22 tydzień ciąży- kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

niemowlak z ojcem

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 22 TYGODNIU CIĄŻY?

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży kończy jej piąty miesiąc. Jest to drugi trymestr ciąży. Do planowanego terminu porodu zostało 18 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 22 tygodniu ciąży?

W 22 tygodniu ciąży waga dziecka waha się od 400 do 500 gramów, a jego długość wynosi około 28 cm. Wielkością przypomina dużą cukinię.

Wygląd dziecka w 22 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży skóra Twojego maluszka jest pomarszczona, ma różowo-czerwony kolor i powoli staje się mniej przezroczysta. Gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa, której w tym momencie jest zaledwie 1%. Włoski, brwi i rzęsy dziecka są białe, ponieważ nie ma w nich jeszcze pigmentu. Bardzo zmieniła się również twarz malca. Czoło jest wysokie, broda szpiczasta, między nosem a górną wargą pojawiła się pionowa bruzda. W pełni wykształcone są małżowiny uszne, których kształt jest indywidualny dla każdego człowieka. Na małych paluszkach są paznokcie.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

Szpik kostny maluszka podjął pracę i produkuje czerwone krwinki. Dzięki temu wątroba, która do tej pory była odpowiedzialna za ich wytwarzanie, może zacząć pełnić kolejną ważną funkcję – metabolizować bilirubinę, czyli pomarańczowoczerwony barwnik będący wynikiem rozpadu czerwonych krwinek. Wątroba dziecka jest jednak za mała, żeby poradzić sobie z całą bilirubiną i niestety pozostanie tak aż do urodzenia, dlatego noworodki przychodzą na świat z lekko żółtawym odcieniem skóry, tzw. żółtaczką fizjologiczną.

Dziecko w 22 tygodniu ciąży przesypia około 20 godzin dziennie. To mniej więcej tyle, ile noworodek. Jego ruchy są bardziej celowe i płynne. Służą poprawieniu koordynacji i wykształceniu zdolności motorycznych. Jeśli wydaje Ci się, że maluszek zbyt długo pozostaje w bezruchu, możesz spróbować mówić do niego, głaskać brzuch, delikatnie w niego stuknąć lub wziąć zimny prysznic. Na tym etapie dziecko żywo reaguje na bodźce z otoczenia i dzięki tym prostym sposobom możesz się przekonać, czy wszystko u niego w porządku.

Ważna zmiana rozwojowa zachodzi na tym etapie w płucach malca. Pęcherzyki płucne rozpoczynają produkcję surfaktantu. Jest to substancja, która sprawia, że pęcherzyki stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu nie pękają podczas oddychania. Niestety płuca nie są jeszcze wystarczająco wykształcone i w przypadku porodu w 22 tygodniu maluszek musiałby być wspomagany odpowiednimi lekami i urządzeniami monitorującymi jego oddech.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 22 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 22 tygodniu ciąży

Macica, której dno na tym etapie znajduje się już około 2 cm nad pępkiem, stale rozszerza się na wszystkie strony i uciska przeponę, pęcherz oraz inne narządy. Może to być powodem szybszego męczenia się i zadyszek, nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Masz prawo do wypoczynku i korzystaj z niego, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Z uciskiem na pęcherz, a co za tym idzie, częstszymi wizytami w toalecie, niestety nie da się nic zrobić. Co więcej, problem może się pogłębiać, bo macica nadal będzie się rozciągać.

W 22 tygodniu ciąży narastać mogą też problemy ze strony układu pokarmowego. Zgaga, wzdęcia i zaparcia pomoże zniwelować odpowiednia dieta. Zwróć uwagę, żeby Twoje posiłki były regularne, a porcje nie za duże. Będzie ciężko, bo zapewne masz wzmożony apetyt i ciążowe zachcianki, staraj się jednak nie ulegać pokusom i świadomie wybierać pełnowartościowe produkty.

Wzrost masy ciała przyczynia się do nadmiernej potliwości i uderzeń gorąca. Pocenie się, choć niekomfortowe, jest naturalną reakcją organizmu, dzięki której Twoje ciało się ochładza. Z potem Twój organizm pozbywa się także szkodliwych produktów przemiany materii. Staraj się ubierać odpowiednio do pogody i wybieraj odzież z naturalnych, przewiewnych tkanin. Pomóc może również stosowanie antyperspirantów.

W trzecim trymestrze ciąży będziesz szczególnie narażona na powstawanie żylaków. Przyczynia się do nich zwiększona ilość krwi w organizmie, ucisk macicy na naczynia krwionośne oraz hormony ciążowe. Jesteś na nie szczególnie narażona, jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, np. podczas pracy na komputerze. Staraj się często zmieniać ułożenie ciała, nie zakładaj nogi na nogę, a podczas odpoczynku i snu unoś nogi do góry, powyżej tułowia, podkładając pod nie poduszkę lub zwinięty koc. Jeśli już pojawiły się u Ciebie żylaki, możesz zakupić specjalne rajstopy uciskowe dla ciężarnych, które poprawiają krążenie.

22 tydzień ciąży – badania

22 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie USG połówkowego. Jest to jedno z obowiązkowych badań USG, które ma na celu ocenę rozwoju płodu, ilości wód płodowych, położenia łożyska oraz długości szyjki macicy. Jeśli do tej pory nie poddałaś się badaniu, koniecznie się na nie zgłoś.

Ponadto w przedziale od 21 do 26 tygodnia ciąży należy wykonać:

 • badanie ogólne moczu,
 • badanie w kierunku toksoplazmozy (u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze),
 • badanie w kierunku cukrzycy (test trzypunktowy lub inaczej krzywa cukrowa) – badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75 gramów glukozy (badanie należy wykonać pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży),
 • przeciwciała anty-D u kobiet z RH(-),
 • badanie położnicze (ginekologiczne),
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • pomiar masy ciała,
 • ocena czynności serca płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 22 TYGODNIU CIĄŻY

Podróżowanie w ciąży

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym przyszła mama czuje się najlepiej. Dlatego, jeśli przed porodem planujesz wakacje, powinnaś udać się na nie właśnie w tym czasie. Wybierając kierunek podróży, weź pod uwagę, że miejsca, gdzie występują choroby zakaźne, nie są odpowiednimi destynacjami dla kobiet w ciąży. Istotna też będzie długość trasy, jaką masz do pokonania. Im krótsza podróż, tym lepiej i wygodniej. Na wypadek nieprzewidzianych problemów wykup dodatkowe ubezpieczenie – będziesz spokojniejsza, a w razie nagłych wypadków unikniesz dodatkowych kosztów. Pamiętaj, że aby wejść na pokład samolotu, będąc w ciąży, musisz spełnić odpowiednie warunki – sprawdź jakie, zanim wykupisz wycieczkę lub bilet lotniczy. Każdą wakacyjną podróż koniecznie skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak zmienia się pępek w ciąży?

Pępek u większości kobiet w ciąży bardzo się zmienia. Powoduje to powiększająca się macica, która wywiera nacisk na środek ciała. Nie każdy pępek w ciąży wygląda tak samo. Możesz zaobserwować:

 • wypukły pępek – może się pojawić na przełomie pierwszego i drugiego trymestru, gdy macica jest już duża i wypycha go do wierzchu. Pępek może się uwypuklić w każdej chwili, ponieważ brzuch powiększa się do końca ciąży.
 • płaski pępek – występuje w przypadku, gdy skóra się rozciąga. Możesz mieć wtedy wrażenie, że zanika i staje się mniej widoczny.
 • ciemniejący pępek – zmiana koloru pępka jest spowodowana zmianami hormonalnymi i pojawieniem się na brzuchu pionowej kreski – linea negra. Biegnie ona od spojenia łonowego aż do pępka i może spowodować jego przebarwienie.

Zmiany wyglądu pępka nie powinny być powodem do niepokoju, a po kilku tygodniach od porodu zwykle wszystko wraca do normy. Konsultacji z lekarzem wymaga dopiero pojawienie się bolesności pępka i powstanie w nim lub w jego okolicy uwypuklenia. Może to świadczyć o przepuklinie pępkowej, co będzie od Ciebie wymagało wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry