34 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

dziecko noszone na "barana"

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 34 TYGODNIU CIĄŻY?

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. Jest to ostatni, trzeci trymestr ciąży. Do porodu zostało zaledwie 6 tygodni.

Jakiej wielkości jest dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W 34 tygodniu ciąży dziecko osiąga długość około 46 cm, a jego waga dochodzi do 2,2 kg. Wielkością przypomina dorodnego melona.

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży dziecko jest niemal w pełni rozwinięte. Jednym z nielicznych organów, który nadal doskonali się w swoich funkcjach, są płuca. W przypadku porodu na etapie 34 tygodnia ciąży maluszek najprawdopodobniej będzie wymagał wspomagania pracy układu oddechowego. Nie masz jednak powodów do zmartwień – jego szanse na przeżycie są prawie takie same jak w przypadku ciąży rozwiązanej w terminie.

Kolejnym organem, który nadal się rozwija, jest mózg. Nieustannie tworzą się w nim nowe połączenia pomiędzy synapsami, a obszary odpowiedzialne za odczuwanie zmysłów wyostrzają się.

Jeśli spodziewasz się chłopca, to na etapie 34 tygodnia ciąży dochodzi do ważnych zmian w jego narządach płciowych. Właśnie w tym tygodniu jądra zstępują z kanału pachwinowego do moszny. U około 3-4% chłopców jądra nie zstąpią i zatrzymają się w pachwinie lub w jamie brzusznej. Taki stan nazywa się wnętrostwem. Zwykle w ciągu pierwszego roku życia maluszka jądra zajmą swoje miejsce. W innym przypadku konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Dziecko nadal magazynuje przeciwciała, które wchłania z Twojej krwi. Będą one chroniły jego organizm przed infekcjami przez kilka pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu będzie miał czas, aby nabrać odporności, m.in. dzięki szczepieniom ochronnym oraz przy bezpośrednim kontakcie z drobnoustrojami.

Na tym etapie ciąży dziecko połyka płyn owodniowy, dzięki czemu może ćwiczyć rozwinięty już w pełni układ pokarmowy. Takie ćwiczenia przygotowują go do przyjmowania pożywienia po porodzie, trawienia go, a także wydalania, ponieważ malec oddaje mocz do wód płodowych.

W 34 tygodniu ciąży wszystkie zmysły dziecka są już rozwinięte. Reaguje ono na dźwięki, światło, które dociera do niego przez powłoki brzuszne, dotyk, a nawet rozpoznaje smaki. Dziecko ma również ustalony swój tryb aktywności w ciągu dnia, a gdy nie śpi, jego oczy są otwarte.

Wszystkie kości dziecka są już twarde i zrośnięte, wyjątek stanowi czaszka. Dzięki temu, że pozostaje ona elastyczna, dziecko łatwiej przeciśnie się przez kanał rodny. Ciemiączko zasklepi się w ciągu dwóch lat od urodzenia.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 34 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży możesz już odczuwać ogromne zmęczenie ciążą. Wyczerpanie jest zrozumiałe – pod Twoim sercem tworzy się nowe życie, co bardzo obciąża organizm. Niestety do porodu stan ten może się pogłębiać. Dodatkowe kilogramy, problemy ze snem oraz poruszaniem się, a także konieczność dostarczania dużemu już dziecku większej ilości składników odżywczych i tlenu, mogą potęgować Twoje zmęczenie. Staraj się każdą wolną chwilę poświęcać na odpoczynek. Poproś bliskich o pomoc w codziennych obowiązkach, jeśli masz taką możliwość.

W ostatnich tygodniach ciąż towarzyszyć mogą Ci częste zmiany nastroju. Radość i ekscytacja będą przeplatać się z momentami smutku i strachu. To zupełnie normalne. Pojawienie się na świecie nowej istoty to ogromne wydarzenie, dlatego dostarcza wielu odczuć. Stres związany ze zbliżającym się wielkimi krokami porodem może te huśtawki emocji tylko potęgować. Spróbuj myśleć pozytywnie i nie denerwować się na zapas. Miej na uwadze, że dziecko odczuwa Twoje emocje i w momencie, kiedy jesteś czymś zestresowana, ono również jest niespokojne. Jeśli podejrzewasz u siebie objawy depresji, nie bój się poprosić o pomoc. Twoja położna lub ginekolog z pewnością otoczą Cię odpowiednią opieką, a jeśli będzie to konieczne skierują do specjalisty, dlatego koniecznie poinformuj ich o gorszym samopoczuciu psychicznym.

Twoje stopy i dłonie mogą być opuchnięte. Spowodowane jest to zatrzymaniem wody w organizmie i wraz z postępem ciąży może się pogłębiać. Jeśli dotyczy Cię ten problem, powinnaś zdjąć biżuterię z dłoni oraz zaopatrzyć się w wygodne obuwie, które nie będzie dodatkowo uciskać stóp. Obrzęki w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli natomiast pojawią się nagle i towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak ból głowy, wysokie ciśnienie, zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem, koniecznie zgłoś się do szpitala. Mogą to być symptomy wskazujące na stan przedrzucawkowy, który jest zagrożeniem zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

U niektórych kobiet w trzecim miesiącu ciąży może pojawić się wyciek pierwszego pokarmu (tzw. siara) z piersi. Zjawisko to jest zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać w Tobie niepokoju, wiązać może się jednak z poczuciem dyskomfortu. Siara moczy bieliznę i ubrania, dlatego powinnaś zaopatrzyć się w aptece lub drogerii we wkładki laktacyjne, które umieszczone w biustonoszu, pochłoną wyciekający z piersi pokarm. Jeśli natomiast nie zaobserwujesz u siebie wycieku siary w czasie trwania ciąży, nie oznacza to, jak niektórzy myślą, że będziesz miała problemy z laktacją.

34 tydzień ciąży to czas, kiedy skurcze Braxtona–Hicksa mogą być już codziennością. Dzięki nim macica przygotowuje się do porodu, dlatego nie powinnaś się nami martwić. Czasem skurczom może towarzyszyć delikatny dyskomfort, podobny do bólu menstruacyjnego. W złagodzeniu dolegliwości towarzyszących skurczom pomoże zmiana ułożenia ciała lub ciepły prysznic. Jeśli natomiast skurcze są regularne i bardzo bolesne udaj się do szpitala – może to świadczyć o tym, że właśnie rozpoczęła się u Ciebie akcja porodowa.

Do innych dolegliwości, jakie dotykają kobiety w trzecim trymestrze ciąży, należą problemy ze wzrokiem. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś kłopotów z widzeniem, pojawić może się u Ciebie astygmatyzm lub krótkowzroczność. Niekiedy kobiety skarżą się również na kurzą ślepotę, czyli gorsze widzenie w słabym świetle i w ciemności. Problemem może być również zespół suchego oka dlatego, jeśli do tej pory nosiłaś soczewki, zamień je na okulary. Używanie szkieł kontaktowych może dodatkowo podrażniać bolące, suche i zmęczone oczy.

Jakie badania wykonać w 34 tygodniu ciąży?

W przedziale od 33 do 37 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:

 • morfologia krwi;
 • badanie moczu;
 • badanie przeciwciał anty-HIV;
 • badanie antygenu Hbs;
 • posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (należy wykonać pomiędzy 35 a 37 tygodniem);
 • badanie w kierunku kiły (VDRL) oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) – w przypadku kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie;
 • badanie położnicze (ginekologiczne) z oceną wymiarów miednicy;
 • ocena aktywności ruchów płodu;
 • ocena czynności serca płodu;
 • pomiar masy ciała;
 • pomiar ciśnienia tętniczego.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 34 TYGODNIU CIĄŻY

34 tydzień ciąży mnogiej

Jeśli w Twoim brzuchu bije więcej niż jedno serce, możesz spodziewać się rychłego rozwiązania ciąży. W przypadku bliźniaków lub wieloraczków łatwiej dochodzi do skrócenia szyjki macicy, ponieważ macica jest dużo bardziej rozciągnięta, dlatego poród powinien nastąpić pomiędzy 34 a 37 tygodniem ciąży. Zdecydowana większość ciąż bliźniaczych kończy się cesarskim cięciem, zdarza się jednak, że dzieci uda się urodzić siłami natury. Maluszki, które przyjdą na świat na tym etapie ciąży, będą wcześniakami, jednak zagrożenie dla ich zdrowia i życia jest minimalne.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry