37 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, samopoczucie mamy

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 37 TYGODNIU CIĄŻY?

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to jej 9 miesiąc i zarazem 3 trymestr. Chociaż do porodu zostały 3 tygodnie, od 37 tygodnia ciążę uznaje się za donoszoną.

Jakiej wielkości jest dziecko w 37 tygodniu ciąży?

W 37 tygodniu waga dziecka to już około 3 kilogramy. Maluszek może mierzyć nawet ponad 50 centymetrów. Wielkością dziecko można porównać do arbuza.

Rozwój dziecka w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży to przełomowy moment. Dziecko urodzone po ukończonym 37 tygodniu ciąży nie jest już wcześniakiem. Ciążę uznaje się za donoszoną, a maluszek jest już w zasadzie w pełni uformowanym człowiekiem. W przypadku porodu na tym etapie ciąży, dziecko będzie w stanie samodzielnie funkcjonować poza organizmem matki.

Płuca dziecka są już w pełni rozwinięte. W pęcherzykach płucnych znajduje się odpowiednia ilość surfaktantu. Poprzez wdychanie i wydychanie wód płodowych maluszek ćwiczy swoje płuca, aby poradzić sobie z oddychaniem, jednak w sporadycznych przypadkach nadal może mieć z tym problemy.

Dziecko nadal rośnie – dzieci urodzone w terminie mierzą w większości od 46 do 55 centymetrów. Zwiększa się również waga dziecka. Na tym etapie ciąży tygodniowo może przybierać nawet około 250 gramów.

Najwięcej czasu maluszek spędza na doskonaleniu umiejętności, które przydadzą mu się po urodzeniu. Oprócz treningu oddychania ssie również swój kciuk, przygotowując się do pobierania pokarmu z piersi. Dziecko pije też wody płodowe, stymulując do działania układ pokarmowy oraz wydalniczy.

W 37 tygodniu ciąży dziecko przygotowuje się do porodu. Najpewniej przyjęło już pozycję główką do dołu, natomiast jeśli się tak nie stało, nadal jest szansa, że jeszcze się przekręci. Jeśli się tak nie stanie, może być to wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Na tym etapie ciąży dziecko nie rusza się już tak często, jak wcześniej. Jest to spowodowane tym, że w brzuchu ma coraz mniej miejsca. Kopniaki malucha mogą za to być przez Ciebie dużo mocniej odczuwalne, a chwilami nawet sprawiać ból.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 37 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 37 tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży Twój brzuch zapewne trochę opadł, a dziecko kieruje się w stronę kanału rodnego. Dzięki temu zmniejszyły się problemy z oddychaniem. Łatwiej wziąć głęboki wdech, minęły również zadyszki. Niestety przykrą konsekwencją może być uczucie większego niż do tej pory parcia na pęcherz.

Duży i ciężki brzuch może wywoływać problemy z utrzymaniem równowagi. Uważaj na siebie, ponieważ nawet niegroźny upadek może spowodować zagrożenie. Poproś o pomoc przy wychodzeniu z wanny i trzymaj się barierki, gdy poruszasz się po schodach.

To ostatnie chwile przed porodem, dlatego dużo odpoczywaj. Staraj się zrelaksować nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Czytaj książki, słuchaj muzyki, oglądaj ulubione seriale – rób wszystko to, co sprawia Ci przyjemność, a na co za chwilę najprawdopodobniej nie będziesz miała czasu.

Nadal doskwierać mogą Ci objawy znane z poprzednich tygodni, takie jak: problemy ze snem, obrzęki dłoni i stóp, żylaki, hemoroidy czy drażliwość.

Coraz częściej pojawiać się mogą skurcze Braxtona–Hicksa. Dzięki ich występowaniu macica przygotowuje się do porodu, dlatego nie powinnaś się nimi niepokoić. Jeśli skurcze są regularne i bardzo intensywne zgłoś się do szpitala – możliwe, że właśnie rozpoczął się poród.

Jakie badania wykonać w 37 tygodniu ciąży?

Jeśli nadal nie zrobiłaś badań, które należy wykonać pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży, to koniecznie się na nie udaj. Diagnostyka na tym etapie ciąży przewiduje:

 • morfologię krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • badanie HIV
 • badanie antygenu Hbs
 • badanie VDRL i HCV u kobiet narażonych na zakażenie;
 • pomiędzy 35 a 37 tygodniem posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących;
 • kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała;
 • ocenę wymiarów miednicy;
 • badanie położnicze;
 • ocena czynności serca płodu;
 • ocenę ruchów płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 37 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy zbliżającego się porodu

Na tym etapie ciąży w każdej chwili możesz spodziewać się porodu, ponieważ tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Ważne zatem, żebyś potrafiła rozpoznać objawy świadczące o tym, że zbliża się poród. Przesłanki, które na to wskazują to:

 • Skurcze Braxtona–Hicksa (nazywane często skurczami przepowiadającymi). Mogą występować już od około 20 tygodnia ciąży, a im bliżej porodu tym częstotliwość ich występowania oraz intensywność będzie większa. Jeśli nie jesteś pewna, czy doświadczasz skurczy przepowiadających, czy może rozpoczęła się właśnie akcja porodowa, spróbuj trochę się poruszać lub weź ciepły prysznic. Po wykonaniu tych czynności skurcze Braxtona Hicksa powinny ustąpić. Jeśli tak nie jest, udaj się do szpitala – prawdopodobnie właśnie zaczęłaś rodzić.
 • Obniżenie się brzucha przed porodem. Może wystąpić na około miesiąc przed rozwiązaniem i jest spowodowane wstawianiem się płodu w kanał rodny. Od tego czasu możesz odczuwać większe parcie na pęcherz, a nawet popuszczać mocz przy kaszlu, gwałtownym kichnięciu, czy śmiechu, ponieważ dziecko uciska pęcherz moczowy. Jednocześnie prawdopodobnie będzie Ci się łatwiej oddychało i ustąpią problemy żołądkowe, ze względu na to, że macica przestanie uciskać na narządy jamy brzusznej i przeponę.
 • Niewielkie rozwarcie. Podczas badania ginekologicznego lekarz lub położna mogą stwierdzić rozwarcie szyjki macicy na 1 – 2 centymetry. Na tym etapie ciąży nie jest to nic niepokojącego. Jeśli rozwarciu nie towarzyszą żadne inne objawy, najprawdopodobniej będziesz mogła dalej spędzać czas w domu, jak dotychczas. W niektórych przypadkach dostaniesz zalecenia odpoczynku lub zostaniesz skierowana do szpitala.
 • Odejście czopa śluzowego. Częstą przypadłością kobiet w ciąży są infekcje intymne. Chronić się przed nimi pomaga „korek” ze śluzu zlokalizowany w szyjce macicy, czyli czop śluzowy. Odejście czopa śluzowego jest jednym z objawów zbliżającego się porodu, ale jego odpadnięcie może nastąpić kilka tygodniu lub kilka godzin przed porodem, dlatego w przypadku braku innych objawów, nie masz powodu do obaw.
 • Zmniejszenie ilości ruchów dziecka. Maluszek ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego jego ruchy przed porodem mogą być rzadsze. Jest to zupełnie normalne, pamiętaj jednak, żeby kontrolować ich ilość, a w przypadku wątpliwości zgłoś się do szpitala.
 • Utrata masy ciała. Jest to objaw, który występuje kilka dni przed rozwiązaniem i bardzo łatwo jest go przeoczyć. Waga spada o około 1 kilogram, a jest to spowodowane zmniejszeniem apetytu oraz utratą płynów z organizmu.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy.

Występowanie pierwszych objawów zbliżającego się porodu nie jest powodem, aby zgłaszać się do szpitala. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża być może towarzyszy Ci strach, czy nie pomylisz się w interpretacji symptomów i nie przegapisz momentu, kiedy rozpocznie się poród. Nie powinnaś się tym martwić. Objawy rozpoczęcia akcji porodowej są tak charakterystyczne i intensywne, że nie da się ich z niczym pomylić. O rozpoczęciu porodu świadczą:

 • skurcze, które są bardzo regularne (co około 10 minut lub częściej) i uporczywe. Ból podczas skurczu jest podobny do miesiączkowego i odczuwasz go w dole brzucha lub na całym brzuchu i w dolnej części pleców. Nie łagodzi go zmiana pozycji, czy ciepły prysznic.
 • Odejście wód płodowych. Bez obaw, symptom ten występuję rzadko, wody najczęściej sączą się powoli. Zdarza się też, że odpływają w pierwszej fazie porodu lub dopiero pod wpływem przebicia pęcherza płodowego w szpitalu. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy okaże się, że jesteś tym wyjątkiem i właśnie odeszły Ci wody, natychmiast udaj się do szpitala. Jeśli poród nie zacznie się samoistnie w ciągu kilku godzin, konieczne będzie jego wywołanie, ponieważ w innym przypadku istnieje prawdopodobieństwo infekcji wewnątrzmacicznej.
 • Biegunka i inne problemy trawienne. W wyniku oczyszczania się organizmu przed porodem możesz doświadczyć biegunki i wymiotów. Główną przyczyną tych niemiłych objawów są hormony, które wzmagają stres, przez co możesz odczuwać mdłości oraz zwiększone parcie na stolec. Dodatkowo główka dziecka uciska jelita oraz odbytnicę, powodując uczucie parcia.
 • Uderzenia gorąca i dreszcze.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry