28 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

zdziwiony niemowlak

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 28 TYGODNIU CIĄŻY?

28 tydzień ciąży – który to miesiąc?

28 tydzień ciąży rozpoczyna jej 7 miesiąc i zarazem ostatni, trzeci trymestr. Do porodu zostało jedynie 12 tygodni. Pamiętaj, że jedynie około 5% dzieci rodzi się w planowanym terminie porodu, dlatego warto już teraz dopiąć na ostatni guzik wszystkie przygotowania do narodzin maluszka.

Jakiej wielkości jest dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Waga dziecka w 28 tygodniu ciąży może osiągnąć 1200 gramów, a jego długość to około 38 cm. Wielkością maluszka można przyrównać do kapusty.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu ciąży

28 tydzień ciąży to czas, kiedy w mózgu dziecka nadal tworzą się pofałdowania. W korze mózgowej można rozpoznać sześć warstw, a włókna nerwowe nadal ulegają mielinizacji. Zaczyna funkcjonować ośrodek kontroli temperatury ciała.

Oddech maluszka staje się bardziej regularny. Dziecko częściej ziewa, niekiedy nawet kilka razy z rzędu. Płuca wydzielają coraz więcej surfakantu, który zapobiega sklejaniu się pęcherzyków powietrznych. Dojrzewają oskrzela, dzieląc się na mniejsze gałązki. W płucach rozwijają się naczynia krwionośne.

Meszek płodowy, który pokrywał ciało dziecka, zaczyna powoli zanikać. W niektórych przypadkach lanugo pozostanie na skórze malca do urodzenia i odpadnie dopiero po porodzie na skutek wytarcia. Dziecko nabiera masy ciała i staje się coraz silniejsze fizycznie. Ciągle rosną włosy i paznokcie.

W 28 tygodniu ciąży dziecko najwięcej czasu poświecą na sen. Badania dowiodły, że wykonuje podczas spania ruchy gałkami ocznymi, co oznacza, że jest w fazie snu REM. To faza, w której człowiek ma sny.

Dziecko żywo reaguje na dźwięki otoczenia, a spokojny głos mamy może go uspokoić i obniżyć jego tętno. 28 tydzień to czas, kiedy dziecko ćwiczy odruchy, które będą mu niezbędne po przyjściu na świat. Ssie kciuka, bawi się pępowiną i wykonuje ruchy mimiczne.

28 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W 28 tygodniu ciąży dziecko może przyjąć dowolną pozycję w macicy. Ma jeszcze tyle miejsca, że może przekręcać się bez ograniczeń. Jeśli na USG wykonanym na tym etapie ciąży okaże się, że maluszek jest w pozycji miednicowej lub poprzecznej, nie masz powodu do niepokoju. Maluszek ma jeszcze dużo czasu na zmianę ułożenia na główkowe.

Zastanawiasz się zapewne: „jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?”. Na tym etapie ciąży może być to trudne, ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, dziecko może bez problemu zmieniać swoje położenie. Niebawem się to zmieni i na podstawie ruchów malca będziesz mogła spróbować określić jego pozycję.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 28 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 28 tygodniu ciąży

28 tydzień umownie rozpoczyna 3 trymestr ciąży. Do porodu jest coraz mniej czasu, a powiększający się brzuch zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Macica stale zwiększa swój rozmiar i na tym etapie ciąży znajduje się około 7 cm powyżej pępka. Twoja waga powinna wskazywać od 8 do 12 kilogramów więcej niż przed ciążą.

W 7 miesiącu ciąży coraz częściej będziesz doświadczać skurczów Braxtona – Hicksa. Przygotowują one macicę do porodu. Skurcze będą przybierać na sile i intensywności, jednak nie są powodem do niepokoju. Konsultacja z lekarzem będzie konieczna, jeśli będą regularne i bolesne – mogą być oznaką przedwczesnego porodu.

Na tym etapie ciąży dokuczliwe okazać się mogą bóle pleców, których przyczyną będzie duży brzuch. Znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku będzie coraz trudniejsze, w wyniku czego możesz odczuwać ciągłe zmęczenie.

Powiększająca się macica i brzuch będą powodować utrudnienia w poruszaniu się, zaburzenia trawienia, spłycenie oddechu oraz zadyszki. Zwróć uwagę na odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach.

Nadal towarzyszyć Ci będą obrzęki nóg i stóp, a na tym etapie ciąży z tygodnia na tydzień będą się powiększać. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim organizmie oraz gorszym krążeniem. W usprawnieniu przepływu krwi pomogą ćwiczenia fizyczne. Pamiętaj, żeby ich intensywność dostosować do stanu swojego zdrowia i samopoczucia. Unikaj długiego stania i noś wygodne obuwie.

Trzeci trymestr ciąży może być dla Ciebie wyjątkowo nerwowy. W organizmie szaleją hormony, co już samo w sobie powoduje wahania nastrojów. Ponadto zbliżający się wielkimi krokami poród może dodatkowo potęgować uczucie niepokoju i strachu. Staraj się zrelaksować i myśleć pozytywnie. Znajdź czas na ulubioną książkę, film, czy spacer na świeżym powietrzu, żeby oderwać myśli od ciąży i rozwiązania. Ostatnie tygodnie przed porodem poświęć na relaks i odpoczynek.

28 tydzień ciąży – badania

Zgodnie z planem opieki przedporodowej, między 27 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

 • morfologia krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie przeciwciał odpornościowych,
 • badanie USG (pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży),
 • ocena czynności serca płodu,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • pomiar masy ciała,
 • badanie położnicze (ginekologiczne).

CIEKAWOSTKI I PORADY W 28 TYGODNIU CIĄŻY

USG w 28 tygodniu ciąży

Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać kolejne obowiązkowe badanie USG. Dzięki przeprowadzonemu badaniu lekarz oceni, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Specjalista określi wagę dziecka, jego położenie, ilość wód płodowych oraz stan łożyska i jego umiejscowienie. Badanie USG wykonane na tym etapie pozwala ocenić tempo wzrostu dziecka i wykluczyć makrosomię (zbyt szybki wzrost) oraz hipotrofię (zbyt wolny wzrost) dziecka.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny to sytuacja, w której między matką a dzieckiem zachodzi niezgodność w grupie krwi – zwłaszcza układzie Rh. W jego wyniku produkowane są przeciwciała (anty-D) skierowane przeciwko komórkom krwi dziecka. Konflikt serologiczny może wystąpić, jeśli:

 • matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec dziecka Rh+,
 • dziecko odziedziczy po ojcu układ antygenów na czerwonych krwinkach;
 • do krwiobiegu matki przedostanie się pewna ilość krwi dziecka.

Prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu w pierwszej ciąży jest bardzo niskie, można wykryć go poprzez badanie krwi matki. Między 28 a 30 tygodniem ciąży – jeśli występuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego – podaje się globulinę anty-D.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry