18 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

18 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 18 TYGODNIU CIĄŻY?

18 tydzień ciąży – który to miesiąc?

18 tydzień rozpoczyna 5 miesiąc ciąży. Jednocześnie jest to połowa drugiego trymestru. Do planowanego terminu porodu zostało 22 tygodnie.

Jakiej wielkości jest dziecko w 18 tygodniu ciąży?

w 18 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości owocu granata

W 18 tygodniu ciąży długość ciemieniowo – siedzeniowa dziecka wynosi od 12 do 14 cm. Jego waga może sięgać nawet 200 gramów. Maluszek wielkością podobny jest do owocu granatu.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

18 tydzień ciąży to bardzo ważny etap w rozwoju układu nerwowego dziecka. W tym okresie tworzą się osłonki mielinowe wokół włókien nerwowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Osłonki umożliwiają szybsze przewodzenie impulsów nerwowych, a także mają istotny wpływ na inteligencję. Zaburzenia mielinizacji mogą doprowadzić do ciężkich chorób układu nerwowego. Proces ten będzie trwał przez całą ciążę, a po porodzie, aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Na tym etapie w płucach dziecka powstają pęcherzyki płucne. Maluszek już od jakiegoś czasu wykonuje ruchy oddechowe, ale płuca to jeden z organów, które rozwijają się najdłużej, dlatego będą w pełni ukształtowane dopiero pod koniec ciąży.

Serce dziecka w 18 tygodniu ciąży podzielone jest na dwie komory, a lekarz w trakcie badania USG może stwierdzić, czy nie ma ono wad wrodzonych. Diagnostyka na tym etapie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku niektórych schorzeń, możliwe jest wykonanie prenatalnych zabiegów kardiologicznych (operacji na sercu u nienarodzonego dziecka).

Wszystkie narządy dziecka są wytworzone, ale nadal nieustannie się specjalizują. Bardzo intensywnie rozwija się teraz układ pokarmowy. Trzustka i wątroba podjęły swoją pracę, a w jelitach gromadzi się pierwsza kupka dziecka, zwana smółką.

Skóra maluszka jest w całości pokryta meszkiem, zwanym lanugo. Pod skórą, która nadal jest bardzo cienka, gromadzi się tłuszcz. Na tym etapie ciąży powstaje dodatkowa bariera, która będzie chroniła dziecko – maź płodowa. Izoluje ona skórę malca od ciągłego kontaktu z wodami płodowymi oraz ma właściwości nawilżające, regenerujące i oczyszczające. Składa się z substancji, którą wydalają gruczoły łojowe płodu, złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni.

W 18 tygodniu ciąży, jeśli udało Ci się już poczuć ruchy dziecka, możesz zacząć uczyć się jego rytmu dobowego. Malec zazwyczaj fika koziołki i daje o sobie znać, kiedy Ty odpoczywasz, a zasypia, gdy jesteś aktywna. W późniejszym etapie ciąży nagła zmiana zachowań dziecka może być oznaką, że dzieje się coś niepokojącego. Niezwłocznie zgłoś się do szpitala, jeśli aktywność Twojego dziecka gwałtownie się zwiększy lub zmniejszy.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 18 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 18 tygodniu ciąży

Twój brzuch staje się coraz większy, co może powodować bóle kręgosłupa. Na tym etapie ciąży powinnaś przytyć od 3,5 do 5 kg i nawet jeśli Twoja waga jest w normie, to ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie. Kręgosłup wygina się do przodu, by dopasować się do zmian. Pomóc może masaż, ciepła kąpiel lub pływanie, a jeżeli dolegliwości nie ustępują, porozmawiaj o problemie ze swoim lekarzem. Dobierze odpowiednie dla Ciebie maści łagodzące ból lub zleci konsultację z fizjoterapeutą.

Kilka centymetrów poniżej pępka możesz wyczuć rosnącą macicę. Jest ona już na tyle duża, że uciska żołądek, co może być przyczyną zgagi, pieczenia w przełyku czy refluksu. Macica napiera również na przeponę, przez co Twoje wdechy są płytsze i szybciej się męczysz. Napinająca się macica może na tym etapie ciąży powodować pierwsze skurcze (tzw. tzw. fale Alvareza lub skurcze Braxtona Hicksa). Jest to naturalny odruch, który przygotowuje Twoje ciało do porodu.

Zmianom hormonalnym może towarzyszyć większa ilość wydzieliny z pochwy. Nie powinno Cię to martwić, jeśli jednak wydzielina ma nieprzyjemny zapach lub jest zabarwiona na brązowo, skonsultuj się z lekarzem. Może być to oznaką infekcji intymnej. Bardzo ważna jest teraz dla Ciebie bardzo dokładna higiena miejsc intymnych. Pomóc mogą częstsze kąpiele oraz stosowanie wkładek higienicznych.

W 18 tygodniu ciąży często pojawiają się obrzęki stóp i nóg. Spowodowane jest to gromadzeniem się wody w organizmie, zwiększeniem masy ciała, a także działaniem hormonów. Staraj się znaleźć czas na krótki spacer, a gdy wypoczywasz, połóż się z nogami lekko uniesionymi do góry. Dzięki temu poprawisz krążenie i zapobiegniesz nadmiernemu gromadzeniu płynów.

Dolegliwością, która może towarzyszyć kobietom w 18 tygodniu ciąży, są zawroty głowy. Twoje serce musi przepompować zwiększoną ilość krwi, a macica uciska na naczynia krwionośne, co może być przyczyną sporadycznych omdleń. Niebezpieczny może być też niski poziom cukru, który prowadzi do chwilowych zamroczeń. Dużo wypoczywaj, odpowiednio się odżywiaj i leż na lewym boku, żeby uniknąć problemów z krążeniem.

Macica jest już na tyle duża, że może powodować ucisk na pęcherz. W konsekwencji będziesz zmuszona częściej niż dotychczas korzystać z toalety. W żadnym wypadku nie ograniczaj z tego powodu przyjmowania płynów. Powinnaś pić około 2 – 2,5 l wody dziennie.

18 tydzień ciąży – badania

W okresie od 15 do 20 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • badanie ginekologiczne (położnicze).
  • badanie USG (pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży).

CIEKAWOSTKI I PORADY W 18 TYGODNIU CIĄŻY

Ruchy dziecka

18 tydzień ciąży to czas, kiedy poczułaś pierwsze ruchy dziecka lub wydarzy się to w niedalekiej przyszłości. Ta chwila to jeden z najpiękniejszych momentów w czasie ciąży, do którego będziesz niejednokrotnie wracała myślami. Z początku ruchy będą bardzo delikatne, przypominające bardziej przelewanie się lub bulgotanie w brzuchu, z czasem jednak ich siła będzie rosła. Pod koniec ciąży niektóre kopniaki mogą być nawet bolesne.

Jeśli nie poczułaś jeszcze ruchów dziecka, nie masz powodów do niepokoju. W niektórych przypadkach może się to wydarzyć nawet około 21 – 22 tygodnia ciąży. Zależne jest to od wielu czynników, np.: ułożenia dziecka, ilości wód płodowych, czy masy Twojego ciała.

Żeby zachęcić dziecko do wykonywania ruchów mów do niego. Na tym etapie ciąży maluszek odbiera już bodźce dźwiękowe. Spróbuj również położyć się na lewym boku i w spokoju poczekać. Dziecko zwykle robi się aktywne, gdy Ty znajdujesz się w spoczynku.

Depresja przedporodowa

W ciąży możesz zmagać się z wahaniami nastrojów. Jest to zjawisko zupełnie normalne, spowodowane burzą hormonów, której doświadczasz. Dla większości kobiet macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie jednak w tym czasie kobiecie towarzyszy też mnóstwo lęków i obaw. Jeśli nasila się w Tobie strach i niepewność, a rozmowy z partnerem i bliskimi nie są w stanie uspokoić Twoich nerwów, być może zmagasz się z problemem depresji przedporodowej. Choroba ta wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, ponieważ jej skutki mogą być groźne dla zdrowia kobiety i rozwijającego się płodu. Szacuje się, że z depresją przedporodową zmaga się od 10 do 20% ciężarnych. Jeśli podejrzewasz, że problem ten dotyczy też Ciebie, nie wahaj się zasięgnąć porady specjalisty.

Wielkość dziecka po 10 tygodniu ciąży

Nie martw się, jeśli na badaniu USG okaże się, że Twoje dziecko jest mniejsze lub większe niż średnia dla jego etapu rozwoju. Do 10 tygodnia ciąży wszystkie płodu rozwijają się w takim samym tempie, natomiast po tym czasie, wzrost malucha uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ na jego wagę i długość ciała mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale też Twoja dieta i tryb życia. Pamiętaj, żeby dbać o prawidłową dietę, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych. Wystrzegaj się też substancji szkodliwych. Alkohol, papierosy i inne używki są kategorycznie zabronione w ciąży.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry