27 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

dziecko na łóżeczku

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 27 TYGODNIU CIĄŻY?

27 tydzień ciąży – który to miesiąc?

27 tydzień ciąży to koniec 6 miesiąca i zarazem drugiego trymestru ciąży. Masz już za sobą prawie dwie trzecie ciąży, a do porodu zostało 13 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 27 tygodniu ciąży?

Wielkością dziecko w 27 tygodniu ciąży można przyrównać do kalafiora. Maluszek od czubka głowy do stóp mierzy około 37 cm, a jego waga wynosi ponad 1 kg.

Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone na etapie 27 tygodnia ciąży jest wcześniakiem, ale pod specjalistyczną opieką lekarską, ma już około 80% szans na przeżycie. Lepiej jednak, żeby maluszek poczekał z pojawieniem się na świecie do wyznaczonego terminu porodu. Wcześniactwo wiąże się z wieloma zagrożeniami, zwłaszcza ze strony układu oddechowego oraz odpornościowego.

Dziecko w tym momencie wygląda już jak noworodek, jest jednak od niego znacznie mniejsze i lżejsze. Od teraz będzie intensywnie przybierało na wadze. Rozwija się u niego tkanka podskórna, dzięki czemu robi się coraz okrąglejsze. Malec spożywa około litra wód płodowych dziennie, z których trawi tylko cukry, co zaspokaja zaledwie 15% jego zapotrzebowania odżywczego. Resztę składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, pobiera przez pępowinę i magazynuje je, ponieważ będą mu potrzebne zaraz po urodzeniu.

W 27 tygodniu ciąży dziecko prawdopodobnie otwiera już oczy i reaguje na światło. Pod powiekami ukrywa niebieskie tęczówki – nie oznacza to jednak, że taki kolor będą miały oczy maluszka. Ich barwa ostatecznie kształtuje się dopiero po urodzeniu. Jeśli skierujesz na brzuch mocny strumień światła, dziecko poczuje niepokój. Jego reakcją może być szybsze bicie serca, nerwowe ruchy, a nawet zakrywanie oczu rączkami.

Serce dziecka bije znacznie szybciej niż u dorosłego człowieka. Jeśli Twój partner przyłoży ucho do brzucha, być może uda mu się usłyszeć uderzenia serca. Zależne jest to jednak od tego, jak ułożony jest maluszek.

Płuca dojrzały już na tyle, że są w stanie wymieniać dwutlenek węgla na tlen. Jednak w przypadku porodu na tym etapie ciąży, dziecko nie byłoby w stanie samodzielnie oddychać.

27 tydzień ciąży to czas, kiedy główkę dziecka pokrywają już włosy, a na jego twarzy można dostrzec brwi i rzęsy. Ilość owłosienia po porodzie to kwestia indywidualna. Niektóre maluszki rodzą się z bujną czupryną, a inne niemal łyse.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 27 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży

27 tydzień ciąży to umownie koniec drugiego, zdaniem wielu kobiet najprzyjemniejszego, trymestru ciąży. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są najbardziej wyczuwalne i mają największą częstotliwość. Brzuch będzie co prawda coraz większy, ale maluszek będzie teraz bardzo szybko przybierał na wadze, przez co ilość miejsca na wykonywanie akrobacji będzie ograniczona.

Główną przyczyną dolegliwości, z jakimi przyjdzie Ci się teraz mierzyć, będzie powiększająca się macica, a co za tym idzie coraz większy brzuch. Już teraz jest mocno zaokrąglony, ale musisz mieć świadomość, że Twój obwód w pasie zwiększy się jeszcze znacząco. Trudność mogą zacząć Ci sprawiać codzienne czynności, takie jak wiązanie butów czy obcięcie paznokciu u stóp. To zupełnie normalne, dlatego nie miej oporów, żeby poprosić kogoś o pomoc, gdy tego potrzebujesz.

W 27 tygodniu ciąży macica może mieć już rozmiar dużej dyni. Uciska przez to na przeponę, powodując problemy z oddychaniem. Będziesz się szybko męczyła i pojawią się zadyszki, płytki oddech oraz chrapanie podczas snu. Z drugiej strony macica wywiera nacisk na pęcherz, co zmusi Cię do częstszych wizyt w toalecie, a w niektórych przypadkach może być przyczyną nietrzymania moczu. Spróbuj temu zapobiec, ćwicząc codziennie mięśnie Kegla, a jeśli problem wystąpi, noś wkładki higieniczne, które wchłoną niewielką ilość moczu.

Macica napiera również na naczynia krwionośne oraz jelita. Przez to kobiety w ciąży często skarżą się na hemoroidy. Pierwsze objawy świadczące o ich wystąpieniu to pieczenie i świąd w okolicy odbytu, a następnie ból przy oddawaniu kału i świeża krew w stolcu. Domowym sposobem na radzenie sobie z tą dolegliwością jest uzupełnienie diety o produkty bogate w błonnik. Pomóc mogą też nasiadówki z rumianku i kory dębu. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna, ponieważ kiedy się ruszasz, mięśnie nóg działają jak pompa i pomagają usprawnić krążenie. Hemoroidy wymagają jednak konsultacji lekarza specjalisty, ponieważ mogą stać się źródłem stanu zapalnego lub zakażenia.

Na tym etapie ciąży możesz doświadczać częstych skurczy łydek, dłoni i stóp. Spowodowane jest to zakłóceniem równowagi elektrolitowej pomiędzy jonami potasu, wapnia i magnezu. Pamiętaj, żeby przyjmować odpowiednią ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, który przepisze Ci odpowiednie preparaty z mikroelementami.

Oprócz wymienionych objawów mogą wystąpić jeszcze inne, które znasz z poprzednich tygodni, takie jak: problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, skurcze Braxtona – Hicksa, swędzenie skóry (zwłaszcza w okolicach brzucha), czy częste bóle głowy.

27 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-D u kobiet z Rh(-) – w przypadku występowania wskazań pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży należy przyjąć immunoglobulinę anty-D,
  • ocena czynności serca płodu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

W przedziale od 28 do 32 tygodnia ciąży należy wykonać kolejne obowiązkowe USG. Podczas badania lekarz określa przybliżoną wagę płodu, jego anatomię, położenie i rozwój, ilość wód płodowych oraz lokalizację łożyska.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 27 TYGODNIU CIĄŻY

Sny w ciąży

Wiele kobiet deklaruje, że ich sny w ciąży są bardziej realistyczne, szczegółowe, barwne i pełne różnych emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Zwiększa się również częstotliwość ich występowania. Kobiety w ciąży są w stanie zapamiętać ze swoich snów więcej, niż te, które nie noszą pod sercem dziecka. Za zmiany te odpowiedzialne są hormony, a przede wszystkim progesteron. Wpływa on na fazę REM snu, powodując jej wydłużenie, a to właśnie w fazie REM rozpoczyna się większość snów. Dodatkowo zapamiętywanie snów jest zwykle możliwe, jeśli śniąca osoba przebudzi się w ich trakcie, a kobiety w ciąży budzą się w nocy bardzo często.

Liczenie ruchów płodu

Domowym sposobem, aby upewnić się, że maluszek rozwija się prawidłowo, jest liczenie ruchów płodu. Powinnaś pamiętać o tym zwłaszcza, jeśli Twoja ciąża jest zagrożona lub niepokoi Cię mała aktywność dziecka. Częstotliwość ruchów zależna jest od tego, na jakim etapie ciąży jesteś dlatego, zanim zaczniesz panikować, zwróć uwagę na kalendarz ciąży. Ponadto każde dziecko jest inne i posiada swój dobowy cykl aktywności. Sposób na to, jak policzyć ruchy dziecka jest bardzo prosty. Połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wszystkie, zarówno mocne, jak i słabe ruchy płodu. Prawidłowa ilość ruchów pod koniec ciąży wynosi minimum 10 na godzinę. Jeśli aktywność dziecka jest mała, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego, połóż się i policz ponownie. Pilnej konsultacji u ginekologa wymaga sytuacja, gdy ruchy dziecka spadną poniżej 5 na godzinę lub nastąpi zupełny ich brak.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry