29 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

Niemowle ze skrzywioną miną

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 29 TYGODNIU CIĄŻY?

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to 7 miesiąc. Jesteś w trzecim trymestrze ciąży. Twoje dziecko wkracza właśnie w okres najszybszego wzrostu, a Twój organizm powoli przygotowuje się do porodu.

Jakiej wielkości jest dziecko w 29 tygodniu ciąży?

Dziecko w 29 tygodniu ciąży waży około 1400 gramów i może mierzyć nawet 40 cm. Wielkością maluszka można porównać do dyni.

Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Dziecko w 29 tygodniu ciąży coraz bardziej przypomina noworodka. Skóra maluszka jest gładsza i mniej przezroczysta. Nieustannie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, choć dziecko nadal jest bardzo szczupłe. Powoli zanika meszek lanugo.

Na tym etapie ciąży bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Reakcja na bodźce z otoczenia zajmuje maluszkowi ułamek sekundy. W wyniku rozwoju układu nerwowego zmysły są coraz bardziej wyostrzone. Dziecko rozpoznaje smaki, dzięki czemu po urodzeniu instynktownie pozna smak mleka. Jego oczy są bardzo wyczulone na światło, a słuch na dźwięki otoczenia, zwłaszcza na Twój głos, który jest mu dobrze znany. Węch maluszka jest już na tyle rozwinięty, że po urodzeniu bez problemu rozpozna Twój zapach i będzie go kojarzył z poczuciem bezpieczeństwa.

29 tydzień ciąży to czas, kiedy głowa dziecka szybko się powiększa, żeby pomieścić rozwijający się mózg. Płuca maluszka są już na tyle rozwinięte, że w przypadku porodu na tym etapie ciąży, szanse na przeżycie dziecka sięgają ponad 90%.

Wody płodowe osiągnęły swoja maksymalną objętość i nie będzie już ich przybywać. Dziecko ma w Twojej macicy jeszcze na tyle dużo miejsca, że może przybierać dowolną pozycję i jego ruchy nie są w żaden sposób skrępowane, ale wkrótce się to zmieni. Do końca ciąży maluszek zwiększy masę swojego ciała ponad dwukrotnie.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 29 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży brzuch jest coraz większy, co przysparza wielu problemów w wykonywaniu codziennych czynności. Szczególną trudność sprawia poruszanie się oraz znalezienie wygodnej pozycji do spania i odpoczynku. Możesz przez to czuć się nieustannie zmęczona i niewyspana. Dodatkowo macica, która znajduje się już około 5 cm powyżej linii pępka, uciska na pęcherz, co skutkuje potrzebą częstych wizyt w toalecie, zarówno za dnia, jak i w nocy. Staraj się mimo wszystko jak najwięcej wypoczywać. Uczucie niewyspania pomogą zwalczyć krótkie drzemki w ciągu dnia. Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży może okazać się zbawienna w kwestii znalezienia odpowiedniej pozycji do odpoczynku i snu.

Na tym etapie ciąży mogą pojawiać się obrzęki stóp i kostek. Ich przyczyną jest powiększająca się macica, która uciska na żyłę główną dolną. Jeśli Twoim problemem są obrzęki, staraj się jak najwięcej wypoczywać w pozycji na lewym boku lub z lekko uniesionymi nogami. Pamiętaj również o wygodnym obuwiu na płaskiej podeszwie.

29 tydzień ciąży to czas, kiedy może pojawić się u Ciebie zespół niespokojnych nóg (zespół Wittmaacka – Ekboma). Jest to dysfunkcja neurologiczna, która objawia się uczuciem mrowienia skóry i napięcia mięśni, co wymusza impulsywne poruszanie nogami. Nieprzyjemne wrażenia nasilają się zwłaszcza podczas leżenia i siedzenia oraz wieczorem, co może powodować problemy z zasypianiem. Schorzenie powinno ustąpić po ciąży, a tymczasem pomóc mogą masaże nóg, zimne i ciepłe kąpiele oraz unikanie wysiłku fizycznego wieczorami.

Coraz większe trudności może sprawiać Ci oddychanie. Wysoko położona macica uciska na przeponę, przez co oddechy będą zdecydowanie płytsze. Z tego powodu mogą towarzyszyć Ci zadyszki i duszności. Oszczędzaj się i często odpoczywaj. Niebawem dziecko zacznie przesuwać się w dół kanału rodnego, dzięki czemu dolegliwości częściowo ustąpią.

W trzecim trymestrze zwróć szczególną uwagę na zrównoważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze. Pij dużo wody i regularnie się wypróżniaj. Pomoże to uniknąć bolesnych hemoroidów i zaparć.

29 tydzień ciąży – badania

W przedziale od 27 do 32 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-),
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • ocena czynności serca płodu,
  • badanie USG (pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży).

CIEKAWOSTKI I PORADY W 29 TYGODNIU CIĄŻY

Syndrom „wicia gniazda”

Okres ciąży i przygotowań do porodu to istna huśtawka nastrojów i humorów. Często pod wpływem impulsu przyszłe mamy dokonują decyzji, które nie są do końca przemyślane. W trzecim trymestrze ciąży może pojawić się u Ciebie syndrom wicia gniazda. Jest to nieodparta potrzeba przygotowania domu na przyjście maluszka.

Za wywołanie syndromu wicia gniazda odpowiedzialne są hormony. Pod koniec ciąży zmniejsza się wydzielanie progesteronu, a organizm zaczyna produkować coraz więcej oksytocyny, która odpowiedzialna jest za skurcze macicy wywołujące poród. Dzięki temu Twoje ciało wie, że zbliża się czas, kiedy mały człowiek, którego nosisz pod sercem, przyjdzie na świat.

Syndrom wicia gniazda może objawiać się w przeróżny sposób. Niektóre kobiety wpadają w szał zakupów dziecięcych ubranek i akcesoriów, kolejne biorą się za gruntowne porządki w mieszkaniu, a jeszcze inne planują remont. Wszystko to w trosce, żeby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju i bezpieczeństwo.

Staraj się nie ulegać nagłym potrzebom zmian, tym bardziej że w trzecim trymestrze Twój brzuch jest już duży i trudność mogą sprawiać nawet najprostsze czynności. Skonsultuj swoje zakupowe pomysły z bliskimi lub koleżankami – może się okazać, że jesteś już w pełni gotowa na pojawienie się dziecka, a panika, w którą wpadłaś, jest niepotrzebna. Zawsze warto jest porozmawiać z kimś, kto w szale wicia gniazda pomoże Ci znaleźć zdrowy rozsądek.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry