23 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

niemowlak w łóżeczku

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 23 TYGODNIU CIĄŻY?

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca. Nadal jesteś w drugim trymestrze ciąży, a do porodu zostało 17 tygodni. Pamiętaj, że tylko około 5% dzieci rodzi się w terminie, dlatego musisz być gotowa na to, że maluszek może zdecydować się, przyjść na świat trochę wcześniej lub później.

Jakiej wielkości jest dziecko w 23 tygodniu ciąży?

W 23 tygodniu ciąży maluszek mierzy już około 30 cm (licząc z nóżkami), a jego waga oscyluje wokół 500 gramów. Wielkością można go porównać do dużego bakłażana.

Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

Maluszek w Twoim brzuchu zmienia się z dnia na dzień i coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Bardzo dużo śpi, a daje o sobie znać najczęściej wtedy, kiedy Ty chcesz odpocząć. Ma już swój własny rytm dobowy. Dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że dziecko urodzone na tym etapie ciąży ma do 70% szans na przeżycie. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że za Tobą dopiero połowa ciąży. Od 22 tygodnia ciąży nie mówimy już o poronieniu, ale o przedwczesnym porodzie.

W 23 tygodniu ciąży dziecko swobodnie pływa w około 500 ml płynu owodniowego. Stanowi on świetną ochronę przed zmianą temperatury, ułatwia poruszanie się oraz pomaga w nauce oddychania. Malec wdycha płyn owodniowy, trenując w ten sposób ruchy klatki piersiowej. Zanim płuca do końca się wykształcą minie jeszcze ponad 10 tygodni, dlatego wcześniaki mają duże problemy z oddychaniem.

Nadal intensywnie rozwija się wzrok i słuch maluszka. Dziecko słyszy głównie bicie Twojego serca, szum krwi i odgłosy trawienia, dlatego po urodzeniu płaczącego noworodka może uspokoić, np. dźwięk suszarki do włosów, czy odgłos odkurzacza. Te szumy kojarzą mu się z bezpiecznym otoczeniem, w jakim teraz się znajduje. Bardzo ważne jest nawiązywanie kontaktu z maluszkiem już na etapie ciąży. Mów do niego i zachęć do tego samego partnera, dzięki temu zbudujecie z dzieckiem więź i przyzwyczaicie je do siebie.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 23 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 23 tygodniu ciąży

Jesteś już w 6 miesiącu ciąży i nawet jeśli brzuch pojawił się u Ciebie późno, to teraz na pewno jest już widoczny. Może to powodować problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu. Musisz znaleźć odpowiedni dla siebie sposób, który pozwoli Ci się wysypiać. Pomyśl o zakupie poduszki dla ciężarnych, która pozwoli ułożyć ciało w komfortowy sposób. Po porodzie poduszka będzie pomocna przy karmieniu maluszka.

W 23 tygodniu ciąży powiększa się nie tylko Twój brzuch, ale również piersi. Mogą pojawić się na nich rozstępy, dlatego pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji skóry. Nie musisz się niepokoić, jeśli dostrzegłaś na nich bardzo widoczne żyły – to naturalne i wynika ze zwiększenia ukrwienia gruczołu piersiowego. Za sprawą melaniny Twoje brodawki mogą zmienić kolor na ciemniejszy.

W drugim trymestrze ciąży dokuczać mogą Ci zmienne nastroje. Burza hormonów powoduje, że możesz płynnie przejść od ogromnej radości i euforii do płaczu. Staraj się nie popadać w skrajności, ale też nie duś w sobie tego, co czujesz. Porozmawiaj o swoich emocjach z partnerem i z osobami z Twojego najbliższego otoczenia – na pewno Cię zrozumieją.

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć poprawę kondycji włosów i skóry. Włosy stają się grubsze, zdrowsze i bardziej lśniące, a cera promienieje, dzięki czemu wyglądasz kwitnąco. Część ciężarnych doświadcza niestety nieestetycznych przebarwień i zmian skórnych. Związane jest to z większym wydzielaniem melatoniny. Nie martw się – przebarwienia są przejściowe i w ciągu kilku tygodni po porodzie powinny ustąpić.

Na skutek wydzielania relaksyny Twoja stopa może powiększyć się o rozmiar lub dwa. Badania potwierdziły, że rozmiar stopy w ciąży zmienia się u 60 – 70% kobiet. Pomyśl o zakupie większego obuwia. Weź pod uwagę, że za Tobą dopiero połowa ciąży i stopa może jeszcze urosnąć. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęki nóg i stóp. Problem ten stwarza powiększająca się macica, która uciska na żyłę główną dolną, którą krew wraca z nóg i miednicy do serca. Odpoczywaj, leżąc na lewym boku, dzięki temu krew będzie mogła krążyć swobodniej. Jeśli obrzęk pojawił się nagle, jest bardzo duży i nie zmniejsza się, niezwłocznie udaj się do lekarza. Może być to objaw białkomoczu.

23 tydzień ciąży – badania

Zgodnie ze standardami opieki przedporodowej, pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • badanie ogólne moczu,
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze),
  • przeciwciała anty-D (u kobiet z Rh(-)),
  • test obciążenia glukozą – badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (badanie należy wykonać pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży),
  • badanie ginekologiczne,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • ocena czynności serca płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 23 TYGODNIU CIĄŻY

Pierwsze mleko matki – siara

Siara jest to mleko początkowe, które może pojawić się w okolicach 20 tygodnia ciąży. Ma postać gęstej i żółtej wydzieliny. W jej składzie można znaleźć liczne leukocyty i przeciwciała, które mają zbawienny wpływ na układ odpornościowy maluszka. Siara posiada bogactwo składników odżywczych, ważnych zwłaszcza w pierwszych dniach życia dziecka. Każda ciąża przebiega w sposób indywidualny, dlatego w Twoim przypadku siara może nie pojawić się w ogóle. Jeśli już na tym etapie ciąży zmagasz się z wypływem pokarmu z piersi, zakup wkładki laktacyjne, które zabezpieczą Twoją bieliznę i ubrania przed wsiąkaniem w nie pokarmu. Wkładki znajdziesz w każdej aptece i drogerii.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Wiele przyszłych mam cierpi z powodu nietrzymania moczu, które niestety wciąż stanowi temat tabu. Jest to bardzo charakterystyczna ciążowa dolegliwość dlatego, jeśli również Ciebie dotyczy ten problem, nie wstydź się porozmawiać o nim ze swoim lekarzem. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka co trzecią kobietę. Najczęściej pojawia się, kiedy kichniesz, kaszlniesz lub głośno się zaśmiejesz. Przyczyną nietrzymania moczu w ciąży są osłabione mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla. Pomóc mogą Ci regularne ćwiczenia, które możesz wykonywać w każdym miejscu i w każdej pozycji, dlatego pracuj nad mięśniami dna miednicy jak najczęściej. Pamiętaj również o prawidłowej higienie. Zakup specjalne wkładki urologiczne oraz nawilżane chusteczki do higieny intymnej, aby móc zachować czystość w każdym miejscu i o każdej porze dnia.

Czkawka u dziecka w brzuchu

U maluszka na skutek zbyt zachłannego połykania wód płodowych może dochodzić do czkawki. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które w żaden sposób nie zagraża dziecku dlatego, jeśli się pojawi, nie masz powodu do niepokoju. Czkawka jest odczuwalna jako delikatne, rytmiczne drgania lub muśnięcia, a w późniejszym okresie ciąży dotknięcia lub lekkie uderzenia w powłoki brzuszne. Może występować nawet kilka razy dziennie i trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry