25 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

noworodek na łózku

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 25 TYGODNIU CIĄŻY?

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to 6 miesiąc. Jest to zarazem końcówka drugiego trymestru. W każdej chwili możesz sprawdzić, na jakim etapie ciąży jesteś, korzystając z kalkulatora ciąży. Za jego pomocą obliczysz również datę planowanego terminu porodu.

Jakiej wielkości jest dziecko w 25 tygodniu ciąży?

Dziecko w 25 tygodniu ciąży mierzy około 35 centymetrów i waży blisko 700 gramów. Wielkością można je porównać do papai.

Rozwój dziecka w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży ciało dziecka staje się proporcjonalne i zaczyna przypominać noworodka. Jego skóra jest cienka, pomarszczona, coraz mniej przezroczysta i tworzą się pod nią malutkie naczynia krwionośne, tzw. włośniczki. Maluszek nabiera tkanki tłuszczowej, dzięki czemu robi się pulchniejszy.

Nadal intensywnie rozwija się układ oddechowy. Pęcherzyki płucne produkują surfakant, który pomoże im napełnić się powietrzem po urodzeniu. U maluszka otwierają się dziurki w nosie, które do tej pory były zamknięte.

Na tym etapie ciąży w kręgosłupie kształtują się kręgi kostne, stawy i więzadła. Malec nabiera sprawności fizycznej i coraz bardziej świadomie eksploruje przestrzeń wokół siebie. Nabył również nową umiejętność – zaciska dłonie w piąstki. Jego ruchy są coraz bardziej odczuwalne, a nawet widoczne gołym okiem. Malec chwyta za pępowinę, dotyka nóg, rąk i twarzy. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, dzieci są już świadome swojej obecności i zaczynają wchodzić w interakcje ze sobą.

W 25 tygodniu ciąży dziecko coraz lepiej słyszy i potrafi już rozpoznawać głos Twój, a także osób, z którymi często przebywasz. Co ciekawe lepiej słyszalne są dla niego męskie głosy, dlatego to dobry czas, żeby Twój partner mógł nawiązać więź z dzieckiem, mówiąc do niego. Dzięki temu po narodzinach jego głos będzie w stanie uspokoić dziecko tak samo skutecznie, jak Twój.

Duże zmiany zachodzą w mózgu maluszka. Rozpoczyna się rozwój bardzo ważnej struktury – kory mózgu, która odpowiada w organizmie za najbardziej skomplikowane procesy. Kora mózgowa dzieli się na warstwy, dzięki czemu mózg staje się coraz bardziej pofałdowany.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 25 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży macica jest już wielkości piłki. Coraz trudniej jest Ci się poruszać oraz utrzymać równowagę. Pojawiają się również problemy z oddychaniem, ponieważ narządy jamy brzusznej muszą zrobić miejsce dla macicy i przesuwają się w górę, uciskając na przeponę. Towarzyszyć może Ci zadyszka, płytki oddech i szybkie męczenie się przy najmniejszej nawet aktywności fizycznej. Postaraj się znaleźć czas na chwilę wytchnienia. Twój organizm potrzebuje teraz więcej spokoju i odpoczynku.

Macica przygotowuje się do porodu, dlatego możesz doświadczać skurczy Braxtona – Hicksa. Są to lekkie napinania macicy, dzięki którym ćwiczy ona do porodu. Skurcze są nieregularne i delikatne, nie powinny sprawiać bólu i w żaden sposób nie zagrażają Tobie, ani dziecku.

Częstą dolegliwością, z jaką muszą zmagać się kobiety w 25 tygodniu ciąży, są zakażenia układu moczowego. Jeśli czujesz pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, nieprzyjemny zapach i większe niż zwykle parcie na pęcherz, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Mogą to być objawy rozwijającej się w drogach moczowych infekcji. Pamiętaj, żeby oddawać mocz od razu, gdy poczujesz taką potrzebę, ponieważ wstrzymując go, przyczyniasz się do szybszego rozwoju bakterii w Twoim pęcherzu.

Przypadłością, z którą mierzy się wiele kobiet na tym etapie ciąży, są hemoroidy, czyli krwawiące guzki w odbycie. W głównej mierze powoduje je macica, która stopniowo powiększa się, co prowadzi do wzrostu ciśnienia żylnego. Nie bez znaczenia jest również zwiększona ilość krwi w Twoim organizmie. Objawy hemoroidów to uczucie niecałkowitego wypróżnienia, pieczenie i świąd w okolicy odbytu oraz świeża krew w stolcu. Prostym sposobem na zapobieganie i walkę z tą przypadłością jest unikanie zaparć. Pamiętaj, żeby Twoja dieta bogata była w błonnik. Ważne też jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Hemoroidy zwykle ustępują po ciąży, w każdym jednak przypadku wymagają konsultacji z lekarzem.

W 25 tygodniu ciąży nadal mogą towarzyszyć Ci dolegliwości, które już dobrze znasz z poprzednich tygodni, takie jak bóle głowy, zmiany nastrojów, wzdęcia, zgaga, obrzęki nóg i stóp, bezsenność czy bóle w pachwinach.

Jakie badania wykonać w 25 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • test OGTT (test obciążenia glukozą lub inaczej krzywa cukrowa) – badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75 g glukozy (badanie należy wykonać pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży),
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-D u kobiet RH(-),
  • u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy,
  • badanie ginekologiczne (położnicze),
  • ocena czynności serca płodu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 25 TYGODNIU CIĄŻY

Tworzenie listy wyprawkowej

Drugi trymestr ciąży to dobry czas na zrobienie zakupów dla Ciebie i maluszka. Dolegliwości pierwszego trymestru masz już za sobą, a brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, żeby utrudniać poruszanie się i funkcjonowanie. Zanim wpadniesz w zakupowy szał i wydasz wszystkie oszczędności, warto stworzyć listę zakupów, która pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków. Pomocne przy jej tworzeniu mogą okazać się Twoje koleżanki lub członkowie rodziny, którzy mają już dzieci. Na pewno doradzą Ci, co w ich przypadku się sprawdziło, a co okazało się zbędnym zakupem. Możesz skorzystać też z gotowych list wyprawkowych dostępnych w internecie. Informacje o tym, co powinnaś zabrać do szpitala na poród, znajdziesz w artykule „Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka”.

Ciążowe przesądy i zabobony

25 tydzień ciąży to czas, kiedy drugi trymestr dobiega końca, masz więc za sobą już ponad połowę ciąży. Zapewne więc słyszałaś już wiele dziwnych rad i wskazówek dotyczących tego, co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży. Powinnaś jednak traktować je jako ciekawostkę albo żart, bo niebezpiecznie jest brać na poważnie stwierdzenie, że jeżeli obetniesz włosy w trakcie ciąży, to odbierzesz dziecku rozum lub, że dziecko owinie się pępowiną i udusi, jeśli przyszła mama nosi na szyi łańcuszek, korale czy apaszkę. Zanim zaczniesz stosować się do „dobrych rad”, przemyśl, czy mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Niestety nadal żyjemy w czasach, kiedy wierzenia, przesądy i zabobony w niektórych kręgach mają silny wpływ na życie przyszłych mam. Pamiętaj, że najważniejsze, żeby słuchać siebie, a okres ten potraktuj jako egzamin z cierpliwości, bo po urodzeniu dziecka „dobrych rad” i osób, które wiedzą lepiej niż Ty, będzie jeszcze więcej…

Ułożenie dziecka w brzuchu

W 25 tygodniu ciąży dziecko może być ułożone w macicy w dowolny sposób. Płód jest jeszcze na tyle mały, że ma pełną swobodę ruchów i może w każdej chwili zmienić pozycję. Pozycję do porodu dziecko przyjmuje dopiero po około 32 tygodniu ciąży, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że malec może spłatać figla i przekręcić się nawet w ostatnich dniach przed urodzeniem.

Najbardziej pożądaną pozycją do porodu jest ułożenie główkowe. W tym ustawieniu nóżki i pośladki dziecka są w górze, a główka na dole. Położenie główkowe jest najlepszą pozycją do porodu – w ten sposób układa się około 95% dzieci.

W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z ułożeniem miednicowym lub poprzecznym. Położenie miednicowe charakteryzuje się tym, że u wejścia do kanału rodnego znajdują się pośladki dziecka. W ten sposób na świat postanawia przyjść około 4% maluchów. Przed porodem można podjąć próbę obrócenia dziecka do pozycji główkowej. Około 1% maluszków przyjmuje pozycję poprzeczną, czyli jak sama nazwa wskazuje w poprzek brzucha mamy (od lewej do prawej strony). W takiej sytuacji jedynym bezpiecznym sposobem sprowadzenia dziecka na świat jest poród przez cesarskie cięcie. W wyjątkowych przypadkach również można podjąć próbę zewnętrznego obrotu maluszka.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry