24 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

niemowlak z mamą

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 24 TYGODNIU CIĄŻY?

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to 6 miesiąc. Powoli zbliżasz się do końca drugiego trymestru ciąży. W każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie ciąży jesteś, korzystając z kalkulatora ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 24 tygodniu ciąży?

W 24 tygodniu ciąży waga Twojego dziecka może osiągnąć 600 gramów, a jego długość 32 cm. Płód wielkością przypomina dużego bakłażana.

Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży proporcje dziecka zbliżają się do tych, jakie będzie miało po urodzeniu. W macicy robi się mu coraz ciaśniej, dlatego jego ruchy mogą być przez Ciebie mocniej odczuwalne. Błędnik jest już na tyle rozwinięty, że ruchy malca są skoordynowane i nabierają celowości – układa się tak, żeby było mu wygodnie. Coraz częściej trenuje oddychanie i ssanie. Umiejętności te będą dla niego bardzo ważne po urodzeniu.

Ciało dziecka nadal pokryte jest mazią płodową i lanugo. Skóra jest cienka i przezroczysta, ale z tygodnia na tydzień będzie jej przybywać kolejnych warstw. Twarz jest dobrze rozwinięta. Można na niej dostrzec brwi i rzęsy, a główka pokryta jest włosami. Są one ja tym etapie białe, ale do porodu nabiorą pigmentu. Pod koniec 24 tygodnia otworzy się szpara powiekowa. Gałki oczne poruszają się i reagują na mocne światło.

Intensywnie kostnieje szkielet dziecka. Chrząstki są zastępowane tkanką kostną. Powstają więzadła stawowe, które nadadzą szkieletowi stabilności. Dziecko magazynuje substancje, z których będzie korzystać po urodzeniu: wapń, żelazo i białko.

W 24 tygodniu ciąży narządy wewnętrzne maluszka nadal dojrzewają. Płuca zaczynają produkować surfakant. Jest to związek, który zapobiega sklejaniu i nadmiernemu rozciąganiu się pęcherzyków płucnych podczas oddychania. Wytwarzają się też oskrzeliki, które po urodzeniu będą pośredniczyć w wymianie gazowej.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 24 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 24 tygodniu ciąży

Typowym objawem ciąży na tym etapie jest wzrost apetytu. To normalne, że potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą, żeby dostarczyć sobie i dziecku składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Z tygodnia na tydzień, gdy dziecko będzie rosło, ta potrzeba może się pogłębiać. Pamiętaj jednak, żeby we wszystkim zachować umiar. Ważniejsze od tego ile jesz, jest to, z czego składa się Twoja dieta. Wybieraj produkty pełnowartościowe, często sięgaj po owoce i warzywa oraz pij dużo wody. W prawidłowym skomponowaniu jadłospisu możesz skorzystać z pomocy dietetyka.

Brzuch i macica powiększające się z tygodnia na tydzień, mogą nasilać objawy, które dokuczają Ci już od kilku tygodni. Brzuch będzie nieustannie swędział, mogą pojawić się na nim rozstępy. Męczyć będzie ból w pachwinach, spowodowany naciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica. Sen z powiek mogą spędzać bóle kręgosłupa oraz konieczność częstszego oddawania moczu.

Na tym etapie ciąży możesz mieć problemy z koncentracją. Nie obwiniaj się za to. Naturalne jest, że Twoje myśli często wędrują w stronę dziecka lub porodu, zamiast skupiać się na pracy, czy kwestiach życia codziennego. Twój nastrój może płatać Ci figle – w ciąży jest bardzo blisko od śmiechu do czarnej rozpaczy. Tak działają hormony i nie masz na to wpływu.

Całe Twoje ciało, a co za tym idzie również macica, przygotowuje się do porodu. Z tego powodu możesz odczuwać skurcze Braxtona Hicksa. Są normalnym, fizjologicznym zjawiskiem, dlatego nie powinny stanowić powodu do obaw. Dzięki nim mięśnie macicy napinają się i robią mocniejsze, co bardzo pomoże przy porodzie.

Jakie badania wykonać w 24 tygodniu ciąży?

Badania wykonywane pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży to:

 • badanie ogólne moczu,
 • przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-),
 • badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze,
 • badanie stężenia glukozy we krwi (tzw. test obciążenia glukozą lub krzywa cukrowa – jest wykonywane pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży),
 • badanie położnicze (ginekologiczne),
 • pomiar masy ciała,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • ocena czynności serca płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 24 TYGODNIU CIĄŻY

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży

Za zespół cieśni nadgarstka, podobnie jak za większość ciążowych objawów, odpowiedzialne są hormony. Powodują zatrzymywanie się wody w organizmie, której nadmiar gromadzi się w okolicy nadgarstka, co prowadzi do obrzęku torebki stawowej. Konsekwencją tego jest ból i drętwienie dłoni, a w skrajnych przypadkach osłabienie i brak czucia w całej ręce. Jeśli dotyczy Cię ten problem, spróbuj zmienić niektóre nawyki, aby odczuć ulgę w dolegliwościach. Ogranicz wykonywanie czynności obciążających nadgarstek. Pracując na komputerze, dbaj o to, żeby dłonie nie były zgięte w nadgarstkach. Zrezygnuj ze spania na ręku, np. pod poduszką czy głową. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w magnez, cynk i żelazo oraz ogranicz spożycie soli. W przypadku, kiedy domowe sposoby nie pomagają, a dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie, zasięgnij porady lekarza.

Jak rozpoznać przedwczesny poród?

Charakterystycznym objawem świadczącym o rozpoczęciu się akcji porodowej są skurcze. Od około 20 tygodnia ciąży możesz doświadczać skurczy Braxtona Hicksa, które nie są oznaką porodu, dlatego warto wiedzieć, jak je odróżnić od skurczy porodowych i jakie są oznaki przedwczesnego porodu. O rozpoczęciu porodu mogą świadczyć:

 • regularne skurcze podobne do skurczy menstruacyjnych, które odczuwasz ponad kością łonową,
 • ból lub ucisk w biodrach, miednicy lub kroczu,
 • skurcze w jelitach lub biegunka,
 • wymioty i mdłości,
 • ucisk lub tępy ból dolnej części pleców,
 • wodnista ciecz, różowawa lub brązowawa wydzielina, lub krew, która wydostaje się z pochwy.

W przypadku, kiedy wystąpiły u Ciebie takie objawy, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub udaj do szpitala. Nie martw się, jeśli okaże się, że się pomyliłaś i był to tylko „fałszywy alarm”. W Polsce w ciągu roku przedwczesnym porodem kończy się zaledwie 6% ciąż, dlatego zagrożenie jest niewielkie. Nie warto jednak ryzykować.

Kiedy czuć ruchy dziecka?

W 24 tygodniu ciąży ruchy dziecka powinny być już przez Ciebie wyczuwalne. Pierwsze ruchy pojawiają się zwykle około 18 – 20 tygodnia ciąży. W przypadku pierwszej ciąży możesz poczuć je jednak znacznie później.

W przypadku, kiedy niepokoisz się, że ruchy dziecka są słabe lub niewyczuwalne, możesz spróbować pobudzić maluszka do poruszenia. Zjedz coś słodkiego – wzrost poziomu glukozy we krwi może skłonić maluszka do aktywności. Na tym etapie ciąży dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz, dlatego spróbuj mówić do dziecka, włącz energiczną muzykę lub podotykaj brzuch. Maluch zazwyczaj uaktywnia się, kiedy Ty odpoczywasz, dlatego połóż się naokoło pół godziny, a dziecko powinno dać o sobie znać.

W przypadku, kiedy zauważysz, że aktywność dziecka znacząco różni się od tej, którą prezentuje na co dzień, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może być to sygnał, że dzieje się coś złego.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry