38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

38 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 38 TYGODNIU CIĄŻY?

38 tydzień ciąży – który to miesiąc?

38 tydzień ciąży to 9 miesiąc. Do wyznaczonego terminu porodu zostało 2 tygodnie. Jest to ostatni, trzeci trymestr ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 38 tygodniu ciąży?

Dziecko w 38 tygodniu ciąży waży około 3 kilogramy i mierzy blisko 50 centymetrów. Jest więc wielkości arbuza.

Rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży wszystkie organy maluszka są już w pełni rozwinięte, a ciąża uznawana jest za donoszoną. Dziecko nadal ćwiczy umiejętności, które przydadzą mu się po porodzie. Wykonuje ruchy oddechowe, ssie kciuka oraz połyka wody płodowe.

Dziecko jest już naprawdę sporych rozmiarów, przez co ma w macicy mało miejsca. Brak przestrzeni spowoduje, że będzie się teraz poruszało z mniejszą częstotliwością niż dotychczas. Aktywność dziecka przed porodem może odbiegać od jego standardowego rytmu dnia.

Maluszek w 38 tygodniu ciąży najpewniej ułożył się już w brzuchu w pozycji do porodu, czyli główką do dołu z podkurczonymi nogami i rączkami przy ciele. Jeśli się tak nie stało, nadal istnieje szansa, że maluszek się przekręci, chociaż w miarę postępu ciąży, będzie mu coraz trudniej to zrobić.

Wyglądem dziecko przypomina noworodka – jego skóra ma naturalny kolor i jest prawie całkowicie pozbawiona lanugo oraz mazi płodowej, na paluszkach są małe paznokcie, a na głowie włosy.

W jelitach dziecka tworzy się jego pierwszy stolec, który maluch wydali po porodzie. To tak zwana smółka, która składa się z meszku lanugo, mazi płodowej oraz innych składników, które dziecko połknęło podczas picia płynu owodniowego. Smółka ma bardzo charakterystyczny czarny lub czarnozielony kolor oraz kleistą konsystencję.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 38 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 38 tygodniu ciąży

Pomimo że do terminu porodu zostało jeszcze 2 tygodnie, ciąża jest donoszona. Umownie malca uznaje się za urodzonego w terminie, jeśli pojawi się na świecie dwa tygodnie przed lub po wyznaczonym terminie porodu. Dzieje się tak, ponieważ nie da się wyliczyć konkretnego dnia, kiedy dziecko przyjdzie na świat.

W 38 tygodniu ciąży brzuch jest już ogromny, co sprawia problemy z poruszaniem się. Dobra wiadomość jest taka, że nie powinien się już powiększać. Co więcej, może się zdarzyć, że nawet odrobinę zmaleje, a Ty schudniesz przed samym porodem. Będzie to znaczyło, że maleje ilość płynu owodniowego, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem, pod koniec ciąży. Zwracaj uwagę, na swoje bezpieczeństwo przy poruszaniu się, a zwłaszcza podczas wychodzenia z wanny lub schodzenia czy wchodzenia po schodach. Środek ciężkości Twojego ciała jest zmieniony, dlatego nie trudno o upadek.

Na tym etapie ciąży może pojawić się większa niż zwykle ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli zauważysz, że wyciek jest galaretowaty, zbity, lekko zabarwiony na żółto, różowo lub brązowo w ilości odpowiadającej korkowi od butelki, możliwe, że właśnie odszedł Ci czop śluzowy (czop Kristellera). Jego zadaniem jest ochrona macicy przed bakteriami, które mogłyby wywołać infekcję.

Wypadnięcie czopa zwiastuje poród, który może rozpocząć się w ciągu kilku dni, a nawet kilku godzin.

U niektórych kobiet w ciąży może pojawić się siara. Jest to pierwszy, bardzo wartościowy pokarm wytwarzany przez piersi. Siara może pojawić się nawet około 20 tygodnia ciąży. Jeśli doświadczasz wycieku pokarmu z piersi zakup w drogerii lub aptece wkładki laktacyjne, które umieszczone w biustonoszu pochłoną wydzielinę. Pojawienie się siary nie ma wpływu na ilość pokarmu, jaką będą produkowały Twoje piersi po porodzie.

Jakie badania wykonać w 38 tygodniu ciąży?

Pomiędzy 38 a 39 tygodniem ciąży należy wykonać morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Ponadto na wizycie kontrolnej czeka Cię badanie położnicze, ocena czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała, a także ocena ruchów płodu. Jeśli piecze nad Twoją ciążą sprawuje położna, na tym etapie konieczna będzie konsultacja lekarza położnika.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 38 TYGODNIU CIĄŻY

Ilość wód płodowych pod koniec ciąży

Wraz z wiekiem ciąży zmienia się ilość płynu owodniowego, który wypełnia pęcherz płodowy. Pierwsze wody płodowe powstają ponad miesiąc od zapłodnienia, około 3 miesiąca ciąży jest ich blisko 100 mililitrów, natomiast na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ich objętość może sięgać 1,5 litra. Zadaniem wód płodowych jest ochrona płodu przed czynnikami zewnętrznymi oraz transport i wymiana składników odżywczych pomiędzy matką a dzieckiem. Zbyt mała lub zbyt duża ilość płynu owodniowego pod koniec ciąży wymaga wzmożonej obserwacji.

Ilość wód płodowych jest oceniana na każdym USG (oznaczenie AFI – tzw. indeks płynu owodniowego), dlatego tak ważne jest, żeby regularnie wykonywać wszystkie badania. Warto również obserwować swój organizm, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza.

Objawy porodu

Od 38 tygodnia ciążę uznaje się za donoszoną. Maluszek urodzony na tym etapie nie będzie już wcześniakiem. Poród może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego koniecznie musisz wiedzieć, jakie są jego przesłanki. Objawy zbliżającego się porodu to:

  • skurcze przepowiadające,
  • obniżony brzuch,
  • odejście czopa śluzowego,
  • utrata wagi,
  • zmiana aktywności dziecka,
  • biegunka, mdłości i wymioty,
  • wzmożony apetyt,
  • nagłe zmęczenie lub wręcz przeciwnie – przypływ energii.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy będą umiały odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Bez obaw – skurczy porodowych nie da się przegapić. Są tak silne, że często „łamią w pół”, nie da się przy nich rozmawiać i ciężko jest złapać oddech. W dodatku w przeciwieństwie do skurczy Braxtona–Hicksa są regularne, coraz bardziej intensywne i nie ustępują po zmianie pozycji.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry