8 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, zdrowie mamy

buciki niemowlęce

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 8 TYGODNIU CIĄŻY?

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

8 tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Do przyjścia dziecka na świat zostało 32 tygodnie. Jesteś w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli chcesz obliczyć datę planowanego terminu porodu, skorzystaj z kalkulatora ciąży.

Jakiej wielkości jest dziecko w 8 tygodniu ciąży?

dziecko w 8 tygodniu ciaży jest wielkości maliny

W 8tygodniu ciąży dziecko waży około 1 g, a wielkością przypomina owoc maliny. Mierzy około 13 – 18 mm. Dziecko znajduje się w pozycji embrionalnej, dlatego do szacowania jego wielkości podaje się tzw. długość ciemieniowo – siedzeniową (od czubka głowy do pupy).

Jak wygląda i rozwija się płód w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży wydłużają się ręce oraz nogi dziecka. Twardnieją kości i tworzą się stawy: łokciowy, nadgarstka oraz ramion.Na badaniu USG można dostrzec już palce, które są nadal zrośnięte błoną oraz malutki kręgosłup, cienki jak igła. Ogonek, który do tej pory upodabniał Twoje dziecko do stworzenia morskiego, zaczyna przekształcać się w kość ogonową. Skóra jest przezroczysta, doskonale widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych.

Głowa, która stanowi połowę wielkości całego ciała płodu, zaczyna przybierać coraz bardziej człowieczy wygląd. Oczy, są nadal rozstawione bardzo szeroko, po obu stronach głowy, ale zaczynają już formować powieki i źrenice, a także kształtuje się ich pigment. Tworzą się zawiązki zębów mlecznych.

W małej klatce piersiowej bije serce, które zajmuje prawie połowę jej miejsca. Nerki zaczynają pracować, aby wkrótce móc filtrować płyn owodniowy, który dziecko będzie połykać. Na tym etapie rozwoju, płód wchłania płyn owodniowy przez skórę.

W 8 tygodniu ciąży dziecko posiada już wykształcony błędnik. Chociaż jeszcze tego nie czujesz, to reaguje na każdy twój ruch. Uspokaja się przy delikatnych, kołyszących ruchach, a nagłe zmiany pozycji, wywołują w nim niepokój.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 8 TYGODNIU CIĄŻY

Dolegliwości ciążowe w 8 tygodniu

kobieta w ciąży trzymajaca się za brzuch

8 tydzień ciąży może wiązać się dla Ciebie z nudnościami i wymiotami. Dolegliwości te w większości przypadków mijają po pierwszym trymestrze ciąży, ale niestety niekiedy mogą utrzymywać się do samego porodu. Największe nasilenie tych objawów przypada na 8 i 9 tydzień, czyli etap ciąży, na którym właśnie się znajdujesz. Żeby złagodzić nudności powinnaś jeść częściej, ale w mniejszych porcjach. Do diety włącz produkty bogate w węglowodany złożone, ogranicz cukier prosty i tłuszcz. Zminimalizować nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego pomoże picie między posiłkami dużej ilości wody.

Zmiany hormonalne będą wpływać na Twoje samopoczucie psychiczne i powodować wahania nastrojów. Nie bój się mówić o swoich emocjach i odczuciach. To normalne, że z jednej strony odczuwasz radość w oczekiwaniu na nowego członka rodziny, a z drugiej martwisz się o przebieg ciąży i zdrowie maluszka. Jeśli cały czas jesteś zestresowana, smutna i przygnębiona skonsultuj się z lekarzem. Mogą być to objawy depresji ciążowej. Jak pokazują statystyki, dotyka ona nawet co 4 kobietę w ciąży.

Macica, która stale się powiększa, naciska na pęcherz, co przyczynia się do częstszego oddawania moczu. Dodatkowo może powodować ból w pachwinach, ucisk w podbrzuszu, ból pleców i rwę kulszową.

Dodatkowo może doskwierać Ci senność lub wręcz przeciwnie – bezsenność. U części kobiet na tym etapie ciąży występują bardzo realistyczne sny. Mogą pojawić się bóle głowy i nagłe omdlenia.

Towarzyszące początkowi ciąży mdłości, wymioty oraz zgaga mogą powodować nadmierne wydzielanie śliny. Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, pamiętaj, aby wyjątkowo dobrze dbać o higienę jamy ustnej. W czasie ciąży Twoje zęby narażone są na nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, kwasową erozję szkliwa oraz próchnicę. Staraj się wyjątkowo dokładnie szczotkować zęby i korzystać z nici dentystycznej. Powinnaś również udać się na kontrolę stomatologiczną, żeby sprawdzić, czy wszystkie zęby są w dobrej kondycji. Próchnica w ciąży może być przyczyną licznych powikłań, a nawet doprowadzić do poronienia.

Twoje piersi w 8 tygodniu ciąży mogą być nabrzmiałe i bolące. Jeśli dotyczy Cię ten problem, pomyśl o zmianie biustonosza na większy i wygodniejszy. Możesz zastosować również delikatne masaże, które pomogą w złagodzeniu bólu, a także zakupić kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji piersi.

Jakie badania wykonać w 8 tygodniu ciąży?

W pierwszych 10 tygodniach ciąży należy wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • badanie w kierunku konfliktu serologicznego,
  • badanie w kierunku kiły, różyczki, Toksoplazmozy, HIV i HCV,
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo,
  • oznaczenie TSH,
  • badanie ogólne moczu.

Na pierwszej wizycie lekarz lub położna zbadają Twoje piersi, dokonają pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określą masę ciała, wzrost, wskaźnik BMI oraz pobiorą cytologię.

USG w 8 tygodniu ciąży

Choć zarodek w 8 tygodniu ciąży ma zaledwie około 15 mm długości, na badaniu USG można już dostrzec jego kręgosłup oraz kończyny. Co więcej, uwidaczniają się stawy rąk i nóg, a nawet zrośnięte błoną palce.

Brzuch w 8 tygodniu ciąży

Na etapie 8 tygodnia ciąży Twój brzuch poniżej linii pępka może być delikatnie uwypuklony. Zarodek jest jeszcze bardzo malutki, ale powłoki brzuszne już teraz się luzują, aby móc niebawem pomieścić powiększająca się macicę. Brzuch zaczyna być szybciej widoczny u kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka oraz w przypadku ciąży mnogiej.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 8 TYGODNIU CIĄŻY

Kolor oczu dziecka

Pigment oczu u płodu kształtuje się już w 8 tygodniu ciąży, jednak ostateczną barwę tęczówki poznasz dopiero około 2 – 3 roku życia Twojego dziecka, uzbrój się więc w cierpliwość. To jaki kolor oczu będzie miało dziecko, zależy od ilości melaniny – pigmentu, który znajduje się w skórze, włosach i oczach.

Kiedy powiedzieć o ciąży najbliższym?

mama i córka

Decyzja o tym, kiedy poinformować rodzinę i znajomych o ciąży należy wyłącznie do przyszłych rodziców. Nie ma w tej kwestii żadnej zasady. Niektóre pary decydują się oznajmić radosną nowinę zaraz po tym, gdy na teście ciążowym zobaczą upragnione dwie kreski, inne po pierwszej wizycie u ginekologa, a kolejne, dopiero po upływie 12 tygodnia, gdy ryzyko poronienia znacząco spada. Czas i sposób przekazania tej informacji jest Waszą indywidualną decyzją. Najlepiej zróbcie to, gdy oboje poczujecie się gotowi, żeby podzielić się Waszym szczęściem z całym światem, ponieważ takie informacje rozchodzą się wśród ludzi szybko jak błyskawica.

Literatura:
1. Lesley Regan; Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu; Esteri 2020;
2. Praca zbiorowa; Ciąża. Poradnik dla rodziców; Muza 2014
3. Paolo Sarti, Giuseppe Sparnacci; Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka; Wydawnictwo Rea 2013;
4. Annette Nolden; Ciąża tydzień po tygodniu; Świat Książki 2013;
5. Dorota Szostak-Węgierek; Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry