26 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

niemowlę bawi się z mamą

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 26 TYGODNIU CIĄŻY?

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

26 tydzień ciąży to 6 miesiąc i zarazem drugi trymestr. Do planowanego terminu porodu zostało 14 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 26 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży waga maluszka wynosi około 1 kg, a jego długość od czubka głowy do stóp 36 cm. Wielkością dziecko przypomina dużą papaję.

Rozwój dziecka w 26 tygodniu ciąży

26 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna ćwiczyć oddychanie nie tylko za pomocą ust, ale też nosa. Wciąga nim wody płodowe, a następnie je wydmuchuje lub wypuszcza ustami. Płuca wytwarzają surfakant, który zmniejsza napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych i zabezpiecza je przed zapadaniem się oraz sklejaniem w czasie wydechu. Organ ten nadal jednak potrzebuje czasu do pełnego rozwoju.

Na tym etapie ciąży dziecko otwiera już oczy, wcześniej powieki były nieustannie zaciśnięte. Maluszek nie lubi ostrego światła, dlatego też może zdarzyć się, że jeśli w brzuchu zrobi się jaśniej, odwróci głowę i zaserwuje Ci solidnego kopniaka. Potrafi też zasłaniać oczy rączkami.

26 tydzień ciąży to czas, kiedy słuch dziecka jest na tyle rozwinięty, że jest w stanie rozpoznać Twój głos. W określony sposób reaguje na znane mu dźwięki i muzykę. Nie lubi natomiast głośnych, ostrych tonów.

Maluszek nadal ma dużo miejsca w macicy, w związku z czym jego ruchy są częste i mocno odczuwalne. To już ostatnie tygodnie, kiedy dziecko jest tak ruchliwe. Wraz ze wzrostem i nabieraniem masy ciała jego ruchy będą coraz rzadsze, ponieważ będzie mu ciasno w Twoim brzuchu. Jeśli więc przyjdzie Ci zastanawiać się, dlaczego Twój maluszek nie jest już tak aktywny, jak w drugim trymestrze, nie masz powodów do niepokoju. Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, gdy nie wyczuwasz ruchów dziecka przez cały dzień.

Na etapie 26 tygodnia ciąży malec poświęca dużo czasu na ćwiczenie odruchu ssania i chwytania. Na USG zrobionym w tym okresie może uda się uchwycić, jak dziecko ssie kciuka lub bawi się pępowiną. Zdarza się też, że wkłada do buzi duży palec stopy.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 26 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 26 tygodniu ciąży

W 26 tygodniu ciąży Twoje dziecko, macica, łożysko i wody płodowe mogą ważyć ponad 2 kg, w konsekwencji czego brzuch jest już całkiem duży. Możesz mieć przez to problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi oraz znalezieniem wygodnej pozycji do spania. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, postaw na wygodę i bezpieczeństwo – buty na płaskiej podeszwie pomogą uniknąć problemów z zachowaniem równowagi. Bardzo ważny jest teraz dla Ciebie sen i odpoczynek. Zastanów się nad zakupem poduszki w kształcie rogala dla kobiet w ciąży – ułatwi Ci ułożenie się w komfortowej pozycji do snu.

Stale powiększająca się macica, która na tym etapie jest już wielkości piłki, uciska na przeponę i klatkę piersiowa, powodując problemy z oddychaniem. Twój oddech będzie płytszy, a ogólna kondycja ulegnie pogorszeniu. Będziesz się szybko męczyła i jest to zupełnie normalne. Pojawić mogą się też bóle żeber, które będą skutkiem ich rozpychania.

26 tydzień ciąży to czas, kiedy Twoje piersi robią się większe i pełniejsze. Mogą pojawić się na nich widoczne żyłki, które są wynikiem zwiększonej ilości krwi w Twoim organizmie. U niektórych kobiet na tym etapie ciąży pojawia się żółta wydzielina z piersi. Jest to siara, czyli pierwszy pokarm. Nie jest to nic niepokojącego – Twoje ciało w ten sposób przygotowuje się do karmienia piersią. Problemem może okazać się zatkanie przewodów mlekowych. Objawia się ono czerwonymi i bolesnymi grudkami na piersiach. Jeśli borykasz się z tą przypadłością, stosuj na piersi ciepłe okłady i często je masuj.

Rozciągająca się macica uciska również narządy, które są pod nią. Cierpi na tym Twój układ pokarmowy i moczowy. Pojawić mogą się zaparcia i wzdęcia. Nie lekceważ ich, ponieważ może to prowadzić do powstania hemoroidów. Staraj się jeść mało, ale często. Dbaj o to, żeby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana oraz bogata w błonnik, który ułatwia trawienie. Codziennością będą dla Ciebie częste wizyty w toalecie, w celu oddania moczu. Nie ograniczaj przez to spożywania płynów, bo może to prowadzić do infekcji układu moczowego oraz odwodnienia.

26 tydzień ciąży – badania

Zgodnie ze standardami opieki przedporodowej w przedziale od 21 do 26 tygodnia ciąży powinnaś wykonać następujące badania:

 • badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (inaczej krzywa cukrowa lub test OGTT) – badanie należy wykonać pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży,
 • przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-),
 • badanie w kierunku toksoplazmozy (jeśli w pierwszym trymestrze wynik był ujemny),
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie ginekologiczne (położnicze),
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • pomiar masy ciała,
 • ocena czynności serca płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 26 TYGODNIU CIĄŻY

Kształt brzucha, a płeć dziecka

Według niektórych osób na podstawie kształtu brzucha można określić płeć dziecka. Mały, spiczasty brzuszek ponoć zwiastuje chłopca, natomiast dziewczynki rodzą się u kobiet, których brzuchy były duże i „rozlane”. Wielkość i kształt brzucha będzie zupełnie inny w przypadku każdej ciężarnej. Co więcej, brzuch będzie wyglądał inaczej u tej samej kobiety w różnych ciążach. Czynniki odpowiedzialne za jego kształt i rozmiar, to m.in.:

 • sylwetka i waga przed ciążą,
 • szybkość przybierania na wadze,
 • predyspozycje genetyczne,
 • ułożenie dziecka,
 • objętość wód płodowych,
 • budowa miednicy.

Płeć dziecka kształtuje się już w momencie zapłodnienia i jedyną 100% metodą na jej sprawdzenie przed porodem jest badanie DNA z płynu owodniowego. Nawet USG nie daje takiej pewności. Tym samym teorię o rozpoznaniu płci na podstawie kształtu brzucha możesz potraktować jako ciekawostkę i włożyć ją między mity.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry