40 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

40 tydzień ciaży

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 40 TYGODNIU CIĄŻY?

40 tydzień ciąży – który to miesiąc?

40 tydzień ciąży to koniec 9 miesiąca i zarazem trzeciego trymestru. Gratulacje! Przed Tobą najtrudniejszy egzamin – poród. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie po Twojej myśli!

Jakiej wielkości jest dziecko w 40 tygodniu ciąży?

W Polsce noworodki ważą zwykle około 3,5 kilograma i mierzą ponad 50 centymetrów długości. Wielkością są zbliżone do dorodnej dyni. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i nawet określenie parametrów urodzeniowych na podstawie badania USG obarczone jest dużą skalą błędu. Bez względu na wszystko najważniejsze jest, żeby maluszek urodził się zdrowy i tego właśnie Ci życzymy.

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży wszystkie narządy dziecka są już w pełni rozwinięte. Maluszek jest gotowy do przyjścia na świat. Mózg dziecka nadal pracuje na najwyższych obrotach, mnożąc komórki nerwowe. Mózg będzie w ten sposób ewoluował do około pierwszego roku życia dziecka.

Maluszek przyjął pozycję embrionalną i główką kieruje się w dół kanału rodnego. Przez brak miejsca w macicy rusza się mniej niż na wcześniejszych etapach ciąży. W ciągu dnia ma okresy aktywności oraz momenty, kiedy ucina sobie drzemkę – zupełnie jak noworodek. Jeśli w 40 tygodniu ciąży wyczujesz nagłe, intensywne ruchy dziecka lub wręcz odwrotnie, przez długi czas maluszek nie będzie dawał o sobie znać, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Aktywność dziecka przed porodem nie powinna znacząco odbiegać od jego zachowania w poprzednich tygodniach ciąży.

Dziecko doskonale rozpoznaje Twój głos, a zaraz po urodzeniu instynktownie zapamięta również zapach, dlatego tak ważny jest kontakt „skóra do skóry” w pierwszych godzinach po porodzie. Zanim jednak przytulisz maluszka do piersi, czeka Was oboje ogromny wysiłek, jakim jest poród. Na ten trudny czas dziecko zmagazynowało zapas płynów, a w wątrobie skrobię, którą przemieni w glukozę. Te zasoby pozwolą mu przetrwać poród i cierpliwie poczekać na pierwszy pokarm z piersi.

Na tym etapie ciąży możesz już zacząć myśleć o tym, jak Twój maluszek będzie się zmieniał po urodzeniu. Jeśli interesuje Cię, jak prawidłowo powinien przebiegać rozwój psychomotoryczny dziecka w pierwszych trzech latach życia, zajrzyj tutaj.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 40 TYGODNIU CIĄŻY

Objawy i dolegliwości w 40 tygodniu ciąży

W ostatnich dniach przed porodem skup się na relaksie i odpoczynku. Przed Tobą bardzo ciężkie wyzwanie, jakim jest poród, dlatego zasługujesz teraz na specjalne traktowanie, zwłaszcza że na tym etapie ciąży jesteś już na pewno bardzo zmęczona. Duży brzuch utrudnia normalne funkcjonowanie i sprawia, że męczą Cię nawet najprostsze codzienne czynności.

W 40 tygodniu ciąży Twoje zmęczenie potęgować mogą nieprzespane noce. Ucisk na pęcherz zmusza do częstych wizyt w toalecie, a duży brzuch przeszkadza w znalezieniu wygodnej pozycji do snu. Staraj się ucinać sobie krótkie drzemki w ciągu dnia, żeby trochę odespać i zregenerować siły.

Dokuczać mogą Ci również dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zgaga, zaparcia, biegunka, wymioty czy gazy przed porodem są czymś zupełnie normalnym. Zadbaj o to, żeby odpowiednio się odżywiać. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze. Pamiętaj także o piciu dużej ilości wody.

Pod koniec ciąży pojawić się mogą obrzęki rąk, nóg, a niekiedy również twarzy. Przyczyną są zmiany hormonalne oraz słabsze krążenie. Przed porodem obrzęki mogą się nasilić, ponieważ organizm gromadzi wodę, przygotowując się do utraty krwi.

W każdej chwili możesz zacząć rodzić. Najczęściej występujące objawy porodu to:

 • silne i bolesne skurcze, które pojawiają się z coraz większą częstotliwością,
 • biegunka,
 • przypływ energii lub nagłe zmęczenie,
 • odejście czopa śluzowego,
 • wzmożony apetyt lub jego brak,
 • odejście wód płodowych.

Jakie badania wykonać w 40 tygodniu ciąży?

Po 40 tygodniu ciąży należy wykonać następujące badania:

 • badanie położnicze (ginekologiczne),
 • pomiar masy ciała,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • KTG,
 • ocena aktywności ruchowej płodu,
 • USG.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 40 TYGODNIU CIĄŻY

40 tydzień ciąży i nic?

Tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie porodu. Tak więc bardzo prawdopodobne, że Twój maluszek postanowi zostać w brzuchu jeszcze przez jakiś czas. Uzbrój się w cierpliwość. Wytrzymałaś już 40 tygodni, więc na pewno dasz radę jeszcze chwilę poczekać.

Od teraz Twoja ciąża będzie jeszcze ściślej monitorowana, a jeśli pojawią się wskazania, lekarz skieruje Cię do szpitala na oddział patologii ciąży, gdzie będziesz oczekiwać na poród. W przypadku, kiedy nie rozpocznie się on samoistnie, trzeba będzie zastosować procedurę preindukcji lub indukcji porodu. W Polsce zaleca się rozwiązanie ciąży przed końcem jej 42 tygodnia.

O czym pamiętać przed porodem, żeby uniknąć stresu?

Ogromne emocje, jakie zapewne będą Ci towarzyszyć, gdy zacznie się poród, nie są dobrym doradcą. Warto przygotować się wcześniej na moment, w którym poczujesz pierwsze skurcze, aby uniknąć stresu i nie zapomnieć o niczym ważnym. Nie wszystko oczywiście da się przewidzieć, ale pewne rzeczy można zaplanować wcześniej.

Sprawdź ostatni raz torbę z wyprawką, aby mieć pewność, że wszystko do niej spakowałaś. Podstawa to karta ciąży i wyniki badań. Jeśli masz wątpliwości co do zawartości torby do szpitala, zajrzyj do naszej listy wyprawkowej (do pobrania: lista wyprawkowa do szpitala).

Poproś partnera o zmontowanie w samochodzie fotelika dla nowego członka rodziny. W przypływie radości i ogromnych emocji przyszły tata może o tym zapomnieć, gdy będzie odbierał Was ze szpitala. Warto również wcześniej zatankować auto do pełna, ponieważ wizyta na stacji benzynowej pomiędzy skurczami z całą pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych.

Jeśli planujecie z partnerem poród rodzinny, a macie starsze dzieci ustalcie, kto zajmie się nimi pod Waszą nieobecność. Taka sama sytuacja tyczy się Waszych pupili, jeżeli takowe posiadacie. Poród może trwać bardzo długo dlatego, żeby uniknąć stresu zorganizujcie opiekę dla psa, kota lub innego zwierzaka, którego macie.

Nawet jeśli całą ciążę czułaś się świetnie i tryskałaś energią, nie można przewidzieć, jak będzie wyglądał Twój połóg. W tej sytuacji warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Zastanów się, czy w razie potrzeby masz osobę, na którą możesz liczyć i umów się z nią, że w razie problemów pomoże Ci w pierwszych dniach lub tygodniach po porodzie. Może to być Twoja koleżanka, siostra, mama, czy ktokolwiek inny przy kim będziesz czuła się dobrze w tym być może ciężkim okresie.

Miej zawsze „pod ręką” osobę, która zawiezie Cię do szpitala, kiedy zacznie się poród. Życie pisze różne scenariusze i może się okazać, że zaczniesz rodzić akurat w momencie, kiedy Twój partner postanowił wypić drinka po ciężkim dniu w pracy i nie może wsiąść za kierownicę. W takim wypadku warto mieć jakąś alternatywę, a najlepiej będzie, jeśli ustalisz z przyszłym tatą, że przez jakiś czas będzie się wstrzymywał od alkoholu. Dzięki temu na pewno dotrzecie na czas do szpitala.

Pomyśl o zrobieniu większych zakupów spożywczych. Jeśli nie będziesz miała osoby, która pomoże Ci w pierwszych dniach po porodzie, możesz również przygotować trochę posiłków „na zapas” i je zamrozić. W awaryjnych sytuacjach będą jak znalazł.

Dopilnuj, aby mieszkanie było gotowe na Twój powrót z noworodkiem. Zobliguj partnera do wykonania drobnych napraw oraz posprzątania. Połóg to czas, kiedy całe skupienie powinno być poświęcone Tobie i dziecku, dlatego nie warto zaprzątać sobie w tym czasie głowy domowymi obowiązkami.

Skurcze czy ruchy dziecka?

Czasem możesz mieć problem w odróżnieniu skurczów od ruchów dziecka. W takiej sytuacji przyjmij wygodną dla Ciebie pozycję (najlepiej połóż się na wznak) i dotknij swojego brzucha. Jeśli poczujesz, że macica jest twarda tylko w jednym miejscu, najpewniej przyczyną są ruchy dziecka. W przypadku skurczy macica cała macica twardnieje.

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry