4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój płodu, objawy ciąży

4 tydzień ciązy uśmiechnięte dziecko

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 4 TYGODNIU CIĄŻY?

Jak rozwija się zarodek w 4 tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Zewnętrzne komórki blastocysty, wnikając w macicę, przekształcają się w łożysko. W zarodku nieustannie dochodzi do podziału komórek, w wyniku którego powstają trzy listki zarodkowe, które stworzą trzy warstwy komórek: wewnętrzna, środkową i zewnętrzną. Z wewnętrznej (endodermy) w późniejszym etapie wytworzą się płuca, wątroba i układ pokarmowy, ze środkowej (mezodermy) serce, narządy płciowe, kości, nerki i mięśnie, natomiast z zewnętrznej (ektodermy) powstanie układ nerwowy, skóra, oczy i włosy.

Jakiej wielkości jest dziecko w 4 tygodniu ciąży?

dziecko w 4 tygodniu ciąży jest wielkości ziarenka maku

Na tym etapie Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku. Zarodek wygląda jak zlepek pęcherzyków, mierzy około 0,7-1 mm.

4 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Najprawdopodobniej nie masz jeszcze pojęcia, że jesteś w ciąży, a 4 tydzień to już końcówka jej pierwszego miesiąca. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli zastanawiasz się, na jakim etapie ciąży jesteś lub chcesz obliczy, kiedy wypada planowany termin Twojego porodu, skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 4 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy w 4 tygodniu ciąży

kobieta w ciąży w rózowej sukience

Jeśli już doszło u Ciebie do zapłodnienia, możesz doświadczyć pierwszych ciążowych dolegliwości. Po implantacji w macicy zarodek zaczyna wydzielać duże ilości hormonu hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten służy do podtrzymania i rozwoju ciąży w jej pierwszych tygodniach. To głównie za sprawą hCG kobiety w pierwszym trymestrze ciąży często skarżą się na różne dolegliwości.

Jednymi z pierwszych objawów, jakie występuje u wielu przyszłych mam, są mdłości i wymioty. Niestety mogą one powtarzać się każdego dnia przez cały pierwszy trymestr ciąży, czyli do 12 tygodnia. Doprowadzić mogą do odwodnienia oraz utraty wagi, dlatego bardzo ważne, abyś dbała o siebie od samego początku ciąży. Pij dużo wody oraz pamiętaj o zbilansowanej diecie. Porcje Twoich posiłków powinny być mniejsze, ale spożywane częściej. Unikaj produktów o intensywnym smaku i zapachu, ponieważ mogą dodatkowo podrażniać żołądek.

W 4 tygodniu ciąży dokuczać może Ci bolesność piersi. Pod wpływem szalejących hormonów, naczynia krwionośne poszerzają się, przez co piersi są bardzo wrażliwe na dotyk, a brodawki sutkowe zmieniają zabarwienia na ciemniejsze. Ból piersi pomogą złagodzić chłodne okłady, a także odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji biustu. Zwróć uwagę na dopasowanie bielizny, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Przez cały dzień możesz czuć się zmęczona i senna. Bezsenność ma związek ze zmianami hormonalnymi. Głównym winowajcą jest tu estrogen, który zmienia długość faz snu. Wydłuża fazę REM, a skraca NREM, w której organizm się regeneruje. Jeśli masz problemy ze snem w nocy, staraj się ucinać krótkie drzemki w ciągu dnia i w ten sposób nadrabiać nieprzespane godziny.

Wysypiać się w nocy nie pomogą również pobudki spowodowane koniecznością częstszego oddawania moczu. Niestety to również jeden z pierwszych objawów, jakie mogą się u Ciebie pojawić. Nie próbuj z tego powodu ograniczać ilości przyjmowanych płynów – to prosta droga do odwodnienia.

Po zapłodnieniu możesz odczuwać ból w podbrzuszu. To zupełnie normalny objaw i jeśli nie towarzyszą mu inne dolegliwości, nie masz powodu do zmartwień. W przypadku, kiedy dodatkowo pojawi się krwawienie, gorączka czy obfite upławy, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

W 4 tygodniu ciąży towarzyszyć mogą Ci wahania nastrojów. Ogromny wpływ na Twoje emocje mają teraz szalejące hormony, dlatego to normalne, że wybuchy płaczu będą się przeplatać z chwilami euforii.

Symptomy świadczące o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy łatwo pomylić z tymi, które towarzyszą kobietom przed okresem (syndrom napięcia przedmiesiączkowego), dlatego na tym etapie nadal większość przyszłych mam nie ma pojęcia, że jest w ciąży. Może się też zdarzyć, że mimo zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka w macicy, ciąża nie daje żadnych objawów. Ciesz się tym faktem, póki możesz, ponieważ u zdecydowanej większości kobiet ciąża wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi symptomami.

Plamienie implantacyjne

Podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy może dojść do krwawienia implantacyjnego. Występuje ono u około 30% kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Można pomylić je z okresem, dlatego warto wiedzieć jak je od niego odróżnić. Krwawienie implantacyjne jest mniej obfite, rzadkie, bez skrzepów krwi. Często objawia się wyłącznie delikatnym, różowym zabarwieniem śluzu wydobywającego się z pochwy, natomiast ewentualna krew, ma kolor bladoróżowy. Krwawienie trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Jeśli znasz swój organizm, nie powinnaś mieć problemu z odróżnieniem go od zwykłej miesiączki. W przypadku wystąpienia krwawienia implantacyjnego zrezygnuj na kilka dni z aktywności seksualnej i ćwiczeń fizycznych.

Jakie badania wykonać w 4 tygodniu ciąży?

Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, zapisz się na wizytę do lekarza ginekologa. Najlepiej, jeśli będzie ona miała miejsce pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży. Na wizycie lekarz zleci Ci wykonanie szeregu badań, które sprawdzą Twój stan zdrowia oraz skieruje Cię na pierwsze USG.

USG w 4 tygodniu ciąży

Istnieje szansa, że na etapie 4 tygodnia ciąży, podczas badania USG, uda się dostrzec na ekranie pęcherzyk ciążowy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna dlatego, jeśli dopochwowe USG nie potwierdziło zagnieżdżenia się zarodka w macicy, nie masz powodów do obaw. W niektórych przypadkach pęcherzyk pojawia się dopiero około 6 tygodnia ciąży.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 4 TYGODNIU CIĄŻY

Jak wykryć ciąże w 4 tygodniu?

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że jesteś w ciąży, zrób test z krwi. Jest on w stanie wykryć ciążę już od 6 dnia po zapłodnieniu. Tradycyjne testy ciążowe nadal mogą dać fałszywie negatywny wynik. Badanie z krwi możesz przeprowadzić samodzielnie w domu lub udać się do dowolnego laboratorium.

Miesiączka w ciąży

kobieta w ciąży

Zgodnie z fizjologią, nie ma możliwości wystąpienia okresu w czasie ciąży. Miesiączka jest wynikiem złuszczania się nabłonka macicy. Nabłonek zostaje wydalony z ciała kobiety za sprawą krwawienia miesiączkowego. Po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, a nabłonek nie ulega złuszczeniu, ponieważ jest konieczny do rozwoju płodu.

W sporadycznych przypadkach zdarza się, że w pierwszych miesiącach ciąży w terminach, kiedy teoretycznie powinnaś mieć okres, dojdzie do niewielkiego krwawienia. Dzieje się tak, ponieważ jajo płodowe jest małe i nie zajmuje jeszcze całej macicy, przez co fragmenty jej śluzówki mogą się złuszczyć. Krwawienie takie powinno być jednak dużo mniejsze i trwać zdecydowanie krócej niż okres.

Jeśli w czasie ciąży następuje obfite krwawienie, podobne do miesiączki, konieczna jest konsultacja lekarska. Przyczyn może być wiele, mp.: powikłania ciąży, poronienie, problemy z łożyskiem czy choroby szyjki macicy.

Literatura:
1. Paolo Sarti, Giuseppe Sparnacci; Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka; Wydawnictwo Rea 2013;
2. Annette Nolden; Ciąża tydzień po tygodniu; Świat Książki 2013;
3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
4. Praca zbiorowa; Ciąża. Poradnik dla rodziców; Muza 2014;
5. Aleksandra Dziura, Małgorzata Girtler, Kinga Falkiewicz, Viviana Cieślak-Kałuża; Zdrowa dieta przyszłej mamy; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry