Ciąża

Czego można się spodziewać w czasie ciąży:

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, jest dowiedzieć się wszystkiego, czego możesz się spodziewać. Istnieje wiele książek i stron internetowych, które zawierają informacje na temat ciąży, porodu i połogu oraz opieki poporodowej. Ważne jest również, aby znaleźć lekarza, który będzie z Tobą przez całą ciążę. Będziesz mieć regularne kontrole u swojego lekarza, który zmierzy wzrost i rozwój Twojego dziecka, wysłucha bicia serca dziecka i sprawdzi, czy nie występują problemy.

W pierwszym trymestrze mogą wystąpić nudności i wymioty (poranne mdłości), zmęczenie i zmiany nastroju. W drugim trymestrze możesz zacząć czuć się lepiej i mieć więcej energii. Prawdopodobnie w tym czasie zaczniesz się pokazywać. Trzeci trymestr powoduje większe zmęczenie i obrzęk, gdy organizm przygotowuje się do porodu. Możesz również mieć problemy ze snem.

Pierwszy trymestr:

Pierwszy trymestr to ważny czas dla dziecka i matki. Narządy dziecka zaczynają się formować i rozwija się łożysko. Kobieta w ciąży powinna upewnić się, że otrzymuje wystarczającą ilość kwasu foliowego oraz innych witamin i minerałów. Powinna także unikać alkoholu, tytoniu i narkotyków.

Drugi trymestr:

Drugi trymestr to czas wielkich zmian dla kobiety w ciąży. Pod koniec drugiego trymestru dziecko będzie miało około 12 cali długości i waży prawie 2 funty.

Wiele kobiet odkrywa, że mają więcej energii w drugim trymestrze i mogą nawet poczuć się trochę bardziej sobą. Drugi trymestr to również czas, w którym wiele matek po raz pierwszy zaczyna odczuwać ruchy dziecka.

Chociaż większość kobiet czuje się dobrze w drugim trymestrze, jest kilka rzeczy, na które trzeba uważać. Niektóre kobiety zaczynają ponownie odczuwać poranne mdłości, a inne mogą zacząć odczuwać ból pleców lub skurcze nóg. Istnieje również zwiększone ryzyko poronienia w drugim trymestrze ciąży.

Trzeci trymestr:

Trzeci trymestr ciąży jest często najbardziej niewygodny. Wtedy wiele kobiet zaczyna odczuwać ruchy dziecka, a waga dziecka staje się bardziej zauważalna. Mogą również trwać poranne mdłości, a niektóre kobiety doświadczają skurczów Braxtona Hicksa. Trzeci trymestr kończy się porodem i porodem.

Praca a ciąża

Dla większości kobiet praca jest niezbędną częścią życia. Ale kiedy jesteś w ciąży, może być trudno pogodzić wymagania związane z pracą z potrzebami rosnącego w brzuchu dziecka. Oto kilka wskazówek dotyczących przetrwania pracy w czasie ciąży:

1. Porozmawiaj ze swoim szefem. Poinformuj swojego szefa, że jesteś w ciąży i zapytaj, jakie zakwaterowanie może być dostępne, aby zapewnić Ci komfort i produktywność w pracy. Na przykład możesz poprosić o krzesło z dodatkowym podparciem pleców, pozwolenie na robienie większej liczby przerw lub elastyczny harmonogram.

2. Dbaj o siebie. Upewnij się, że dużo odpoczywasz i jesz zdrową żywność. Jeśli to możliwe, staraj się unikać długich godzin pracy lub podejmowania zbyt wielu dodatkowych zadań podczas ciąży.

3. Pozostań w kontakcie z lekarzem

Opieka poporodowa:

Gratulujemy narodzin Twojego dziecka! Opieka poporodowa jest ważna, aby pomóc Ci wrócić do zdrowia po porodzie i zadbać o swojego nowego maleństwa. Oto kilka wskazówek dotyczących opieki poporodowej:

– Odpoczywaj tak długo, jak to możliwe w ciągu dni po porodzie. Będziesz potrzebować całej energii, jaką możesz zdobyć, aby zająć się swoim noworodkiem

-Pij dużo wody, aby uzupełnić utracone płyny i minerały.

-Zrelaksuj się podczas karmienia piersią – pozwól dziecku karmić piersią na żądanie.

-Jeśli masz krwawienie, namocz podpaskę i wymieniaj ją co kilka godzin. Jeśli krwawienie utrzymuje się lub nasila się, skontaktuj się z lekarzem.

-Jeśli odczuwasz ból, obrzęk lub dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem.

-Zacznij brać witaminy prenatalne jak najszybciej po porodzie, aby mieć pewność, że otrzymujesz wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Przewiń do góry