31 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

śpiący bobas

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 31 TYGODNIU CIĄŻY?

31 tydzień ciąży – który to miesiąc?

31 tydzień ciąży to 7 miesiąc. Jesteś w trzecim trymestrze ciąży. Na tym etapie dziecko jest już na tyle rozwinięte, że w przypadku wcześniejszego porodu miałoby duże szanse na przeżycie. Jeśli chcesz śledzić rozwój dziecka tydzień po tygodniu, skorzystaj z kalendarza ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 31 tygodniu ciąży?

W 31 tygodniu ciąży maluszek osiąga długość 41 cm oraz waży około 1,7 kg. Od tego momentu waga dziecka może rosnąć nawet o 200 gramów tygodniowo. Wielkością malca można porównać do dyni.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

W 31 tygodniu ciąży w mózgu dziecka intensywnie powstają połączenia pomiędzy neuronami, dzięki czemu maluszek zaczyna przetwarzać informacje. Dziecko odczuwa emocje oraz rozpoznaje coraz więcej bodźców. Ruchy maluszka stają się bardziej świadome i celowe. Zaczyna również rozpoznawać głos mamy, dlatego ważne jest, żebyś mówiła do brzuszka – pomoże to zbudować więź z dzieckiem już na etapie ciąży. W tym okresie tworzy się również temperament maluszka. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że jeśli dziecko w brzuchu jest energiczne i często się rusza, po narodzinach będzie miało żywiołowy charakter, jeśli natomiast jest spokojne i wyciszone, podobnie będzie po pojawieniu się na świecie.

W trzecim trymestrze ciąży u dziecka rozwija się układ odpornościowy dziecka. Za pomocą pępowiny maluszek przyswaja przeciwciała od mamy, dlatego przez pewien czas po porodzie będzie odporny na wiele chorób.

Dziecko w 31 tygodniu ciąży codziennie pije płyn owodniowy, dzięki czemu trenuje swój układ pokarmowy. Smak płynu zależny jest od diety mamy, np. jeśli je coś słonego, płyn owodniowy również jest słony.

Na tym etapie ciąży najsłabiej rozwinięte w stosunku do innych organów, są płuca dziecka. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości potrzebują jeszcze kilku tygodni dlatego, jeśli istnieje u Ciebie ryzyko przedwczesnego porodu, lekarz zaleci przyjmowanie leków sterydowych, które przyspieszą rozwój pęcherzyków płucnych.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 31 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 31 tygodniu ciąży

W 31 tygodniu ciąży wiele kobiet skarży się na problemy z układem kostnym. Kręgosłup i stawy, obciążone dodatkowymi kilogramami, mogą boleć, a znalezienie wygodnej pozycji do odpoczynku, będzie coraz trudniejsze. Chociaż czujesz się zmęczona, staraj się zażywać codziennie odrobinę ruchu. Utrzymuj prawidłową postawę ciała, noś wygodne obuwie, a siedząc, nie pozostawaj długo w jednej pozycji – te wskazówki pomogą Ci zminimalizować dyskomfort spowodowany bólem kręgosłupa.

Kolejną z dolegliwości, z którymi możesz się zmagać w trzecim trymestrze ciąży, jest bolesność piersi. Przyczyną tkliwości są zmiany w ich strukturze oraz szalejące hormony. Piersi zazwyczaj już od początku ciąży powiększają się, dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać o odpowiednio dobraną bieliznę. Pomocne mogą okazać się też delikatne masaże oraz naprzemienne stosowanie ciepłych i zimnych okładów. Dodatkowy dyskomfort może powodować wyciek z piersi pierwszego pokarmu, tak zwanej siary. W celu ochrony bielizny i ubrań przed zabrudzeniem pomocne będą wkładki laktacyjne, które można kupić w każdej aptece lub drogerii.

Stale powiększający się brzuch przysparzał będzie coraz większych problemów z oddychaniem. Nawet najprostsze, codzienne czynności mogą prowadzić do zmęczenia. Zadyszka oraz spłycony oddech będą towarzyszyć Ci przez cały czas. Nie rezygnuj jednak z aktywności fizycznej – utrzymanie dobrej formy wyjdzie na zdrowie zarówno Tobie, jak i dziecku. W przypadku, kiedy nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc bliskich. Nie wymagaj od siebie za dużo, ciąża to czas, kiedy powinnaś się oszczędzać.

Częstym problemem, z jakim przychodzi zmagać się kobietom w ciąży, jest pogorszenie widzenia. Na tym etapie może pojawić się u Ciebie krótkowzroczność, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi, zwiększeniem objętości krwi w organizmie oraz większym zapotrzebowaniem na płyny. Nie możesz dopuścić do odwodnienia. Przyjmuj dużo płynów i unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Po porodzie jakość Twojego widzenia powinna wrócić do stanu sprzed ciąży. W przypadku, kiedy pogorszenie widzenia nastąpi nagle, pojawią się mroczki przed oczami, ból i zawroty głowy, nudności oraz wymioty – koniecznie udaj się do szpitala. Takie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu stanu przedrzucawkowego, który jest niebezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

Inne dolegliwości, z jakimi możesz się zmagać w 31 tygodniu ciąży to obrzęki i skurcze, parcie na pęcherz, zwiększone upławy, zaparcia, wzdęcia, problemy ze skupieniem uwagi czy krwawienia z dziąseł.

31 tydzień ciąży – badania

W przedziale od 27 do 32 tygodnia ciązy należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie na obecność przeciwciał anty-D,
  • badanie USG (pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży),
  • badanie ginekologiczne (położnicze),
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała,
  • ocena czynności serca płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 31 TYGODNIU CIĄŻY

31 tydzień ciąży – USG

Jeśli nadal nie wykonałaś zalecanego badania USG, które należy zrobić pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży to ostatni moment, żeby się na nie zapisać. Na podstawie badania lekarz oceni dobrostan płodu, przybliżoną masę ciała oraz oszacuje wszystkie parametry, takie jak obwód główki, brzucha, długość kości ramiennej oraz udowej płodu. Jest to ostatnie obowiązkowe USG wykonywane w prawidłowo przebiegającej ciąży.

USG 3D i 4D

Trzeci trymestr ciąży to dobry czas na wykonanie badania USG w technologi 3D (obraz statyczny) lub 4D (obraz ruchomy – film). Zastosowanie techniki 4D pozwala zobrazować dziecko w trójwymiarze w czasie rzeczywistym. W jego trakcie jest szansa, że uda się zobaczyć twarz dziecka, jego mimikę, grymasy twarzy (uśmiech, ziewanie), a także ruchy. Na jakość obrazu ma wpływ wiele czynników, m.in.: ułożenie dziecka, etap rozwoju, ilość wód płodowych czy grubość tkanki tłuszczowej u mamy. Taki filmik jest wspaniałą pamiątką z wyjątkowego okresu, jakim jest ciąża.

Pępowina

Pępowina jest to przewód, który łączy łożysko matki z brzuchem dziecka. Dzięki niej możliwe jest zaopatrywanie płodu w składniki odżywcze oraz tlen, potrzebne do prawidłowego rozwoju, a także odprowadzanie z ustroju maluszka produktów przemiany materii. Na początku ciąży pępowina ma średnicę około 1 cm, natomiast pod koniec osiąga przekrój 2 cm. Pępowina może mierzyć od 50 do nawet 70 cm. Przy zbyt długiej pępowinie istnieje prawdopodobieństwo, że owinie się wokół dziecka, przez co utrudni poród lub wokół jego szyi, co z kolei może skutkować niedotlenieniem dziecka. Pępowina, która jest zbyt krótka, może sprzyjać zbyt wczesnemu odklejeniu się łożyska.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry