21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

noworodek z mamą

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 21 TYGODNIU CIĄŻY?

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc. Jesteś w drugim trymestrze ciąży. Do planowanego terminu porodu zostało 19 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 21 tygodniu ciąży?

W 21 tygodniu ciąży maluszek może ważyć nawet 400 gramów, a długość jego ciała wynosi około 24 cm. Wielkością można porównać go do melona.

Rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

W 21 tygodniu ciąży następuje krok milowy w rozwoju układu odpornościowego u dziecka. Szpik kostny jest już na tyle dojrzały, że rozpoczyna produkcję krwinek, które do tej pory wytwarzane były przez wątrobę i śledzionę. Na tym etapie powstają też białe ciałka krwi, które będą pomocne przy zwalczaniu infekcji.

Dziecko poświęca dużo czasu na połykanie płynu owodniowego. Dzięki temu trenuje swój układ pokarmowy i moczowy. Wody płodowe są po połknięciu wydalane przez nerki, a ich organiczne resztki gromadzą się w jelicie grubym i będą usunięte z organizmu po porodzie w postaci pierwszej kupki dziecka – smółki. Malec przyswaja też część cukru zgromadzonego w płynie owodniowym, zamieniając go na energię. Po urodzeniu i odcięciu pępowiny składniki odżywcze będzie czerpało z mleka, dlatego nauka przyswajania z pokarmu tego, co potrzebne do rozwoju, jest dla niego bardzo ważna.

W 21 tygodniu ciąży narządy płciowe u dziecka są w pełni wykształcone. U chłopców na tym etapie rozwoju jądra zstępują do moszny, dziewczynki natomiast mają już ukształtowane wargi sromowe.

Na tym etapie ciąży dziecko nadal ma pełną swobodę ruchów. Nieustannie zmienia pozycję, fika koziołki, kręci się, rusza rączkami i nóżkami oraz podskakuje. Jego ruchy są z dnia na dzień coraz bardziej płynne i skoordynowane. Malec zaczyna być bardziej świadomy swojego ciała i otoczenia – gładzi się po twarzy, dotyka nóżek, ssie kciuka i często bawi się pępowiną. Jeśli poobserwujesz jego zachowanie przez kilka dni, zauważysz, że ma już ustalone swoje pory snu i aktywności. Mogą być one zupełnie inne niż Twoje, ponieważ dziecko najchętniej zasypia, gdy czuje lekkie kołysanie (np. podczas spaceru), a robi się pobudzone, kiedy Ty wypoczywasz.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 21 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 21 tygodniu ciąży

W 21 tygodniu ciąży powszechnie spotykaną dolegliwością są bóle kręgosłupa – skarży się na nie ponad 50% ciężarnych. Kosmetyczne zmiany w codziennych nawykach pozwolą Ci złagodzić ból.

Staraj się więcej wypoczywać, pamiętaj o przyjmowaniu wyprostowanej postawy ciała. Gdy siedzisz, podpieraj odcinek lędźwiowy kręgosłupa poduszką, nogi ugnij w kolanach pod kątem prostym, a całe stopy oprzyj na podłodze. Lekka aktywność fizyczna może okazać się wybawieniem. Spaceruj, udaj się na basen, a jeśli nie jesteś pewna, jaki rodzaj ćwiczeń jest dla Ciebie odpowiedni – zasięgnij porady fizjoterapeuty.

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć, że zwiększa się obwód Twoich bioder. Jest to naturalny proces, za który odpowiadają hormony, a konkretnie relaksyna. Wpływa ona na uelastycznienie bioder, stawów i połączeń chrzęstnych, dzięki czemu poród będzie łatwiejszy. Po porodzie stawy nie wrócą już do swoich poprzednich wymiarów, zostaną poszerzone.

Na skórze brzucha, która musi się teraz szybko rozciągać, mogą pojawić się rozstępy. Na tę przypadłość bardziej narażone są kobiety o ciemnej karnacji oraz te, którym zbyt szybko przybywa ciążowych kilogramów. Aby zapobiec rozstępom, warto w odpowiedni sposób dbać o kondycję skóry. Stosuj kosmetyki na bazie naturalnych składników, kontroluj swoją wagę, zdrowo się odżywiaj, bądź aktywna fizycznie – dzięki temu masz większe szanse na uniknięcie nieestetycznych zmian skórnych. Pamiętaj, że chociaż rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, mogą powstać również w obrębie piersi, ud i pośladków.

Z każdym dodatkowym kilogramem jesteś coraz bardziej narażona na obrzęki nóg i skurcze łydek. Są to naturalne objawy ciąży, ale żeby je złagodzić możesz zastosować kilka prostych zasad. Unikaj butów na wysokim obcasie. Na tym etapie ciąży trudniej w nich utrzymać równowagę, która i tak jest zaburzona, a dodatkowo źle wpływają na krążenie. Potrzebna może okazać się wymiana obuwia na większe, bo stopa w ciąży często się powiększa. Dużo pij – najlepsza dla Ciebie będzie woda niegazowana. Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi lekko do góry. Jeśli problemy nie ustępują lub narastają, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

21 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (tzw. krzywa cukrowa lub OGTT) – badanie powinno być wykonane pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży,
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-),
  • u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM),
  • badanie ginekologiczne (położnicze),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • ocena czynności serca płodu.

W przedziale od 18 do 22 tygodnia ciąży powinnaś wykonać obowiązkowe badanie USG (USG połówkowe). Podczas badania lekarz oceni budowę i rozwój dziecka, ilość wód płodowych, długość szyjki macicy, łożysko oraz jego położenie. W większości przypadków możliwe będzie poznanie płci dziecka.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 21 TYGODNIU CIĄŻY

Nauka nowych smaków

Zmysł smaku rozwija się u dziecka pomiędzy 8 a 14 tygodniem życia, jednak dopiero od 21 tygodnia ciąży jego kubki smakowe są na tyle ukształtowane, że jest w stanie rozróżniać smak wód płodowych, który zmienia się w zależności od tego, co zjadła przyszła mama. Dzięki temu dziecko jeszcze przed narodzinami kształtuje sobie swoje indywidualne preferencje smakowe. Naukowcy twierdzą, że ciężarna może wyrobić w maluszku dobre nawyki żywieniowe, jeszcze na etapie ciąży, zdrowo się odżywiając. Smaki przenikają również do mleka matki, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta nie tylko w ciąży, ale również w okresie karmienia piersią.

Problemy trądzikowe w ciąży

Trądzik w ciąży nie jest wynikiem nieprawidłowej higieny. Za sprawa zwiększonego poziomu progesteronu i androgenów w ciąży, gruczoły łojowe są bardziej pobudzone i wydziela się więcej sebum. Zablokowane ujścia gruczołów prowadzą do rozwoju bakterii, a co za tym idzie trądziku. Leczenie zmian skórnych w ciąży jest trudne, ponieważ większość leków może źle wpływać na płód. Stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych należy skonsultować z dermatologiem. Możesz spróbować walczyć z problemami skórnymi domowymi sposobami. Zadbaj przede wszystkim o odpowiednią dietę. Wystrzegaj się tłustych potraw, soli, ostrych przypraw i czekolady. Wyeliminuj z diety słodkie napoje gazowane i przetworzoną żywność. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Dbaj o właściwą pielęgnację skóry, stosując do tego naturalne kosmetyki. Pamiętaj o tym, że trądzik po ciąży zazwyczaj zanika.

Krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa ciążowa inaczej nazywana doustnym testem obciążenia glukozą jest obowiązkowym badaniem wykonywanym w drugim trymestrze ciąży, między 21 a 26 tygodniem. Badanie wykonuje się, żeby zdiagnozować nieprawidłowości w glikemii nazywane cukrzycą ciążową. Jeśli wcześniejsze badania krwi wykazały u Ciebie podwyższony poziom glukozy, lekarz może zlecić wykonanie krzywej cukrowej przed drugim trymestrem ciąży. Test obciążenia polega na pobraniu trzech próbek krwi od ciężarnej i przebadaniu w nich poziomu glukozy. Pierwsza próbka pobierana jest na czczo (należy nie jeść i nie pić minimum 8 -10 godzin przed pobraniem). Następnie należy wypić roztwór przygotowany z 75 gramów glukozy rozpuszczonej w wodzie i dokonuje się kolejnych pobrań: godzinę, a później dwie godziny po spożyciu przygotowanej mieszanki. Cukrzyca ciążowa dotyka od 3 do 5% ciężarnych i jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zostaniesz skierowana na konsultację do diabetologa.

Pierwsze ruchy dziecka

To kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy od wielu czynników. Najczęściej są one odczuwane około 20 tygodnia ciąży. W przypadku kiedy spodziewasz się pierwszego dziecka, możesz poczuć je nieco później. Początkowo ruchy są bardzo delikatne i przypominają przelewanie, przewracanie czy bulgotanie w brzuchu. W późniejszym okresie ciąży przybierają na sile i nie sposób je pomylić z niczym innym. Na to, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, wpływ ma również budowa Twojego ciała, ułożenie dziecka, czy ilość wód płodowych.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry