39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój płodu, zdrowie mamy

39 tydzień ciąży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 39 TYGODNIU CIĄŻY?

39 tydzień ciąży – który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to 9 miesiąc. Do porodu zostały 2 tygodnie. Jest to trzeci, ostatni trymestr ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 39 tygodniu ciąży?

W 29 tygodniu ciąży dziecko waży między 3 – 3,5 kilograma i mierzy ponad 50 centymetrów. Wielkością można porównać je do arbuza.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Maluszek jest już gotowy do przyjścia na świat. Wszystkie jego organy są wykształcone, jednak nadal doskonalą się w swoich funkcjach. Dotyczy to zwłaszcza mózgu, w którym nieustannie powstają nowe połączenia nerwowe oraz płuc, które produkują surfaktant, dzięki któremu pęcherzyki płucne nie skleją się podczas oddychania. Malec urodzony na tym etapie będzie zdrowym i pełnym sił noworodkiem.

Dziecko jest coraz większe, dlatego ma mniej miejsca w macicy na kopniaki. Jego ruchy bardziej przypominają teraz rozciąganie i zapewne odczuwasz je rzadziej niż na wcześniejszych etapach ciąży. Dziecko powinno dawać o sobie znać około 8 -10 razy w ciągu godziny, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej liczyć ruchy dziecka każdego dnia, aby móc zauważyć odstępstwa od normy.

W 39 tygodniu ciąży maluszek ma doskonale rozwinięte zmysły. Wyjątek stanowi wzrok, który będzie doskonalił się po urodzeniu. Malec widzi na ten moment niewyraźnie. Jego źrenice reagują na mocne światło skierowane na brzuch mamy. Świetnie rozwinięty jest słuch dziecka. Dziecko potrafi nawet rozpoznać głos mamy.

Większość maluszków na tym etapie ciąży przyjęła już pozycję do porodu, czyli główką do dołu. Jeśli dziecko ułożone jest poprzecznie lub miednicowo zapewne konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 39 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 39 tygodniu ciąży

W 39 tygodniu ciąży, mimo że dziecko nadal przybiera na masie, brzuch nie powiększa się już tak szybko. Wynika to z faktu, że powoli ubywa wód płodowych. Gdy spojrzysz w lustro, zauważysz zapewne, że brzuch znacznie opadł. Jest to efekt obniżania się dna macicy oraz przesuwania główki dziecka w stronę kanału rodnego. Niżej umiejscowiony brzuch napierał będzie na pęcherz, co zmusi Cię do częstszego korzystania z toalety. Na szczęście ma to też swoje plusy – łatwiej będzie Ci oddychać, ponieważ przepona nie będzie już tak mocno uciśnięta.

Skurcze Braxtona – Hicksa mogą z każdym dniem się nasilać. Dzięki nim Twój organizm przygotowuje się do porodu, dlatego nie powinny być powodem do niepokoju. W przypadku, kiedy skurcze robią się regularne, bardzo bolesne, a w ich złagodzeniu nie pomaga zmiana pozycji lub ciepła kąpiel, może to oznaczać, że są to już skurcze porodowe. W takiej sytuacji udaj się do szpitala.

W ostatnich tygodniach ciąży dokuczać może Ci kłucie w pochwie. Szyjka macicy i pochwa rozciągają się oraz obkurczają, aby płód mógł się przez nie przecisnąć. Towarzyszyć temu może również ból w pachwinach, po wewnętrznej stronie ud oraz w wargach sromowych. Jeśli poza dolegliwościami bólowymi zaobserwowałaś inne objawy, takie jak upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienia lub plamienia z pochwy czy gorączka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Mogą to być symptomy infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Nadal borykać się możesz z problemami ze strony układu pokarmowego. Zwróć uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, a także pij odpowiednią ilość płynów. Poza zaparciami i wzdęciami na tym etapie ciąży może dopaść Cię biegunka. Często jest ona jednym z objawów zbliżającego się porodu. W ten sposób organizm oczyszcza się przed rozwiązaniem. Jej pojawienie się może być także związane ze stresem.

Niektóre kobiety skarżą się na ból pępka w ciąży. Skóra na brzuchu jest mocno napięta, a mięśnie rozciągnięte, przez co obszar wokół pępka jest bardzo delikatny i wrażliwy. Do podrażnień może dochodzić nawet wskutek ocierania się ubrania o tę powierzchnię skóry. Noś luźne ubrania, które nie krępują ruchów. Pomocne w łagodzeniu bólu mogą okazać się również ćwiczenia rozciągające dostosowane do możliwości kobiet w ciąży. Jeśli ból jest dokuczliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza. Uporczywy ból pępka w ciąży może świadczyć o powstaniu przepukliny pępkowej lub być objawem grypy żołądkowej czy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Jesteś już bardzo blisko rozwiązania, dlatego bardzo ważne, abyś potrafiła rozpoznać objawy porodu. W zdecydowanej większości przypadków o rozpoczęciu akcji porodowej informują skurcze. Bez problemu odróżnisz je od tych przepowiadających. Będą regularne, ich częstotliwość będzie się zwiększała, a ból może być podobny do tego, który odczuwasz podczas menstruacji. Skurcze zazwyczaj zaczynają się w górze brzucha i obejmują całą jego powierzchnię. Niekiedy rodzące doświadczają bóli krzyżowych, które zaczynają się w dolnym odcinku kręgosłupa. Jeśli nie jesteś pewna, czy doświadczasz skurczy porodowych, czy Braxtona–Hicksa zmień pozycję ciała lub weź ciepły prysznic. Jeśli skurcze macicy nie ustąpią – zaczęłaś rodzić.

Inne najczęściej występujące symptomy świadczące o rozpoczęciu porodu to ból w pachwinach, uczucie parcia na krocze, odejście czopa śluzowego, biegunka, wymioty, większa ilość wydzieliny z pochwy, senność lub nagły przypływ energii. Pamiętaj, że do szpitala najlepiej udać się, jeśli skurcze są regularne i występują co około 7 – 10 minut, chyba że odeszły Ci wody płodowe. W takiej sytuacji musisz od razu jechać na porodówkę. Jeśli niepokoją Cię inne objawy, a nadal nie masz skurczy skonsultuj się z lekarzem.

Jakie badania wykonać w 39 tygodniu ciąży?

W 38 lub 39 tygodniu ciąży powinnaś wykonać morfologię oraz badanie moczu. Jeśli Twoją ciążą opiekowała się położna, musisz udać się na wizytę do lekarza położnika. Na konsultacji wykonane zostanie badanie położnicze, KTG, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi oraz ocena aktywności płodu.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 39 TYGODNIU CIĄŻY

Liczenie ruchów dziecka

Większość ciężarnych odczuwa pierwsze ruchy płodu około 20 tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że uda się poczuć delikatne muśnięcia w brzuchu już między 14 a 16 tygodniem. Pod koniec ciąży ruchy dziecka są mniej gwałtowne i dynamiczne niż w drugim trymestrze. Dziecko rozciąga się i wierci, ponieważ ma mało miejsca na kopniaki. Bardzo ważne pod koniec ciąży jest liczenie ilości ruchów dziecka. Jest to niezbędne do monitorowania samopoczucia maluszka.

Najbardziej popularną formą liczenia ruchów płodu jest metoda Cardiff. Jest to tabela (do pobrania: karta ruchów płodu), w której w kolumnach są wypisane dni dla poszczególnych tygodni ciąży, a w rzędach godziny (od 900 do 2100, w odstępach co 30 minut). Obserwację zaczyna się o godzinie 900 i kończy w momencie wyczucia 10 ruchu dziecka. Należy zapisywać ilość ruchów w każdym półgodzinnym przedziale. Jeśli w ciągu 15 minut maluszek cały czas się wierci czy kopie, policz to jako jeden ruch (to znaczy, że w ciągu pół godziny możesz naliczyć maksymalnie dwa ruchy dziecka). Na dole tabeli są umieszczone dodatkowe wiersze z cyframi od 1 do 9, w których zaznaczasz ilość ruchów, jeśli w danym dniu do godziny 2100 było ich mniej niż 10.

Na tym etapie ciąży zapewne już znasz tryb dnia dziecka i zauważyłaś, że są godziny, w których nie wykazuje ono żadnej aktywności. Jeśli zaniepokoi Cie brak ruchów, zjedz coś słodkiego – powinno to zachęcić maluszka do dania o sobie znać. Koniecznie musisz skonsultować się z lekarzem, jeśli przez dwa kolejne dni naliczyłaś mniej niż 10 ruchów płodu lub w przypadku, kiedy w ciągu jednej doby nie wyczułaś żadnej aktywności dziecka. Sytuacja, w której maluszek zaczął się bardzo gwałtownie ruszać, może być spowodowana Twoim zdenerwowaniem lub nagłym stresem. Uspokój emocje, a jeśli to nie pomoże, również zgłoś się do szpitala, ponieważ mogło dojść do epizodu niedotlenienia.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry