CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 6 TYGODNIU CIĄŻY?
Spis treści
6 tydzień ciąży – który to miesiąc?
6 tydzień ciąży to drugi miesiąc i jednocześnie pierwszy trymestr ciąży. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest planowana data Twojego porodu lub chcesz ustalić wiek ciąży, skorzystaj z kalkulatora ciąży.
Jak wygląda i jakiej wielkości jest dziecko w 6 tygodniu ciąży?

Pod koniec 6 tygodnia ciąży zarodek mierzy 4 mm, a ze względu na to, że jest zwinięty w kłębek, jego długość liczona jest od czubka głowy do pupy. Jest to tak zwana wielkość ciemieniowo – siedzeniowa (CRL). Swym wyglądem przypomina kijankę z ogonkiem, ale nie martw się. Ogonek to pozostałość po ewolucji i wkrótce zaniknie. Wielkością dziecko można porównać do ziarnka groszku.
Jak rozwija się dziecko w 6 tygodniu ciąży?
W 6 tygodniu ciąży mózg i serce Twojego dziecka zaczynają niezwykle szybko się rozwijać. Główka jest nieproporcjonalnie duża i stanowi większą część całego ciała. Na głowie powstają zagłębienia, z których w późniejszym okresie wyodrębnią się uszy oraz usta. W miejscu nosa widoczne jest niewielkie wybrzuszenie. Dostrzec można już plamki, z których rozwiną się oczy. Pojawiają się też wypustki po obu stronach ciała, które przekształcą się w kończyny górne i dolne. W szóstym tygodniu ciąży u Twojego dziecka zaczynają kształtować się narządy: płuca, trzustka, żołądek i wątroba. Serce bije bardzo szybko (100 do 160 razy na minutę!) i zaczyna pompować krew w powstającym właśnie układzie krążenia.
TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 6 TYGODNIU CIĄŻY
Dolegliwości ciążowe w 6 tygodniu

Burza hormonalna, której teraz doświadczasz, w połączeniu z intensywną pracą Twojego organizmu mogą powodować wahania nastroju. Nie miej do siebie pretensji, jeśli informacja o ciąży (nawet jeśli była planowana) nie napawa cię radością, a jedyne uczucia, jakie Ci towarzyszą to strach i niepewność. Wkrótce oswoisz się z myślą, że Twoje życie bardzo się zmieni.
Jeśli zmagasz się z nudnościami, to jesteś w gronie 70% ciężarnych kobiet, których dotyczy ten problem. Pamiętaj, że mdłości zazwyczaj najsilniej objawiają się rano, choć wielu kobietom potrafią towarzyszyć przez cały dzień. Inne objawy, z którymi przyjdzie Ci się zmagać to bóle głowy, parcie na pęcherz, nadwrażliwość na zapachy i smaki, bóle lub lekkie skurcze w podbrzuszu. Jeśli wystąpi u Ciebie niewielkie krwawienie, nie panikuj. Może być związane z implementacją zarodka. Jeśli krwawienie nie ustępuje po 2-3 dniach lub jest bardzo obfite, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Twoje piersi stale się powiększają, w związku z czym konieczna może okazać się wizyta u brafiterki, w celu wymiany biustonoszy na większe i wygodniejsze.
Jeśli Twój organizm daje Ci sygnały, że potrzebuje odpoczynku, nie wahaj się, żeby wziąć dzień wolny w pracy lub przekazać część domowych obowiązków partnerowi. Pamiętaj jednak, że krótki spacer, może przynieść Ci więcej korzyści niż cały dzień spędzony w domu na kanapie przed telewizorem lub ze smartfonem w ręce.
Jakie badania wykonać w 6 tygodniu ciąży?
Zgodnie ze standardami opieki przedporodowej, do 10 tygodnia ciąży należy wykonać:
- morfologię krwi,
- badanie grupy krwi i czynnika Rh,
- odczyn Coombsa (przeciwciała do antygenów krwinek czerwonych),
- oznaczenie poziomu glukozy,
- oznaczenie TSH,
- badanie w kierunku różyczki, toksoplazmozy, kiły, HIV i HCV,
- badanie ogólne moczu.
Podczas pierwszej wizyty u lekarza wykonane zostaną Ci: pomiar masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, badanie piersi oraz badanie ginekologiczne z pobraniem cytologii.
Dieta w 6 tygodniu ciąży
W szóstym tygodniu ciąży, podobnie jak przez cały okres jej trwania, musisz pamiętać o zrównoważonej diecie, bogatej w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonej żywności oraz fast foodów. Jedz dużo warzyw i owoców, pamiętaj, aby dokładnie umyć je przed spożyciem.
Bardzo istotny w Twojej diecie jest teraz kwas foliowy. Duże jego pokłady znajdziesz w warzywach liściastych: sałacie, szpinaku, kapuście, a także w brokułach, zielonym groszku i roślinach strączkowych.
CIEKAWOSTKI I PORADY W 6 TYGODNIU CIĄŻY
Sposoby na nudności

Mdłości pomoże uniknąć Ci wystrzeganie się silnych bodźców smakowych i węchowych. Zrezygnuj z mocno doprawionych dań. Spróbuj zminimalizować ilość zapachów w domu, np. usuwając odświeżacze powietrza, rezygnując ze stosowania mocnych perfum lub zapachowych środków do sprzątania w domu.
Pij dużo wody niegazowanej. Jeśli nudnościom towarzyszą wymioty, musisz zwrócić na to szczególną uwagę, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zaleca się wypijać około 2,5 – 3 litry wody dziennie.
Mdłości pomagają złagodzić niektóre produkty spożywcze. Należą do nich m.in. migdały, imbir, sok z cytryny, czy ocet jabłkowy.
Jeśli żadne z „domowych sposobów” nie są dla Ciebie wystarczająco skuteczne, a nudności przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, spróbuj ziołowych preparatów lub leków dostępnych bez recepty, ale najpierw koniecznie skonsultuj stosowanie ich z lekarzem lub farmaceutą.
Czy można uprawiać seks w ciąży?
W przypadku, kiedy ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu. Jeśli nie jesteś pewna, czy z jakichś powodów, powinnaś zachować wstrzemięźliwość seksualną, zapytaj o to swojego lekarza ginekologa. Po stwierdzeniu, że nie widzi on żadnych zagrożeń dla Ciebie lub dziecka, nie musisz się niczego obawiać. Zgodnie z badaniami, udowodniono, że kobiety, które podczas ciąży były aktywne seksualnie, są narażone na mniej powikłań podczas ciąży, a ich porody przebiegają sprawniej. Współżycie pozytywnie wpływa również na stan psychiczny zarówno kobiety, jak i jej partnera.
USG w 6 tygodniu ciąży
Podczas badania USG w 6 tygodniu ciąży można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy, a nawet posłuchać bicia serca zarodka. Jest on bardzo malutki i ciężko wyobrazić sobie, że z tej niewielkiej kijanki powstanie dziecko, ale z tygodnia na tydzień w jego organizmie będą zachodziły ogromne zmiany.
Literatura:
1. Angelika Tiefenbacher; ABC ciąży i porodu; REA 2018;
2. Praca zbiorowa; Ciąża. Poradnik dla rodziców; Muza 2014;
3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
4. Annette Nolden; Ciąża tydzień po tygodniu; Świat Książki 2013;
5. Heidi Murkoff; Dieta przyszłej matki; Rebis 2018;