3 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, objawy zapłodnienia

śpiące niemowle

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 3 TYGODNIU CIĄŻY?

Początek rozwoju dziecka

W trzecim tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa (zygota) łączy się z plemnikiem i wspólnie rozpoczynają drogę do macicy, gdzie się zagnieżdżą. Podczas tej podróży zygota rośnie i intensywnie się dzieli, przeobrażając się w ten sposób w morulę. Morula co 12 godzin podwaja swoją wielkość, aby po kilku dniach zamienić się w blastocystę. Na tym etapie ciąży wielkość zarodka to zaledwie 0,2 mm.

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

3 tydzień to pierwszy miesiąc ciąży i zarazem jej pierwszy trymetr. To bardzo przełomowy czas, ponieważ właśnie teraz dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Wiek ciąży określa się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli masz problem z obliczeniem, na jakim etapie ciąży jesteś, skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży. Dowiesz się z niego jaki jest planowany termin porodu Twojego dziecka oraz w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 3 TYGODNIU CIĄŻY

Jak dbać o zdrowie w 3 tygodniu ciąży?

Najpewniej nie masz jeszcze pojęcia o tym, że jesteś w ciąży. Niemniej jednak to właśnie teraz zarodek jest narażony na największe niebezpieczeństwo, ponieważ nie jest w dostateczny sposób chroniony przed negatywnymi czynnikami. Jeśli starasz się o dziecko, musisz w tym okresie wyjątkowo zadbać o swoje zdrowie.

brzuch ciążowy

Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Postaraj się, żeby na Twoim talerzu gościło dużo warzyw oraz owoców. Wczesna ciąża jest szczególnie wrażliwa na niebezpieczne środki chemiczne, dlatego dokładnie umyj je przed spożyciem. Ogranicz słodycze i zrezygnuj z przetworzonej żywności. Pij odpowiednią ilość wody – dla kobiety powinno to być ponad 2 litry dziennie.

Zrezygnuj ze spożywania alkoholu, wyeliminuj ze swojego życia nikotynę i inne używki. Unikaj stresu oraz ciężkiego wysiłku fizycznego. Ogranicz spożycie kofeiny.

Wyjątkowej ostrożności wymaga również stosowanie leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Wskazana za to jest suplementacja, zwłaszcza witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Ma on bardzo istotny wpływ na zapobieganie wadom cewy nerwowej u płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również przyjmowanie w ciąży jodu i witaminy D.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie i samopoczucie, już teraz mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Największe ryzyko poronienia występuje przez cały pierwszy trymestr ciąży, dlatego postaraj się przez te trzy najbliższe miesiące bardzo na siebie uważać.

Brzuch i piersi w 3 tygodniu ciąży

W 3 tygodniu ciąży Twój brzuch nie zdradza jeszcze, że rozwija się w nim nowe życie. Dopiero doszło do zapłodnienia, dlatego próżno szukać w lustrze ciążowych krągłości. Nie ma określonego etapu, na którym pojawia się ciążowy brzuszek. Wszystko zależy od budowy mamy, ilości wód płodowych, wielkości oraz ułożenia dziecka oraz wielu innych czynników. Brzuch zazwyczaj zaczyna być widoczny na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży, ale jeśli pojawi się dużo później, nie będzie to świadczyło o żadnych nieprawidłowościach.

Każda ciąża przebiega w sposób indywidualny, dlatego ciężko przewidzieć, jaka będzie reakcja organizmu na ten odmienny stan. Może jednak zdarzyć się, że już kilka dni po zapłodnieniu Twoje piersi staną się bardziej wrażliwe na dotyk, zwłaszcza w okolicy sutków. Wynika to z faktu, że hormony, które zaczynają intensywnie się wydzielać, poszerzają naczynia krwionośne, co skutkuje większym dopływem krwi do piersi. Zauważyć możesz również zmianę zabarwienia brodawek sutkowych. Na otoczce sutków pojawić się mogą małe grudki. Są to tzw. gruczoły Montgomery’ego. Jedną z ich głównych funkcji jest produkowanie wydzieliny, która zabezpiecza mleko matki przed bakteriami i drobnoustrojami, zanim zostanie połknięte przez dziecko.

Jakie badania wykonać w 3 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży jest za wcześnie na jakiekolwiek badania. Musisz poczekać, aż będziesz miała pewność, że doszło do zapłodnienia. Dlatego udaj się na pierwszą wizytę do ginekologa, kiedy uzyskasz pozytywny wynik testu ciążowego, czyli między 4 a 8 tygodniem ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży w jej 3 tygodniu?

przyszli rodzice

Chociaż zapłodnienie najczęściej przebiega bezobjawowo, to niektóre kobiety twierdzą, że są w stanie poczuć, kiedy zarodek zagnieździł się w macicy. Jakie zatem są objawy implantacji zarodka?

Jeśli doszło do zapłodnienia, a zarodek zagnieździł się w macicy, może dojść do tzw. krwawienia implantacyjnego. Jest to wypływ kilku kropli krwi w kolorze jasnoróżowym lub brązowym, który trwa 1 – 2 dni. Krwawienie implantacyjne występuje rzadko dlatego, jeśli nie zauważyłaś go w swoim przypadku, nie oznacza to, że nie zaszłaś w ciążę. Chociaż krwawienie jest czymś zupełnie normalnym, jeśli czujesz się nim zaniepokojona, skonsultuj się z lekarzem.

Pod koniec 3 tygodnia możesz odczuwać delikatne zmęczenie, tkliwość piersi, a temperatura Twojego ciała może być nieznacznie podwyższona. Niekiedy zdarza się, że nawet na tak wczesnym etapie ciąży przyszłe mamy odczuwają mdłości, mają zachcianki żywieniowe, czy czują potrzebę częstszego oddawania moczu.

Kiedy wykonać test ciążowy?

W 3 tygodniu doszło już najpewniej do zapłodnienia, nie jest to jednak jeszcze moment na wykonanie testu ciążowego. Poziom hormonu beta hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który wykrywają testy ciążowe dostępne w aptekach i drogeriach, jest jeszcze zbyt niski, aby mógł pokazać upragnione dwie kreski na teście. Z potwierdzeniem ciąży zaczekaj do 4 lub 5 tygodnia ciąży, aby wynik był wiarygodny.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 3 TYGODNIU CIĄŻY

Jak kształtuje się płeć i charakter dziecka?

Choć pęcherzyk, z którego powstanie Twoje dziecko na tym etapie ciąży mierzy zaledwie 0,2 mm, to wszystkie jego cechy są już ustalone. W momencie, kiedy jądro komórki jajowej połączyło się z jądrem plemnika, ukształtowała się płeć, kolor oczu i osobowość Twojego dziecka. Ten mały zarodek zawiera w sobie miliony informacji, w pewnym stopniu ma nawet określony charakter.

Poronienie w 3 tygodniu ciąży

Niestety średnio około 15 – 20% ciąż ulega samoistnym poronieniom w pierwszym trymestrze, czyli do 12 tygodnia ciąży. Za najczęstszą przyczynę poronień na tak wczesnym etapie ciąży podaje się wady genetyczne zarodków. Na tym etapie ciąży, jeśli dojdzie do jej utraty, najprawdopodobniej nawet nie dowiesz się, że spodziewałaś się dziecka. Nie zauważysz żadnych objawów poronienia. Jest to najczarniejszy z możliwych scenariuszy dla osób, które starają się o dziecko, ale musisz zdawać sobie sprawę, że w ten sposób natura eliminuje zarodki, które i tak najpewniej nie miałyby szans na przeżycie.

Ciąża pozamaciczna

brzuch ciążowy

W niektórych przypadkach zygota (czyli komórka jajowa połączona z plemnikiem) nie dociera do jamy macicy i zagnieżdża się gdzieś po drodze, na przykład w jajowodzie, jajniku czy szyjce macicy. W takiej sytuacji mówimy o ciąży pozamacicznej.

Niestety nie ma możliwości utrzymania ciąży pozamacicznej. W przypadku jej wystąpienia dojdzie do samoistnego poronienia, a jeśli nie, konieczna będzie interwencja lekarska. Dodatkowo rozwój takiej ciąży stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Wynik testu ciążowego wykonanego w ciąży pozamacicznej nie zawsze daje pozytywny wynik. Dzieje się tak zaledwie w około 50% przypadków, z tego powodu taka ciąża często jest wykrywana zbyt późno i prowadzi do poważnych komplikacji.

Literatura:
1. Lesley Regan; Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu; Esteri 2020;
2. Praca zbiorowa; Ciąża tydzień po tygodniu; AGORA 2011;
3. Heidi Murkoff; W oczekiwaniu na dziecko; Rabis 2020;
4. Natalia Hailes, Ash Spivak; Dlaczego nikt mi tego nie powiedział?; Mamania 2021;
5. Aleksandra Dziura, Małgorzata Girtler, Kinga Falkiewicz, Viviana Cieślak-Kałuża; Zdrowa dieta przyszłej mamy; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry