoić. Pępek może również zmienić swój kolor. W ciąży na brzuchu pojawia się ciemna linia nazywana kresą czarną lub linea negra. Biegnie ona wzdłuż brzucha od pępka do spojenia łonowego lub w górę w stronę żeber. Za jej sprawą środek pępka może zrobić się ciemniejszy. Wszystkie zmiany w obrębie pępka powinny wrócić do stanu sprzed ciąży w kilka miesięcy po porodzie.

W niektórych przypadkach pojawić może się ból w okolicy pępka. Skóra wokół niego jest wyjątkowo cienka, a powiększający się brzuch dodatkowo ją napina. Zwracaj uwagę, żeby nie dotykać okolic pępka, aby dodatkowo ich nie podrażniać. Noś luźne ubrania oraz spróbuj ćwiczeń rozciągających, które pomogą uelastycznić skórę. Jeśli w pępku lub obok niego zauważysz uwypuklenie lub guzek, zgłoś się do lekarza. Może to świadczyć o pojawieniu się przepukliny pępkowej.

17 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • badanie położnicze (ginekologiczne),
  • morfologia krwi,
  • badanie moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 17 TYGODNIU CIĄŻY

Rozstępy w ciąży

Zmiany w gospodarce hormonalnej w ciąży powodują, że kobieta jest bardziej podatna na powstawanie rozstępów. Występują one najczęściej w okolicach brzucha, piersi, ud oraz bioder. Największy wpływa na powstawanie rozstępów, mają predyspozycje genetyczne, możesz jednak na różne sposoby minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji skóry. Stosuj specjalistyczne kosmetyki, które zapobiegają ich powstawaniu. Mogą to być kremy lub olejki – zwróć uwagę, żeby ich skład był jak najbardziej naturalny. Pomocny może okazać się masaż. Wykonuj go techniką głaskania nie tylko na rozstępach, ale również skórze, która z nimi sąsiaduje. Na powstawanie rozstępów wpływ ma również dieta i aktywność fizyczna. Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu i ruchu – możesz chodzić na spacery, na basen czy skorzystać z zajęć przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które oferuje większość klubów fitness.

Wybór imienia dla dziecka

17 tydzień ciąży to etap, na którym już poznaliście lub za chwilę poznacie płeć dziecka. Stoicie więc przed ważną decyzją wyboru imienia dla maluszka. Spróbuj wspólnie z partnerem stworzyć listę imion, które się Wam podobają. Jeśli nie możecie zdecydować się na jedno imię, zgodnie z polskim prawem, możecie nadać malcowi dwa imiona. Możecie zasięgnąć opinii rodziny czy przyjaciół, ale ostateczna decyzja należy do Was. Pamiętajcie, że imię, które wybierzecie, najpewniej będzie towarzyszyło Waszemu dziecku do końca życia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry