9 tydzień ciąży – kalendarz ciąży, rozwój dziecka, objawy

9 tydzieć ciąży spiące dziecko

CO DZIEJE SIĘ Z DZIECKIEM W 9 TYGODNIU CIĄŻY?

9 tydzień ciąży – który to miesiąc?

9 tydzień rozpoczyna 3 miesiąc ciąży. Nadal jesteś w pierwszym trymestrze, a od zapłodnienia minęło 7 tygodni. Możesz śledzić rozwój dziecka tydzień po tygodniu, korzystając z naszego kalendarza ciąży. Jeśli chcesz obliczyć termin planowanego porodu, zajrzyj do kalkulatora ciąży.

Jak wygląda i jakiej wielkości jest dziecko w 9 tygodniu ciąży?

wielkość dziecka w 9 tygodniu ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek mierzy blisko 2,5 cm i waży około 2 g. Jeśli przyrównać jego wielkość do owocu, to rozmiarem przypomina winogrono. W 9 tygodniu ciąży ciało dziecka powoli się prostuje, głowa nie przylega już tak ściśle do tułowia, kończyny stają się coraz dłuższe, a palce się rozdzielają. W obrębie głowy wyróżnić można oczy, usta, uszy i nos.

Jak rozwija się płód w 9 tygodniu ciąży?

W 9 tygodniu ciąży następuje bardzo dynamiczny, w porównaniu do innych narządów, rozwój mózgu. Przez to wielkość głowy stanowi połowę długości ciała dziecka.

Kształtują się narządy płciowe, u dziewczynek zaczynają wykształcać się jajniki, a u chłopców – jądra. Zewnętrzne narządy rozrodcze są jednak nadal takie same u obu płci.

Ciało Twojego dziecka zaczyna pokrywać meszek zwany lanugo. Skóra nadal jest jednowarstwowa i przezroczysta, ale zaczyna robić się coraz grubsza niemalże z dnia na dzień.

Organy coraz bardziej specjalizują się w swoich funkcjach, wykształca się odbyt, a serce przybrało już czterokomorową budowę i nieustannie tłoczy krew w organizmie dziecka.

TWÓJ ORGANIZM ORAZ ZDROWIE W 9 TYGODNIU CIĄŻY

Samopoczucie w 9 tygodniu ciąży

kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Na etapie dziewiątego tygodnia macica może być już wielkości dużego grejpfruta. Co więcej, nadal szybko się powiększa, przez co może wywoływać ból w podbrzuszu, podobny do tego, którego doświadczasz podczas miesiączki. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet około 90% kobiet w ciąży. Jeśli ból jest silny i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, porozmawiaj o nim ze swoim lekarzem. Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych środków farmakologicznych bez konsultacji ze specjalistą.

Piersi, które powoli przygotowują się do produkcji mleka, robią się coraz bardziej nabrzmiałe. Otoczka brodawki sutkowej zmienia kolor na ciemniejszy, lekko brązowy i mogą pojawić się na niej małe grudki. Są to tzw. guzki Montgomery’ego, czyli ujścia gruczołów łojowych, których zadaniem jest nawilżanie brodawki oraz poprawienie jej elastyczności.

Nudności i wymioty, z którymi się zmagasz, są coraz bardziej uciążliwe, a co gorsza, do końca pierwszego trymestru mogą przybierać na sile. Skutkiem tych dolegliwości może być niewielka utrata masy ciała. Na tym etapie ciąży jest to normalne i nie masz powodów do niepokoju. Pamiętaj jednak, żeby dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Powiększająca się macica uciska na pęcherz, przez co musisz coraz częściej oddawać mocz. Problemem mogą być również wzdęcia i zaparcia. Wszystkie te objawy mogą sprawiać u Ciebie wrażenie, że pomieszczeniem, w jakim najczęściej spędzasz czas, jest łazienka.

Inne dolegliwości, jakie mogą wystąpić w 9 tygodniu ciąży to:

 • bóle głowy,
 • zachcianki żywieniowe,
 • obrzęki,
 • senność,
 • wzrost lub spadek libido,
 • pojawienie się przebarwień na skórze.

Jakie badania wykonać w 9 tygodniu ciąży?

Badania, które należy wykonać do 10 tygodnia ciąży to:

 • morfologia krwi;
 • grupa krwi;
 • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych;
 • badanie stężenia glukozy we krwi;
 • badanie VDRL;
 • badanie HIV i HCV;
 • badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki;
 • oznaczenie TSH;
 • badanie ogólne moczu.

Na pierwszej wizycie ciążowej lekarz przebada Cię ginekologicznie i pobierze cytologię. Określony zostanie Twój wzrost, masa ciała oraz wskaźnik BMI. Położna zmierzy Ci ciśnienie tętnicze krwi.

USG w 9 tygodniu ciąży

usg w 9 tygodniu ciąży

Na etapie dziewiątego tygodnia ciąży USG wykonywane jest dopochwowo. Na badaniu wyraźnie widać już tułów, kończyny oraz głowę dziecka, która jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do całego ciała. Można także posłuchać bicia małego serduszka, które uderza około 160 razy na minutę.

CIEKAWOSTKI I PORADY W 9 TYGODNIU CIĄŻY

Zdrowie psychiczne w ciąży

Ciąża to nie tylko fizyczne symptomy, ale też cały wachlarz zmian psychicznych i wahań nastroju. Spodziewając się dziecka, możesz doświadczać skrajnych emocji, od ogromnej radości po czarną rozpacz. To zupełnie normalne i musisz mieć tego świadomość. Pamiętaj, że stres wpływa negatywnie nie tylko na Ciebie, ale również na dziecko. Naucz się unikać sytuacji stresogennych i znajdź sposoby, które pomogą Ci się zrelaksować. Pomóc może krótki spacer, ulubiona muzyka czy dobry film. Poszukaj wsparcia u partnera, rodziny lub przyjaciółek i nie bój się mówić otwarcie o swoich obawach i lękach.

Ciąża a praca zawodowa

Wiele kobiet ma obawy przed poinformowaniem pracodawcy o swojej ciąży. Musisz wiedzieć, że przyszłe mamy są w szczególny sposób chronione przez prawo i mają możliwość pracy na szczególnych warunkach. Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca nie może cię zwolnić. Wyjątek stanowi zwolnienie dyscyplinarne lub przypadek, w którym pracodawca ogłosi upadłość firmy. Sprawdź, na jakie inne ulgi mogą liczyć przyszłe mamy, które pracują zawodowo.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Na tym etapie ciąży powinnaś być już po pierwszej wizycie u ginekologa i podstawowych badaniach. Jeśli jeszcze nie byłaś u lekarza, to ostatni dzwonek, żeby się do niego udać. Warunkiem otrzymania becikowego jest pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

Pielęgnacja skóry w ciąży

ciężarna kobieta

Twój brzuch zapewne jeszcze się nie powiększył, ale już teraz możesz pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji skóry, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów na późniejszym etapie ciąży. Pomocne mogą okazać się balsamy i olejki, które zapobiegają ich powstawaniu i nawilżają skórę. Pamiętaj, że nieestetyczne pręgi mogą pojawić się nie tylko na skórze brzucha, ale również na piersiach czy udach. Warto zaopatrzyć się w produkt, który będzie odpowiedni do pielęgnacji również tych miejsc.

Przyszłe mamy często borykają się z problemem plam na skórze, spowodowanych zwykle nadmierną ekspozycją na słońce. W słoneczne dni absolutnym must have jest krem z filtrem. O ile krótki spacer w słoneczną pogodę nie powinien wyrządzić Ci krzywdy, to zbyt długie opalanie może spowodować pojawienie się przebarwień, które zostaną z Tobą nawet po ciąży.

Literatura:
1. Praca zbiorowa; Ciąża tydzień po tygodniu; AGORA 2011;
2. Angelika Tiefenbacher; ABC ciąży i porodu; REA 2018;
3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
4. Heidi Murkoff; W oczekiwaniu na dziecko; Rabis 2020;
5. Heidi Murkoff; Dieta przyszłej matki; Rebis 2018;

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry