32 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

dziecko w ramionach mamy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 32 TYGODNIU CIĄŻY?

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca. Zarazem jest to też ostatni, trzeci trymestr ciąży. Do planowanego terminu porodu zostało 8 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 32 tygodniu ciąży?

W 32 tygodniu ciąży dziecko może ważyć już około 1,9 kg, a długość jego ciała może wynosić nawet 42 cm, wielkością jest więc zbliżone do dyni. Jeśli chcesz sprawdzić, jak tydzień po tygodniu zmienia się waga dziecka oraz jego długość, skorzystaj z kalendarza ciąży.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży dziecko może już przyjąć pozycję główkową, która jest najbardziej pożądanym położeniem do porodu. W przypadku innego ułożenia maluszek ma jeszcze czas, żeby się przekręcić. Jest już co prawda duży, ale nadal ma sporo miejsca w macicy, żeby wykonać obrót. Ułożenie miednicowe (główką do góry) lub poprzeczne w terminie porodu, może być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Podjęcie takiej decyzji zależy jednak od lekarza.

Ruchy dziecka w trzecim trymestrze ciąży możesz odczuwać rzadziej, jednak będą one najpewniej dużo mocniejsze, czasem nawet bolesne. Wynika to z faktu, że maluszek jest coraz silniejszy, a w Twoim brzuchu robi się dla niego coraz mniej miejsca. Niektóre kopniaki lub uderzenia małych rączek będą nawet widoczne przez powłoki brzuszne w postaci falowania fałdów skóry lub wybrzuszeń.

32 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko wygląda już jak noworodek, jest jednak mniejsze. W tkance podskórnej zbiera się tłuszcz, przez co skóra jest grubsza i mniej przejrzysta. Główkę pokrywają włosy, a na ciele zanika meszek płodowy, na palcach są już delikatne paznokcie. Niekiedy podczas badania USG dostrzec można na twarzy dziecka uśmiech, grymas lub ziewnięcie.

Maluszek stale doskonali umiejętności, które będą mu potrzebne po urodzeniu. Ssie paluszka, połyka wody płodowe, robi siku oraz wykonuje ruchy przypominające oddychanie, aby jak najlepiej przygotować się do życia, poza organizmem mamy.

Nadal rozwijają się płuca oraz mózg dziecka, a organizm magazynuje substancje odżywcze, które wspomogą jego rozwój po urodzeniu. W przypadku przedwczesnego porodu na tym etapie ciąży, dziecko ma niemal 100% szans na przeżycie.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 32 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży towarzyszyć mogą Ci liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Staraj się jeść często, ale w małych porcjach, pomoże Ci to uniknąć zaparć, wzdęć oraz problemów z niestrawnością. Pij duo wody mineralnej, a także jedz produkty bogate w błonnik.

Brzuch, który na tym etapie ciąży jest już bardzo duży, może stwarzać problemy z utrzymaniem równowagi. Codzienne czynności mogą okazać się dla Ciebie bardzo wyczerpujące. Jeśli nie czujesz się dobrze, nie wahaj się prosić o pomoc. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci dźwigać i podnosić ciężkich przedmiotów.

Przyszłym mamom często dokuczają wahania nastrojów. Winna temu jest zwykle burza hormonów, której doświadczasz. Stres i strach może potęgować również wizja zbliżającego się porodu i troska o dziecko. Staraj się poświęcać jak najwięcej czasu na relaks i odpoczynek. Pamiętaj, że Twoje emocje nie pozostają bez wpływu na maluszka, którego nosisz pod sercem.

Ciężarne w 32 tygodniu ciąży narażone są na częstsze infekcje intymne. Towarzyszy im zwykle zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, która może mieć nieprzyjemny zapach oraz inny niż zwykle kolor. Pojawić może się również swędzenie okolic intymnych. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

W ciąży objętość Twojej krwi się zwiększa, co prowadzi do zmiany ciśnienia w żyłach, a w konsekwencji do powstania hemoroidów. Hemoroidy to guzki wypełnione krwią, które mogą się pojawić na zewnątrz lub w środku odbytu. O ich występowaniu świadczyć może krew pojawiająca się w stolcu, uczucie swędzenia, pieczenia, a nawet bólu w okolicy odbytu. Zmniejszyć ryzyko pojawiania się hemoroidów pomoże Ci dieta bogata w błonnik, odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, aktywność fizyczna oraz wystrzeganie się pokarmów, które powodują zaparcia. Jeśli dolegliwości związane z pojawieniem się hemoroidów uniemożliwiają Ci komfortowe funkcjonowanie, zasięgnij porady ginekologa. Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem.

Jakie badania wykonać w 32 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży powinnaś wykonać:

  • morfologię krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-); w przypadku występowania wskazań podanie immunoglobiny anty-D;
  • badanie USG;
  • pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi;
  • ocena czynności serca płodu;
  • badanie ginekologiczne.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 32 TYGODNIU CIĄŻY

Cholestaza ciężarnych

Cholestaza to choroba wątroby, w której przebiegu dochodzi do zaburzeń odpływu żółci do dwunastnicy. Schorzenie rozwija się u niektórych kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Dotyka zaledwie około 4% ciężarnych. Najczęściej występującym objawem cholestazy jest świąd skóry, zwykle na stopach, dłoniach i brzuchu, a czasem obejmujący całe ciało. W niektórych przypadkach pojawia się ból brzucha, nudności, wymioty lub zażółcenie skóry.

Jeśli dotknęła Cię ta przypadłość, Twoja ciąża będzie wymagała częstego monitorowania. Chorobę leczy się jedynie objawowo. Bardzo ważne jest też przestrzeganie diety, która nie będzie dodatkowo obciążała wątroby. Nawet pomimo wdrożonego leczenia istnieje ogromne ryzyko, że poród zacznie się przedwcześnie i dojdzie do powikłań, dlatego bardzo ważna jest samokontrola – liczenie ruchów dziecka oraz zgłaszanie lekarzowi wszystkich niepokojących zmian i objawów. W przypadku zaawansowanej cholestazy konieczna może okazać się hospitalizacja na oddziele patologii ciąży, a poród może zostać indukowany wcześniej – zwykle około 36 tygodnia ciąży, po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości płuc.

Objawy choroby zwykle ustępują samoistnie około 2 – 3 tygodnie po porodzie. Przyszłe mamy dotknięte cholestazą muszą liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia choroby w kolejnych ciążach oraz podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach?

Istnieją trzy główne sposoby ułożenia dziecka w brzuchu matki: główkowe, poprzeczne i miednicowe. To, jaką pozycję do porodu przyjmie maluszek, jest bardzo istotne, ponieważ warunkuje sposób rozwiązania ciąży. Na tym etapie ciąży możesz spróbować samodzielnie ocenić ułożenie dziecka na podstawie kształtu brzucha oraz miejsca, w którym odczuwasz ruchy płodu.

Przeważająca większość, bo aż 95% dzieci, układa się do porodu główkowo. W tej pozycji główka dziecka znajduje się we wschodzie miednicy mamy. Jest to najbezpieczniejsze, a co za tym idzie najbardziej pożądane ułożenie do porodu. W tym przypadku ruchy dziecka będą najmocniej wyczuwalne pod żebrami. Brzuch jest obniżony, wypukły w środkowej części.

Około 4% dzieci przyjmuje do porodu pozycję miednicową. W tym ułożeniu przodującą częścią ciała dziecka są pośladki, a czasem dodatkowo stopy lub kolana. Ułożenie miednicowe jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcie. Tylko w niektórych, ściśle określownych przypadkach, taki poród może odbyć się siłami natury. Ruchy maluszka, który ułożony jest w pozycji miednicowej, odczuwać będziesz w dole brzucha.

Pozostała część maluchów, czyli około 1%, układa się do porodu poprzecznie, czyli wzdłuż brzucha mamy. W takiej sytuacji należy bezwzględnie wykonać cesarskie cięcie, ponieważ dziecko w tej pozycji nie ma żadnych szans, żeby przecisnąć się przez kanał rodny. Na ułożenie poprzeczne może wskazywać poprzecznie owalny kształt brzucha. Po jego bokach można wyczuć dwie wypukłości – główkę oraz pośladki malucha. Ruchy dziecka ułożonego w tej pozycji będziesz odczuwać po bokach brzucha.

W przypadku nieprawidłowego ułożenia dziecka lekarz może podjąć próbę zewnętrznego obrotu płodu. Zabieg polega na zmianie położenia dziecka poprzez przesunięcie go przez powłoki brzuszne matki. Lekarz, używając własnych rąk, wykonuje ruchy uciskjące, żeby łożysko wraz z dzieckiem przekręciło się we wskazanym kierunku. Wykonanie obrotu zewnętrznego obarczone jest ryzykiem wywołania porodu, dlatego jego wykonanie możliwe jest po ukończeniu 37 tygodnia ciąży. Co więcej, żeby kwalifikować się do zabiegu, bieże się pod uwagę wiele czynników, m.in.: masę dziecka, ilość wód płodowych, umiejscowienie łożyska, czy budowę miednicy matki.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry