20 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

20 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 20 TYGODNIU CIĄŻY?

20 tydzień ciąży – który to miesiąc

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc i 2 trymestr. Jesteś dokładnie w połowie ciąży. Jeśli chcesz sprawdzić, jak będzie rozwijało się dziecko w kolejnych tygodniach, skorzystaj z kalendarza ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 20 tygodniu ciąży?

W 20 tygodniu ciąży waga dziecka sięga 300 gramów, a jego długość może wynosić nawet 21 cm. Wielkością porównać je można do dużego mango.

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień to półmetek ciąży. Na tym etapie narządy dziecka są już ukształtowane i teraz będą tylko specjalizowały się w swoich funkcjach. Maluszek będzie bardzo intensywnie rósł i przybierał na wadze. Do porodu zwiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie.

Skóra dziecka nadal jest przezroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne. Na skórze wytworzyły się gruczoły potowe i łojowe, a na palcach linie papilarne. Powoli zanika lanugo, a na jego miejsce pojawiają się włoski, których większość wypadnie około 2-3 tygodnie po urodzeniu. Skóra dziecka cały czas pokryta jest mazią płodową, która powstała z wydzieliny gruczołów łojowych i martwego naskórka.

Na tym etapie ciąży rozwijają się ośrodki nerwowe odpowiedzialne za pamięć i myślenie oraz za zmysły dziecka: smak, węch, wzrok, słuch i dotyk. Malec dobrze słyszy i przyzwyczaja się do dźwięków otoczenia. Czuje smak wód płodowych, reaguje na światło i dotyk, a nagła zmiana temperatury może wywołać w nim niepokój, o czym da Ci znać, gwałtownie się poruszając.

W 20 tygodniu ciąży cały układ pokarmowy dziecka jest już wykształcony. Wszystkie narządy są zamknięte w powłokach brzusznych. Serce bije dużo szybciej niż u dorosłego człowieka i jest bardzo wrażliwe na zmiany w otoczeniu, takie jak głośne dźwięki, ostre światło czy zmiana temperatury dlatego, jeśli to możliwe unikaj ich, aby oszczędzić maluszkowi niepotrzebnego stresu.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 20 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 20 tygodniu ciąży

Połowa ciąży już za Tobą – gratulacje! Twój brzuch będzie teraz z tygodnia na tydzień szybko się powiększał, ruchy dziecka będą coraz bardziej wyczuwalne, a macica będzie rosła 1 cm tygodniowo. Ciąża stanie się widoczna dla wszystkich wokół.

Twój stan zdradzać może nie tylko powiększający się brzuch, ale niestety również zmiany skórne, których ciężarne często doświadczają. Oprócz ciemniejszych znamion, pieprzyków, czy linea negra na brzuchu, na tym etapie ciąży pojawić może się ostuda. Są to charakterystyczne dla kobiet w ciąży przebarwienia, które powstają na twarzy w okolicach ust, policzków, czoła, a czasem karku. Przyjmują odcienie brązowe lub szare i często występują symetrycznie, tworząc tzw. maskę ciążową. Jeśli wystąpi u Ciebie ostuda, nie masz powodów do niepokoju. Poza nieestetycznym wyglądem nie wiążą się z nią żadne zagrożenia dla Ciebie i dziecka, a przebarwienia znikają zwykle po porodzie.

W 20 tygodniu ciąży za sprawą dużej ilości relaksyny, którą produkuje Twój organizm, dokuczać mogą Ci częste zaparcia. Dolegliwości pomoże złagodzić dieta bogata w błonnik oraz aktywność fizyczna. Staraj się poświecić godzinę dziennie na spacer lub wybierz się na basen. Niedobory błonnika pozwolą uzupełnić produkty pełnoziarniste, świeże oraz suszone owoce, warzywa, a także pestki dyni.

Półmetek ciąży to okres, w którym możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa). Jest to normalne zjawisko, dzięki któremu ciało przygotowuje się do porodu. Skurcze są delikatne, mogą przypominać bóle miesiączkowe. W czasie ich trwania możesz wyczuć, że macica napina się i twardnieje. Skurcze są krótkie i w żaden sposób nie zagrażają Tobie, ani dziecku.

Ogromne zmiany następują również w Twoich piersiach. Przygotowują się one do produkcji mleka, dlatego na tym etapie ciąży są już zapewne duże większe. W trakcie ciąży ich waga może wzrosnąć nawet o 1,5 kg. Duża zmiana może dotyczyć także samych sutków, a konkretnie ich zabarwienia. Za sprawą działających hormonów brodawki sutkowe i otoczka wokół nich staną się ciemniejsze. Piersi będą się szybko powiększać, a co za tym idzie, skóra na nich będzie ulegała rozciąganiu. W wyniku tego mogą pojawić się rozstępy. Żeby im zapobiec stosuj kosmetyki, które będą nawilżały skórę i poprawiały jej elastyczność.

Twój brzuch wkrótce powiększy się do tego stopnia, że będzie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku. Przygotuj się do tego już teraz i pomyśl o zakupie poduszki, przeznaczonej dla kobiet w ciąży. Na rynku znajdziesz mnóstwo tego typu produktów. Jest to świetne rozwiązanie, które pomaga odciążyć plecy oraz brzuch i przyjąć pozycję, która pozwoli wyspać się i zrelaksować. Niektóre z poduszek są skonstruowane w ten sposób, żeby po urodzeniu mogły służyć jako poduszka do karmienia dziecka.

W drugim trymestrze nadal możesz doświadczać przypadłości, które znasz z poprzednich tygodni, takich jak bezsenność, mdłości, problemy trawienne, zawroty głowy, omdlenia, uderzenia gorąca czy obrzęki kończyn. Pamiętaj, że każda, nawet z pozoru błaha dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

20 tydzień ciąży – badania

W przedziale od 15 do 20 tygodnia ciąży należy wykonać:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie położnicze (ginekologiczne),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży należy wykonać kolejne obowiązkowe USG (tzw. USG połówkowe). Badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Podczas USG lekarz oceni rozwój płodu, ilość wód płodowych i położenie łożyska. Jeśli do tej pory nie udało się określić płci dziecka, jest bardzo duża szansa, że nastąpi to podczas USG połówkowego.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 20 TYGODNIU CIĄŻY

Czkawka u płodu

Od około 15 tygodnia ciąży u nienarodzonego dziecka pojawiają się czkawki. Ich przyczyną jest zbyt szybkie połykanie płynu owodniowego, na skutek czego tworzą się skurcze niedojrzałej jeszcze przepony. Czkawka u dziecka w brzuchu jest czymś zupełnie naturalnym, a około 20 tygodnia ciąży, gdy jesteś już w stanie poczuć ruchy dziecka, być może rozpoznasz te, które są spowodowane właśnie tą dolegliwością. Czkawka objawia się delikatnymi muśnięciami lub wzdrygnięciami dziecka, które występują w regularnych odstępach czasu i mogą trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Może pojawiać się u dziecka kilka razy dziennie lub…nie występować w ogóle. Czkawka w żaden sposób nie zagraża dziecku ani Tobie i trzeba ją po prostu przeczekać.

Ciąża mnoga

Do 20 tygodnia ciąży wieloraczki rozwijają się zwykle w bardzo podobnym tempie do dzieci w ciąży pojedynczej. Od 20 tygodnia ciąży w macicy zaczyna im powoli brakować miejsca, dlatego tempo wzrostu zwalnia i dzieci na pewno urodzą się mniejsze niż przeciętny noworodek. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, do porodu dojdzie najprawdopodobniej wcześniej niż w przypadku ciąży pojedynczej, zacznij więc powoli przygotowywać się do porodu. Zacznij organizować wyprawkę dla maluchów, zastanów się, jak chcesz urządzić ich pokój, miejsce do przewijania i karmienia oraz pomyśl, czy jest ktoś, kogo możesz poprosić o pomoc w opiece nad dziećmi w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Trzeci trymestr ciąży powinnaś przeznaczyć tylko na odpoczynek, dlatego postaraj się w ciągu najbliższych kilku tygodni zatroszczyć o wszystkie sprawy związane z przyjściem dzieci na świat.

Cholestaza w ciąży

W ciąży kobiety często doświadczają świądu skóry, związanego z jej rozciąganiem. Jest to powszechny objaw, który nie powinien wzbudzać niepokoju, ale jednocześnie jeden z czynników, który może wskazywać na pojawienie się cholestazy ciążowej.

Cholestaza polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy, co może prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Oprócz wspomnianego już świądu skóry, który w przypadku cholestazy obejmuje najpierw skórę dłoni i stóp, do jej objawów należą:

  • trudności z zasypianiem i bezsenność,
  • mdłości i wymioty,
  • utrata apetytu,
  • przeczosy – zmiany na skórze powstałe na skutek drapania swędzących miejsc,
  • powiększona wątroba.

Prawdopodobieństwo zachorowania jest niewielkie, choroba dotyka około 4% ciężarnych.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry