5 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

5 tydzień ciąży dziecko leżące w łóżku

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 5 TYGODNIU CIĄŻY?

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

5 tydzień to początek drugiego miesiąca ciąży i zarazem jej pierwszy trymestr. Do planowanego terminu porodu zostało 35 tygodni.

Jak rozwija się dziecko w 5 tygodniu ciąży?

W piątym tygodniu ciąży komórki odpowiedzialne za poszczególne narządy zaczynają się gromadzić w swoich miejscach docelowych. Powstają zawiązki mózgu, układu nerwowego, serca i kręgosłupa. Jeśli ktoś mógłby spojrzeć na zarodek przez mikroskop, dostrzegłby już zalążek główki. Zaczyna formować się twarz i kończyny. Wykształcają się wewnętrzne narządy płciowe. Zarodek otoczony jest przez płyn owodniowy, a kształtujące się łożysko i pępowina zaczynają odżywiać Twoje dziecko i dostarczać mu tlen.

Jak wygląda dziecko w 5 tygodniu ciąży?

dziecko w 5 tygodniu ciąży jest wielkości ziarenka sezamu

Zarodek w piątym tygodniu ciąży wyglądem przypomina kijankę z ogonkiem lub krewetkę. Pod koniec 5 tygodnia mierzy 2mm – jest wielkości ziarna sezamu.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 5 TYGODNIU CIĄŻY

Jak zmienia się ciało kobiety w 5 tygodniu ciąży?

Kobiety, które nie planowały ciąży, dowiadują się o niej zazwyczaj w piątym tygodniu, za sprawą braku comiesięcznego krwawienia. Jeśli Twoje miesiączki są regularne, na teście ciążowym powinnaś zobaczyć wyraźne dwie kreski. W piątym tygodniu ciąży próżno dopatrywać się powiększającego brzucha natomiast istotne zmiany możesz zauważyć na swoich piersiach. Stają się one większe, bardziej zaokrąglone. U wielu kobiet brodawki sutkowe robią się ciemniejsze.

Objawy ciąży w 5 tygodniu

kobieta w ciąży

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży w 5 tygodniu jest brak miesiączki. Jest to również najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego. Najlepiej zrobić go rano, po przebudzeniu, ponieważ wtedy stężenie hormonu beta hCG w moczu jest najwyższe. Jeśli na domowym teście ciążowym nie zobaczysz upragnionych dwóch kresek, a podejrzewasz, że jesteś w ciąży, udaj się na badanie z krwi do laboratorium. W ustaleniu, w którym tygodniu ciąży jesteś pomoże Ci nasz kalkulator.

W 5 tygodniu ciąży możesz spodziewać się porannych mdłości i wymiotów. Niestety, niekiedy mogą męczyć Cię nawet przez cały dzień. Głównymi przyczynami mdłości są podwyższony poziom niektórych hormonów, zwiększona produkcja kwasu żołądkowego oraz nadwrażliwość na zapachy. W przypadku wystąpienia wymiotów pamiętaj o uzupełnianiu płynów w organizmie, żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Jednym z pierwszych objawów ciąży, jaki może się u Ciebie pojawić, jest częste oddawanie moczu. Dolegliwość ta jest bardzo irytująca, ale nie powinnaś się nią przejmować, ponieważ jest to zupełnie normalne zjawisko. Pamiętaj, aby od samego początku ciąży ćwiczyć mięśnie Kegla. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie dna miednicy, przez co zminimalizujesz ryzyko nietrzymania moczu podczas kichania, kaszlu czy śmiechu.

Kolejną przykrą przypadłością, z jaką może przyjść Ci się mierzyć, jest bolesność piersi. Szalejące hormony oraz zmiany w strukturze piersi sprawią, że będą one wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Staną się też bardziej nabrzmiałe, a przez skórę zaczną prześwitywać naczynia krwionośne. Ból piersi w ciąży pomogą złagodzić zimne okłady. Konieczny będzie też dobór odpowiedniej bielizny, która nie będzie uciskała bolących piersi.

To dopiero 5 tydzień ciąży, a Ty już możesz doświadczać huśtawek nastroju. Radość będzie przeplatała się z chwilami strachu i niepewności, ale to zupełnie normalne. Ciąża to wyjątkowy stan, w którym rządzi burza hormonów, dlatego pozwól sobie na łzy i momenty słabości, ale też staraj się myśleć pozytywnie. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi emocjami, zasięgnij porady specjalisty. Statystyki pokazują, że nawet około 20% kobiet w ciąży cierpi na depresję.

U niektórych kobiet na początku ciąży występuje bezsenność. Wzrost stężenia estrogenu w organizmie wpływa na wydłużenie fazy snu REM, a skrócenie NREM, która to jest odpowiedzialna za regenerację i odpoczynek. Z drugiej strony gwałtownie wzrasta poziom progesteronu, a Ty możesz już mocno odczuwać ciążowe dolegliwości, co może powodować uczucie senności i zmęczenia. Ciąża to tak specyficzny stan, że każda kobieta przechodzi go w zupełnie indywidualny sposób.

Zarodek na tym etapie ciąży mierzy zaledwie 0,2 mm, ale Twoja macica już zaczyna się rozciągać. Z tego powodu możesz odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Jest to zupełnie normalne i nie powinno wzbudzać w Tobie niepokoju. Jeśli ból narasta lub towarzyszy mu plamienie, czy krwawienie z pochwy, koniecznie udaj się do lekarza. Ginekolog sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, a także poinstruuje Cię co do dalszego postępowania.

Jakie badania wykonać w 5 tygodniu ciąży?

Do 10 tygodnia ciąży należy wykonać następujące badania:

 • grupa krwi i Rh,
 • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych,
 • morfologia krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • badanie cytologiczne,
 • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,
 • badania VDRL (badanie w kierunku kiły),
 • badanie w kierunku HIV i HCV,
 • badanie w kierunku tokspolazmozy (IgG, IgM) oraz różyczki,
 • oznaczenie TSH,
 • badanie położnicze,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała.

Dodatkowo powinnaś udać się na kontrolę stomatologiczną. Niewyleczone zęby mogą być przyczyną komplikacji ciążowych, a nawet doprowadzić do poronienia.

Suplementacja

suplementacja kobiety w ciąży

Na tym etapie ciąży warto zwrócić uwagę na dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Jego suplementacja jest teraz bardzo ważna, ponieważ niedobory mogą doprowadzić do rozszczepienia cewy nerwowej, które jest poważnym upośledzeniem rozwojowym płodu. Kobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować dziennie około 0,4 mg kwasu foliowego.

W przypadku stosowania innych suplementów, a tym bardziej leków, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje wiele medykamentów, których kobiety w ciąży zażywać nie mogą.

Dieta

W ciąży dużą uwagę powinnaś przywiązywać do tego, co ląduje na Twoim talerzu. Dieta powinna być zrównoważona tak, aby dostarczyć do organizmu wszystkie witaminy i minerały. Ogranicz spożycie cukru, soli oraz przetworzonej żywności. Zrezygnuj z produktów surowych: mięsa, ryb i jajek, serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka. Warzywa i owoce przed zjedzeniem dokładnie myj, a jeśli jest taka możliwość, obieraj ze skórki. Kieruj się zasadą, żeby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Twoje zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży zwiększa się zaledwie o około 200-300 kalorii dziennie (w przypadku pojedynczej ciąży). Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 5 TYGODNIU CIĄŻY

Wybór dobrego specjalisty

Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, być może stoisz przed trudnym wyborem odpowiedniego lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę. Popytaj wśród rodziny i znajomych, zasięgnij opinii na forach internetowych i znajdź takiego specjalistę, który będzie wzbudzał w Tobie zaufanie i potrafił sprostać Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że najlepiej będzie, jeśli na pierwszą wizytę do ginekologa udasz się do końca 8 tygodnia ciąży.

Bicie serca dziecka

Pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży, ale jeśli zdecydujesz się poddać badaniu w 5 tygodniu, jest szansa, że uda się już usłyszeć bicie serca Twojego dziecka. Do 11 tygodnia ciąży badanie ultrasonograficzne wykonuje się dopochwowo.

Ciąża mnoga

W przypadku ciąży mnogiej wszystkie objawy i dolegliwości mogą być bardziej nasilone niż w ciąży pojedynczej. Dzieje się tak, ponieważ dwa zarodki wytwarzają dwa razy więcej hormonów, niż pojedynczy.

Literatura:

1. Angelika Tiefenbacher; ABC ciąży i porodu; REA 2018;
2. Praca zbiorowa; Ciąża tydzień po tygodniu; AGORA 2011;
3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
4. Natalia Hailes, Ash Spivak; Dlaczego nikt mi tego nie powiedział?; Mamania 2021;
5. Dorota Szostak-Węgierek; Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry