36 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

36 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 36 TYGODNIU CIĄŻY?

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

36 tydzień ciąży rozpoczyna jej ostatni, 9 miesiąc. Jest to zarazem trzeci trymestr ciąży. Do porodu zostało już tylko 4 tygodnie.

Jakiej wielkości jest dziecko w 36 tygodniu ciąży?

Maluchy w 36 tygodniu ciąży ważą średnio ponad 2,5 kg oraz mierzą blisko 50 cm. Wielkością dziecko można porównać do kapusty pekińskiej.

Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży

Każda ciąża przebiega w sposób indywidualny, jednak w większości przypadków z końcem 36 tygodnia ciąży płuca dziecka osiągają pełną dojrzałość. Ilość wydzielającego się surfakantu jest już na tyle duża, że płuca nie zapadną się podczas wydechu. W przypadku porodu na tym etapie ciąży, dziecko najprawdopodobniej nie będzie potrzebowało aparatury wspomagającej oddychanie.

Maluszek intensywnie przybiera na wadze. Do porodu zostały 4 tygodnie, a masa dziecka zwiększy się jeszcze o około kilograma. Ze względu na sporą już wagę dziecko ma coraz mniej miejsca na wykonywanie ruchów. Podczas aktywności malca na Twoim brzuchu mogą pojawiać się wybrzuszenia. Być może uda Ci się rozpoznać przez powłoki brzuszne dłoń lub stópkę małego człowieka.

Najwięcej czasu dziecko poświęca na ćwiczenie ruchów, które będą mu potrzebne po urodzeniu. Ssie kciuka, wykonuje wdechy i wydechy oraz połyka płyn owodniowy. Układ pokarmowy malca jest już w pełni wykształcony, jednak po porodzie będzie potrzebował jeszcze trochę czasu, żeby dojrzeć. Jest to zupełnie naturalne – do tej pory maluszek odżywiał się za pomocą pępowiny i jego żołądek będzie musiał przystosować się do trawienia pokarmu.

Wykształcony jest również układ kostny. Wszystkie kości, poza czaszką są twarde. Główka dziecka musi pozostać elastyczna, żeby mogła swobodnie przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu. Czaszka zasklepia się zwykle w ciągu roku od porodu.

W 36 tygodniu ciąży dziecko wyglądem przypomina już noworodka, nadal jest jednak mniejsze. Na skórze zanika meszek lanugo oraz maź płodowa, palce dłoni i stóp zakończone są paznokciami, a na głowie może znajdować się całkiem bujna czupryna. Uszy nasłuchują dźwięków otoczenia, spośród których najważniejszy to głos mamy. Staraj się jak najwięcej mówić do brzucha. Pomoże Ci to nawiązać więź z dzieckiem jeszcze na etapie ciąży.

Na tym etapie ciąży maluszek przyjął już najpewniej pozycję główkową do porodu. W ten sposób w ostatnich tygodniach ciąży układa się około 95% dzieci. Niewielki procent wyjątkowych indywidualistów przyjmuje ułożenie miednicowe lub poprzeczne. W takich przypadkach najczęściej ciąża zostaje rozwiązana przez cesarskie cięcie.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 36 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 36 tygodniu ciąży

W 36 tygodniu ciąży dokuczać mogą Ci problemy ze snem. Duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do wypoczynku, a konieczność częstszego oddawania moczu sprzyja nocnym wybudzeniom. Staraj się wygospodarować trochę czasu w ciągu dnia na krótkie drzemki. Pomogą Ci one przynajmniej w niewielkim stopniu zregenerować organizm.

Zmieniony środek ciężkości ciała oraz sporo dodatkowych kilogramów wpływają niekorzystnie na Twój kręgosłup. Może być to powodem bólów pleców. W złagodzeniu dolegliwości pomoże ciepły prysznic, delikatny masaż lub ćwiczenia rozluźniające. Jeśli ból jest naprawdę silny, skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne będzie zastosowanie leków przeciwbólowych, odpowiednich dla kobiet w ciąży.

W 36 tygodniu ciąży zmorą przyszłej mamy mogą być zaparcia. Niestety przypadłość ta dotyka ponad 50% ciężarnych. Za przyczynę uznaje się szalejące hormony, które spowalniają pracę jelit oraz utrudniają trawienie. Nie bez znaczenia jest również powiększająca się macica, która uciska narządy wewnętrzne. W walce z zaparciami pomoże odpowiednio zbilansowana dieta oraz picie dużej ilości wody. Na Twoim talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, który ułatwia wypróżnianie.

Kolejną dolegliwością, która dotyka większość kobiet w ciąży, jest zgaga. Pieczenie w przełyku powoduje macica, która naciska na żołądek i doprowadza do podnoszenia się treści żołądkowych. Zgaga oprócz tego, że jest bardzo uciążliwa, nie stanowi zagrożenia zarówno dla matki, jak i dziecka. Nieprzyjemne objawy mogą nasilać się po obfitym posiłku oraz przy schylaniu się. Unikaj również jedzenia przed samym snem, ponieważ to również sprzyja występowaniu zgagi.

Na tym etapie ciąży możesz mieć coraz większe problemy ze złapaniem oddechu. Wykonanie najprostszych, codziennych czynności, takich jak np. wejście po schodach, może powodować zadyszki. Staraj się dużo wypoczywać i nie forsować. Pod koniec ciąży powinnaś skupić się na sobie i starać relaksować zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ponieważ po porodzie ciężko będzie Ci znaleźć chwilę dla siebie.

Często spotykanym w 36 tygodniu ciąży problemem są żylaki kończyn dolnych oraz hemoroidy. Czynniki wpływające na ich powstawanie to predyspozycje genetyczne, hormonalne (zwłaszcza podwyższona w ciąży ilość progesteronu, który powoduje osłabienie ścian naczyń krwionośnych) oraz prowadzony tryb życia (np. praca na stojąco lub siedząco). W zapobieganiu żylakom pomogą specjalistyczne rajstopy uciskowe. Odpowiedni ucisk wspomoże prawidłowe krążenie, przyniesie ulgę zmęczonym nogom oraz zredukuje opuchliznę. Bardzo istotne jest również utrzymanie odpowiedniej wagi. Zbilansowana dieta sprawi, że nie przybierzesz zbyt wielu zbędnych kilogramów w ciąży. Podczas wypoczynku staraj się przyjąć pozycję z lekko uniesionymi nogami – dzięki temu poprawisz przepływ krwi. Unikaj opalania się, gorących kąpieli oraz długiego stania.

W czasie ciąży objętość krwi w Twoim organizmie zwiększa się, a naczynka krwionośne są osłabione. Może to prowadzić do krwotoków z nosa. Jeśli dojdzie u Ciebie do krwawienia, usiądź wygodnie, pochyl się do przodu i zaciśnij skrzydełka nosa palcami na około 10 minut. Po tym czasie problem powinien ustąpić. Jeśli krwawienia są obfite, pojawiają się często i towarzyszą im inne objawy, jak np. zawroty i ból głowy czy nieprawidłowe ciśnienie krwi, koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza ginekologa. Zapobiegać krwawieniom pomoże dbanie o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa. Pij około 2 litry wody dziennie oraz pamiętaj o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Krwotok z nosa może wywołać zbyt mocne dmuchanie nosa oraz wysokie ciśnienie tętnicze, dlatego powinnaś kontrolować jego poziom.

Jakie badania wykonać w 36 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży lekarz zleci Ci wykonanie następujących badań:

  • morfologia krwi;
  • badanie moczu;
  • badanie w kierunku HIV oraz w przypadku stwierdzenia większego populacyjnego lub indywidualnego ryzyka wystąpienia zakażenia w kierunku HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) oraz VDRL (kiła);
  • antygen Hbs;
  • posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (należy wykonać między 35 a 37 tygodniem ciąży);
  • pomiar masy ciała i ciśnienia krwi;
  • badanie położnicze;
  • ocena czynności serca oraz aktywności płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 36 TYGODNIU CIĄŻY

Masaż krocza

Wiele kobiet w ciąży odczuwa strach na myśl o ewentualnym nacięciu lub pęknięciu krocza przy porodzie. Zdaniem wielu lekarzy możesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia krocza, wykonując jego masaż, dlatego warto wygospodarować na niego kilkanaście minut dziennie. Do masażu najlepiej przystąpić po wieczornej kąpieli, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy. Wykorzystaj do niego naturalne olejki, które ułatwią masowanie, np. ze słodkich migdałów, awokado, a nawet zwykłą oliwę z oliwek.

Wykonanie masażu jest bardzo łatwe. Rozluźnij się, przyjmij wygodną pozycję, włóż palec do pochwy na głębokość około 2 – 3 cm i zataczaj nim coraz większe koła. Następnie opuszkiem palca uciskaj krocze (miejsce pomiędzy pochwą a odbytem) do momentu, kiedy poczujesz delikatny dyskomfort. Powtarzaj te ruchy około 10-15 minut dziennie. Po kilku dniach możesz spróbować masażu dwoma palcami, a z biegiem czasu dodawać kolejne. Masaż przyniesie najlepsze efekty, jeśli będziesz wykonywała go regularnie, z czasem zwiększając intensywność.

Przeciwwskazaniem do wykonywania masażu są infekcje o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, krwawienia lub plamienia z pochwy oraz zakażenie wirusem HPV. Masaż może być wykonywany przez partnera, ale pamiętaj przy tym, żeby na bieżąco mówić mu o swoich odczuciach – lekkie pieczenie i uczucie naciągania skóry są normalne, natomiast ból jest sygnałem, że należy zmniejszyć intensywność masowania. Jeśli masz wątpliwości czy taka technika rozciągania krocza jest dla Ciebie wskazana, skonsultuj się ze swoim ginekologiem.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry