33 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

dziecko się śmieje

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 33 TYGODNIU CIĄŻY?

33 tydzień ciąży – który to miesiąc?

33 tydzień ciąży to 8 miesiąc. Jest to ostatni, trzeci trymestr ciąży. Do porodu już coraz bliżej – zostało 7 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 33 tygodniu ciąży?

Dziecko w 33 tygodniu ciąży waży już ponad 2 kg, a jego długość osiąga około 44 cm. Wielkością można porównać je do melona.

Rozwój dziecka w 33 tygodniu ciąży

W 33 tygodniu dalszemu rozwojowi ulega mózg dziecka. Doskonalą się struktury odpowiedzialne za wrażenia zmysłowe. Dziecko odczuwa smak wód płodowych, otwiera oczy i widzi wodną przestrzeń, w której się znajduje, a także czuje, gdy uda mu się chwycić pępowinę lub dotknąć własnego ciała. Potrafi także odczuwać zapachy. Doskonali się ośrodek Broki, który pełni istotną funkcję w procesie nauki mowy – odpowiada za łączenie głosek w wyrazy i zdania, a także za tworzenie płynnych wypowiedzi. Słuch jest wykształcony i maluszek rozpoznaje głos mamy, a także słyszy bicie jej serca. Dlatego po porodzie najbezpieczniej będzie się czuł w Twoich ramionach, doświadczając zapachów i dźwięków, które zna z życia płodowego.

Ciało maluszka w 33 tygodniu ciąży nadal intensywnie przybiera na wadze oraz gromadzi tkankę tłuszczową. Skóra robi się grubsza, bardziej gładka, a meszek płodowy nieustannie zanika. Bardzo charakterystyczny kształt przybrał nos dziecka – jest szeroki u nasady oraz zadarty. Taka budowa nosa ułatwia dziecku oddychanie podczas ssania piersi.

Ten etap ciąży to czas, kiedy kości maluszka są już twarde. Wyjątek stanowi czaszka, która jest plastyczna, za sprawą otworów nazywanych ciemiączkami. Kości czaszki nie są sztywno zasklepione, dzięki czemu główka dziecka jest elastyczna i łatwiej przeciska się przez kanał rodny podczas porodu. Jeśli po urodzeniu głowa maluszka będzie odkształcona lub wydłużona, nie masz powodów do zmartwień. To zupełnie normalne zjawisko, a niesymetryczność z czasem się wyrówna.

Maluszek nieustannie wykonuje ćwiczenia ruchowe, aby jak najlepiej przygotować się do samodzielnego życia poza Twoim organizmem. Rusza rękami i nogami, obraca główkę na boki, zamyka i otwiera oczy. Jego źrenice reagują na światło. Płuca się rozszerzają, a dziecko próbuje oddychać. W wątrobie magazynowane jest żelazo, z którego pokładów będzie czerpać w pierwszych miesiącach życia.

33 tydzień ciąży to czas, kiedy maluszek najprawdopodobniej przyjął już pozycję główką w dół. Jeśli jeszcze tak się nie stało, nie masz powodów do zmartwień – maluch ma jeszcze czas, żeby się przekręcić. W przypadku, kiedy dziecko nie przyjmie odpowiedniej pozycji do porodu, lekarz najpewniej zaproponuje Ci zabieg obrócenia dziecka w brzuchu lub rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

Ruchy dziecka w 33 tygodniu ciąży nie są już tak częste, jak wcześniej, znacząco natomiast przybrały na sile. W tym okresie możesz odczuwać je nawet jako bolesne, zwłaszcza gdy dziecko kopnie w pęcherz lub trafi pod żebra. Wynika to z faktu, że maluch ma coraz mniej miejsca w Twoim brzuchu. Jeśli natomiast ruchy wydadzą Ci się słabsze lub nie będziesz ich odczuwać przez dłuższy czas albo wręcz przeciwnie – dziecko zacznie się bardzo gwałtownie ruszać – koniecznie zgłoś się do szpitala. Może być to sygnał świadczący o tym, że z ciążą dzieje się coś niedobrego.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 33 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 33 tygodniu ciąży

Na etapie 33 tygodnia ciąży Twój brzuch najpewniej jest już bardzo duży, jeśli jednak jest inaczej, nie masz powodów do zmartwień. Wielkość i kształt brzucha zależą od wielu czynników. Wpływ na nie ma ułożenie, długość oraz waga dziecka, ilość wód płodowych, uwarunkowania genetyczne, a nawet kwestia tego, czy jest to Twoja pierwsza, czy któraś z kolei ciąża.

Stając na wadze, możesz dostrzec sporo dodatkowych kilogramów. Być może nie czujesz się z tym najlepiej, jednak nie jest to moment na żadną dietę lub zbytne ograniczanie się. Pamiętaj, że do prawidłowego rozwoju dziecka konieczne jest dostarczanie Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, dlatego tak ważne jest, żeby Twoje posiłki były pełnowartościowe. Musisz też przyjmować odpowiednią ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Coraz częściej będziesz doświadczać skurczy Braxtona-Hicksa. Zyskają one również na intensywności, przez co chwilami mogą sprawiać ból. W przypadku, kiedy skurczom towarzyszą inne objawy, natychmiast udaj się do szpitala – możliwe, że właśnie rozpoczął się poród. Jeśli okaże się, że był to „fałszywy alarm”, nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji. Przyszłe mamy często uznają skurcze przepowiadające za rozpoczęcie się akcji porodowej, a w przypadku ewentualnego porodu na etapie 33 tygodnia ciąży lepiej, żebyś znalazła się w szpitalu za wcześnie, niż za późno.

W trzecim trymestrze przygotuj się na częste wahania nastrojów. Strach i niepokój będzie przeplatał się z radością i ekscytacją. To zupełnie normalne. Z jednej strony nie możesz się doczekać na spotkanie z dzieckiem, a z drugiej towarzyszy Ci obawa o szczęśliwe rozwiązanie i zdrowie Twojego maleństwa lub troska o to, czy podołasz nowym obowiązkom. Nie popadaj jednak w panikę. Stres na pewno nie wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie, dlatego staraj się zrelaksować i myśleć pozytywnie. Wszystkie wątpliwości i strachy przedyskutuj z najbliższymi, dzięki temu może uda Ci się trochę uspokoić.

Na szczególną uwagę zasługuje w tym momencie Twój wzrok. Jeśli przed zajściem w ciążę zmagałaś się z dużą wadą wzroku, udaj się do okulisty, który sprawdzi, czy nieprawidłowość się nie pogłębiła. Duża wada może być wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.

W 33 tygodniu ciąży problemem może być częste oddawanie moczu, spowodowane uciskiem macicy na pęcherz. Niestety na tę przypadłość nie ma lekarstwa, jest to zupełnie normalne i musisz nauczyć się z tym żyć przez następnych kilka tygodni. Pod żadnym pozorem nie ograniczaj spożywania płynów – bardzo ważne jest, żeby w ciąży przyjmować ich odpowiednią ilość.

Nadal będziesz się borykać z problemami ze strony układu pokarmowego. Niestrawność, wzdęcia, zgagę, czy zaparcia pomoże zredukować odpowiednio zbilansowana dieta. Ważne, aby jeść często, ale w małych porcjach. Posiłki powinny być lekkostrawne, z dużą ilością warzyw i owoców.

Jakie badania wykonać w 33 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży powinnaś wykonać następujące badania:

 • morfologia krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • badanie antygenu Hbs;
 • badanie HIV;
 • posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (między 35 a 37 tygodniem);
 • badanie VDRL i HCV (u kobiet ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem wystąpienia zakażenia);
 • badanie ginekologiczne (położnicze);
 • ocena wymiarów miednicy;
 • pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi;
 • ocena czynności serca płodu;
 • ocena aktywności płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 33 TYGODNIU CIĄŻY

Bankowanie krwi pępowinowej

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie przyjdzie Ci podjąć jeszcze przed porodem, jest to, czy zabezpieczysz krew pępowinową dziecka. Znajdujące się w niej komórki macierzyste mogą w przyszłości pomóc w leczeniu niektórych schorzeń i chorób dziecka oraz jego rodzeństwa. Pobranie krwi pępowinowej nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla maluszka, czy dla Ciebie, a także jest nieinwazyjne. Pozyskanie krwi możliwe jest zarówno przy porodzie siłami natury, jak i przy cesarskim cięciu.

Jeśli zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej, musisz zgłosić się w trzecim trymestrze ciąży do wybranego banku komórek macierzystych i podpisać umowę. Po załatwieniu formalności otrzymasz zestaw pobraniowy, który należy zabrać ze sobą do szpitala. Ważne jest, abyś poinformowała personel szpitala o chęci zabezpieczenia krwi.

Warto nadmienić, że bankowanie krwi pępowinowej ma tyle samo zwolenników co i przeciwników, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dogłębnie zapoznać się z tematem i ocenić wszystkie za i przeciw. Usługa nie jest również tania – samo pobranie, przebadanie i umieszczenie krwi w banku to wydatek około 2 tysięcy złotych, następnie należy zapłacić mniej więcej 300 – 400 złotych za każdy rok przechowywania komórek w banku.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry