30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

śmiejące się dziecko

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 30 TYGODNIU CIĄŻY?

30 tydzień ciąży – który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to jej 7 miesiąc i zarazem trzeci, ostatni trymestr. Do porodu zostało zaledwie 10 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 30 tygodniu ciąży?

Waga maluszka w trzydziestym tygodniu ciąży wynosi około 1,5 kg, a jego długość oscyluje wokół 42 cm. Wielkością dziecko można porównać do kapusty.

Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży

30 tydzień ciąży to czas, kiedy bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Formują się w nim fałdy i zagłębienia, dzięki którym możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej. W dalszym ciągu dojrzewają również obszary odpowiedzialne za zmysły oraz regulowanie temperatury ciała. W szybkim tempie namnażają się komórki nerwowe, dzięki czemu do maluszka dociera coraz więcej bodźców z zewnątrz.

Nadal rozwijają się płuca maluszka, aby po porodzie zapewnić prawidłową wymianę gazową. Organ ten osiąga swoją dojrzałość dopiero około 35 tygodnia ciąży, dlatego dzieci urodzone przed terminem często mają problemy z oddychaniem. Nie martw się jednak wizją wcześniejszego porodu – maluszek urodzony na tym etapie ciąży ma niemal 95% szans na przeżycie.

W 30 tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się układ kostny dziecka. Organizm maluszka przyspiesza z produkcją tkanki tłuszczowej, skóra robi się grubsza i gładsza, dlatego dziecko urodzone na tym etapie przypomina już wyglądem typowego noworodka, jednak w wersji mini. Meszek lanugo, który do tej pory pokrywał ciało maluszka, zapewniając mu ochronę przed wodami płodowymi i odpowiednią regulację temperatury ciała, zaczyna zanikać.

Na etapie 30 tygodnia ciąży dziecko może już przyjąć w macicy pozycję główkową, czyli taką, w której główka dziecka jest w dole brzucha, natomiast jego nogi w górze. Świadczyć o tym może odczuwanie ruchów dziecka w okolicy żeber. Jeśli jednak Twój maluszek znajduje się w innym ułożeniu, nie masz powodów do zmartwień. Niektóre dzieci przyjmują pozycję główkową przed samym porodem, a niewielki procent wyjątkowych uparciuchów wybiera inne ułożenie.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 30 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży brzuch jest już duży i nadal się powiększa. Macica, której dno umiejscawia się coraz wyżej, uciska narządy wewnętrzne. Nacisk na przeponę może powodować problemy z oddychaniem. Na tym etapie ciąży ciągłe zmęczenie i trudności z wykonywaniem podstawowych czynności są czymś normalnym, dlatego nie przejmuj się tym. Jeśli masz możliwość, bez zastanowienia korzystaj z pomocy bliskich, ponieważ nie możesz się przemęczać. Postaw na delikatną aktywność fizyczną, taką jak spacery, basen czy pilates.

Dokuczać mogą Ci również problemy ze snem. Powiększający się brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do spania, a ucisk na pęcherz powoduje konieczność częstych wizyt w toalecie nawet w nocy. Dodatkowo pojawić mogą się złe sny, spowodowane podświadomym lękiem przed porodem i strachem o dziecko. Pobudkom sprzyjać mogą również intensywne ruchy dziecka, ponieważ, maluch zazwyczaj uaktywnia się, gdy Ty jesteś w spoczynku. Staraj się uzupełniać niedobory snu krótkimi drzemkami w ciągu dnia. Pomogą Ci one choć w niewielkim stopniu zregenerować organizm.

W trzecim trymestrze ciąży bardzo intensywnie rozciąga się Twoja skóra, co może powodować uczucie swędzenia. Staraj się panować nad potrzebą podrapania się, ponieważ może to dodatkowo podrażnić skórę i pogorszyć sprawę. Pomóc może delikatny masaż z wykorzystaniem olejku lub balsamu do ciała.

Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się ze strony układu pokarmowego. Macica uciska na jelita i żołądek, przez co kobietom w 30 tygodniu ciąży często towarzyszy zgaga. Złagodzić jej objawy pomogą, m.in. mleko i jego przetwory, napar z imbiru, migdały oraz siemię lniane. Pamiętaj, że Twoje posiłki powinny być częste, ale niezbyt obfite. Skomponuj swoją dietę tak, żeby była bogata w składniki odżywcze, tak aby dostarczać potrzebnych składników Tobie i Twojemu dziecku. Dokuczać mogą Ci również zaparcia oraz wzdęcia, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się hemoroidy. Złagodzić te objawy dolegliwości pomoże wzbogacenie diety w błonnik pokarmowy.

Twoje ciało może być opuchnięte, co jest związane z zaburzeniami w przepływie krwi. W tym wypadku winowajcą również jest macica, która uciska na naczynia krwionośne, powodując obrzęki. Staraj się często zmieniać pozycję, zrezygnuj z noszenia obcisłych ubrań oraz pierścionków, unikaj zakładania nogi na nogę – pomoże to usprawnić przepływ krwi w Twoim organizmie. Jeśli zmagasz się z opuchlizną kończyn, pomóc mogą delikatne masaże, a także polewanie chłodną wodą opuchniętych miejsc podczas prysznica lub kąpieli.

30 tydzień ciąży – badania

Pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie na obecność przeciwciał anty-D u kobiet Rh(-),
  • badanie położnicze (ginekologiczne),
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie USG (pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży).

CIEKAWOSTKI I PORADY W 30 TYGODNIU CIĄŻY

Wybór pediatry

Do porodu jeszcze 10 tygodni, warto jednak zacząć myśleć o wyborze odpowiedniego pediatry dla maluszka. W tej kwestii można zasięgnąć porady koleżanek lub członków rodziny, którzy mają dzieci, lub ewentualnie poszukać informacji na forach internetowych. W pierwszym roku życia dziecka będziecie zmuszeni do częstych wizyt w przychodni, dlatego ważne jest, aby spełniała ona Wasze wymagania. Warto zasięgnąć informacji jak szybko można umówić się na wizytę w placówce, czy sprawdzić, jaki mamy dojazd do wybranego przez nas miejsca.

Stawianie się macicy

Objaw twardnienia, napinania się brzucha w ciąży nazywany jest stawianiem się macicy (skurcze Braxtona – Hicksa). Jest to naturalny proces, przygotowujący do porodu. Skurcze takie mogą pojawiać się już od 20 tygodnia ciąży, a im bliżej porodu tym częstotliwość ich występowania będzie większa. Mogą również trwać coraz dłużej, a pod koniec ciąży nawet około 2 minut.

W złagodzeniu dyskomfortu podczas skurczu pomoże delikatna aktywność fizyczna, np. spacer lub ciepły prysznic. Zadziałać mogą również ćwiczenia oddechowe, które spowodują rozluźnienie całego ciała.

Twardnienie brzucha nie powinno być dla Ciebie powodem do niepokoju, jeśli jednak skurcze są bolesne, regularne i towarzyszy im plamienie lub – co gorsza – krwawienie z dróg rodnych koniecznie udaj się do szpitala.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry