19 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

19 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 19 TYGODNIU CIĄŻY?

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to jej 5 miesiąc i zarazem 2 trymestr. Łatwo pogubić się w określaniu wieku ciąży. Jeśli zastanawiasz się, w którym tygodniu, miesiącu, czy trymestrze jesteś, możesz skorzystać z kalkulatora ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 19 tygodniu ciąży?

w 19 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości grejpfruta

Dziecko w 19 tygodniu ciąży może osiągnąć długość 18 cm i wagę 240 gramów. Jeśli przyrównać je wielkością do owocu to przypomina grejpfruta.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, dlatego ma w brzuchu pełną swobodę ruchów. Może fikać koziołki, kopać czy przewracać się, dzięki czemu intensywnie trenuje wszystkie swoje mięśnie. Jeśli wyczułaś już pierwsze ruchy dziecka, możesz zauważyć, że posiada ono swój dzienny cykl aktywności. Zazwyczaj rusza się, gdy Ty odpoczywasz i śpi, podczas Twoich aktywności. Delikatne kołysanie pomaga mu się uspokoić. Dziecko może być szczególnie pobudzone po obfitym posiłku.

W 19 tygodniu ciąży maluszek słyszy już dźwięki. Mów do dziecka jak najwięcej i namów do tego samego partnera, dzięki temu zbudujecie z malcem więź jeszcze na etapie ciąży. Z czasem dziecko przyzwyczai się do Twojego głosu i będzie on działał na nie kojąco i uspokajająco. Na pewno ułatwi Ci to opiekę nad maluszkiem po urodzeniu.

Grymasy na twarzy dziecka, choć jest ich niezwykle dużo, na tym etapie nadal są nieświadome. Maluszek uśmiecha się, wystawia język, ziewa, marszczy czoło, wydyma wargi.

Do tej pory za zachowanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka odpowiedzialny był meszek lanugo oraz maź płodowa. Teraz wykształca się układ odpowiedzialny za regulację temperatury ciała. To bardzo długi i skomplikowany proces, który zakończy się dopiero przed porodem. Dziecko nadal gromadzi tkankę tłuszczową, w tym specjalny, brązowy tłuszcz, żeby utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała po porodzie.

Układ krwionośny pracuje już na najwyższych obrotach. Przez ciało malca codziennie przepływa od 25 do 30 litrów krwi. Płuca są już prawie całkiem wykształcone, nadal jednak uczą się oddychać. Zdobywanie tej umiejętności jest jednym z najdłuższych procesów i trwa do samych narodzin.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 19 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży Twój brzuch jest już zapewne wyraźnie zaokrąglony. Macica znajduje się tuż pod pępkiem i nieustannie się powiększa. Powoduje to dalsze naciąganie wiązadeł, na których jest zawieszona, co może wiązać się z bólem i uczuciem dyskomfortu. Staraj się dużo wypoczywać w pozycji leżącej. Spróbuj również złagodzić ból, delikatnie masując miejsca, w których się pojawia.

Na tym etapie mogą występować u Ciebie skurcze mięśni nóg oraz obrzęki kończyn dolnych. Tutaj również pomocny może okazać się odpoczynek. Leżąc, staraj się podkładać pod nogi poduszkę tak, aby były one delikatnie uniesione, dzięki temu poprawisz krążenie. Jeśli obrzęk pojawił się nagle, jest bardzo duży lub długo nie ustępuje, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Powiększający się brzuch powoduje, że skóra na nim staje się napięta. Często towarzyszy temu uporczywe swędzenie. Pamiętaj, żeby dbać o odpowiednią pielęgnację swojej skóry w ciąży. Swędzenie może być objawem zwiastującym pojawienie się rozstępów, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które zapobiegają ich powstawaniu.

Bardzo uciążliwą dolegliwością, która dotyka kobiety w drugim trymestrze ciąży, jest nieżyt nosa. Jest on wynikiem zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie. Za sprawą estrogenu i progesteronu przez śluzówkę przepływa większa ilość krwi, co powoduje jej obrzmienie i wzmożoną produkcję wodnistej wydzieliny. Katarowi mogą towarzyszyć krwawienia z nosa. Dbaj o prawidłowe nawilżenie śluzówki nosa. Możesz w tym celu stosować sól fizjologiczną – jest zupełnie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Stosowanie innych kropli powinnaś uzgodnić z lekarzem.

Zmianom hormonalnym w ciąży często towarzysza infekcje dróg moczowych. Problem dotyka większość ciężarnych, a leczony nie jest powodem do niepokoju. Jeśli doświadczasz uczucia pieczenia i swędzenie przy oddawaniu moczu, bóli brzucha lub wyjątkowo silnego parcia na pęcherz, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Dobierze on odpowiednie dla Ciebie leki. W ciąży stosowanie nawet tych dostępnych bez recepty należy skonsultować ze specjalista. Nie lecz się więc na własną rękę, ponieważ zaniedbana lub źle leczona infekcja dróg moczowych grozi powikłaniami.

19 tydzień ciąży – badania

W przedziale od 15 do 20 tygodnia ciąży należy wykonać:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • badanie ginekologiczne (położnicze).

Pomiędzy 18 a 20 tygodniem ciąży wykonywane jest kolejne obowiązkowe badanie USG.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 19 TYGODNIU CIĄŻY

Wybór odpowiedniej szkoły rodzenia

Jesteś na półmetku ciąży. To dobry czas, żeby zastanowić się nad wyborem szkoły rodzenia. Istotne jest, żeby zajęcia zakończyć około 4 tygodni przed planowanym terminem porodu, na wypadek, gdyby Twoje dziecko postanowiło wcześniej pojawić się na świecie. Wybierając szkołę rodzenia, zwróć uwagę na to, jak często odbywają się zajęcia, w jak dużych grupach są przeprowadzane oraz jakie tematy są zawarte w programie kursu. Najważniejsze kwestie, jakie powinny być omówione na kursie to:

  • przebieg ciąży, porodu i połogu,
  • techniki przystawiania noworodka do piersi i problemy laktacyjne,
  • opieka i pielęgnacja noworodka,
  • aktywność fizyczna podczas ciąży,
  • powrót do formy po urodzeniu.

Do szkoły rodzenia warto uczęszczać z partnerem, pozwoli to Wam obojgu odpowiednio przygotować się do roli rodziców.

Obowiązkowe USG pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży musisz wykonać obowiązkowe USG ciąży (tzw. USG połówkowe). Badanie to pozwala ocenić budowę zewnętrzną i wewnętrzną dziecka, a także wykryć niektóre wady wrodzone płodu. Jeśli jeszcze nie zapisałaś się na to badanie, niezwłocznie zadzwoń do przychodni, w celu umówienia wizyty, żeby uniknąć kolejek i niepotrzebnego stresu.

W sytuacji, kiedy do tej pory nie poznałaś płci dziecka, jest duża szansa, że na USG połówkowym dowiesz się, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki. Płeć dziecka widać na USG zwykle już około 16 tygodnia ciąży, zdarzają się jednak wyjątki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry