2 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, samopoczucie przyszłej mamy, rozwój komórki jajowej

uśmiechnięte dziecko

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 2 TYGODNIU CIĄŻY?

Jak rozwija się komórka jajowa?

Komórka jajowa właśnie dojrzewa do opuszczenia jajnika i przygotowuje się do podróży w dół jajowodu, gdzie połączy się z plemnikiem. W niektórych przypadkach zdarza się, że dojrzałość osiągnie więcej niż jeden pęcherzyk komórkowy. Wtedy mamy do czynienia z ciążą mnogą. Komórki jajowe, które nie zdążą osiągnąć dojrzałości, obumierają. Komórka jajowa za sprawą progesteronu działa jak „wabik” na plemniki – przyciąga je do siebie. Działanie tego hormonu powoduje, że plemniki stają się bardziej ruchliwe. Według wyliczeń lekarzy to właśnie w drugim tygodniu ciąży pęka pęcherzyk Graffa, w którym dojrzewała komórka jajowa. Pęcherzyk Graffa po zapłodnieniu przekształca się w ciałko żółte.

Jak obliczyć wiek ciąży?

Przyszłe mamy często zastanawiają się: „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Wiek ciąży oblicza się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego. Zakłada ona jednak, że cykl miesiączkowy kobiety jest regularny i wynosi 28 dni, dlatego wyliczenia te mogą nie być dokładne. Jeżeli chcesz obliczyć termin porodu za pomocą reguły Naegelego, musisz do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać 1 rok.

Nie musisz jednak robić tego sama. Skorzystaj z naszego kalkulatora, który obliczy za Ciebie wiek ciąży oraz planowany termin porodu.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 2 TYGODNIU CIĄŻY

Co dzieje się w organizmie kobiety w 2 tygodniu ciąży?

kobieta w ciąży z dłońmi na brzuchu

Jeśli Twoje miesiączki są regularne, a cykl menstruacyjny trwa 28 dni, to właśnie w tym tygodniu zacznie się owulacja. To najlepszy moment na współżycie, jeśli staracie się o dziecko. Twoja macica przygotowuje się na przyjęcie zarodka, a w jej szyjce rozpoczyna się wzmożona produkcja śluzu, który zwiększa żywotność plemników. Złuszczony podczas krwawienia nabłonek błony śluzowej macicy właśnie się odbudowuje.

Samopoczucie w 2 tygodniu ciąży

Dzięki zwiększeniu poziomu estrogenu możesz czuć się wyjątkowo wypoczęta, atrakcyjna, a Twoje libido będzie podniesione. W ten sposób Twój organizm pomaga Ci, abyś czuła się wyjątkowo i miała zwiększoną ochotę na seks.

CIEKAWOSTKI I PORADY W DRUGIM TYGODNIU CIĄŻY

Jak wyliczyć dni płodne?

Najlepszym sposobem na określenie dni płodnych jest wykonanie testu owulacyjnego, który dostępny jest w każdej aptece. Wykrywa on dni płodne na podstawie stężenia hormonu luteinizującego w moczu.

Możesz także skorzystać z naszego kalkulatora dni płodnych. Na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długości Twojego cyklu menstruacyjnego obliczy on za Ciebie, kiedy możesz spodziewać się owulacji.

Jakie są objawy owulacji?

kobieta w ciąży w lesie

Jednym z objawów owulacji jest temperatura ciała podniesiona o minimum 0,2 stopnia Celsjusza. Żeby dostrzec ten symptom, należy przez dłuższy czas, codziennie rano, po przebudzeniu dokonywać pomiarów temperatury. Niestety metoda ta jest obarczona dużym ryzykiem błędu, ponieważ ciepłota ciała zależna jest od wielu czynników, dlatego lepiej nie opierać się na niej chcąc poznać dokładny moment owulacji.

Dni płodne możesz określić także na podstawie obserwacji śluzu. Kiedy pojawi się go dużo, będzie przezroczysty, a jego konsystencja rozciągliwa, oznacza to, że właśnie rozpoczęła się owulacja. Śluzowi mogą towarzyszyć plamienia owulacyjne, jednak nie występują one często. W okresie owulacji może doskwierać Ci ból piersi oraz ból w podbrzuszu.

Jajeczkowaniu czasem towarzyszy również ból jajników, najczęściej po jednej stronie brzucha oraz lekkie rozwarcie i zmiękczenie szyjki macicy.

Jak zwiększyć szansę na zapłodnienie?

Zajście w ciąże nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zdarza się, że test ciążowy pokaże dwie kreski zaraz po rozpoczęciu starań o dziecko, ale zdecydowanej większości par zajmuje to o wiele dłużej. W około 85% przypadków udaje się zajść w ciążę w ciągu pierwszego roku starań. Wpływ na naszą płodność ma wiele czynników. Jakie są metody, żeby zwiększyć szansę zajścia w ciążę?

Bardzo ważne jest prawidłowe BMI. Otyłość jest częstą przyczyną niepłodności, ponieważ wywołuje liczne zmiany hormonalne. Sprzyja występowaniu zaburzeń miesiączkowania, niekiedy nawet powoduje całkowity brak owulacji. Kobiety otyłe są również narażone na więcej ciążowych powikłań, kiedy uda im się zajść w ciążę. Z drugiej strony u kobiet z za niskim BMI również występują problemy z owulacją. Zwykle zmagają się one również z niedoborami witamin i składników odżywczych w organizmie. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą niekorzystnie wpłynąć na płodność, dlatego konieczne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Czynnikiem, który również znacząco zmniejsza, płodność są używki. Jeśli staracie się o dziecko, całkowicie zrezygnuj z alkoholu. Najczęściej kobiety dowiadują się o ciąży około 5-6 tygodnia, kiedy zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, a wpływ alkoholu na płód na tym etapie ciąży jest bardzo szkodliwy, dlatego nie powinnaś ryzykować. Przyszły tata również powinien powstrzymać się od suto zakrapianych imprez. Odstawić musicie również papierosy. Palenie znacząco obniża płodność, dlatego zróbcie to dla swojego zdrowia. Kategorycznie zabronione są wszelkie substancje psychoaktywne. Wpływają one wyniszczająco na cały organizm, zwiększają ryzyko powikłań w ciąży i poronień.

Warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Istnieje wiele witamin i składników odżywczych, które wykazują działanie propłodnościowe, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Najpopularniejsze to witaminy C, E oraz A, a także cynk, żelazo i kwas foliowy.

Nie bez znaczenia pozostaje również nasza kondycja psychiczna. Stres i negatywne nastawienie może całkowicie rozregulować nasz organizm i odbić się negatywnie na zdrowiu, dlatego warto się zrelaksować i nie narzucać na siebie żadnej presji.

Literatura:
1. Praca zbiorowa; Ciąża tydzień po tygodniu; AGORA 2011;
2. Angelika Tiefenbacher; ABC ciąży i porodu; REA 2018;
3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
4. Heidi Murkoff; W oczekiwaniu na dziecko; Rabis 2020;
5. Heidi Murkoff; Dieta przyszłej matki; Rebis 2018;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry