Jak wspierać partnerkę w ciąży?

Rodzicielstwo to piękny, a jednocześnie bardzo ciężki i wymagający okres. Odpowiedzialność za drugą osobę może czasami przytłoczyć, jednocześnie pokazując zupełnie unikalny rodzaj miłości oraz pokłady sił, o których nie miałeś wcześniej pojęcia. Zanim jednak zacznie się faktyczne wychowywanie malucha, należy bezpiecznie sprowadzić go na świat. Z czym bezpośrednio będzie wiązać się znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wpierać partnerkę w ciąży, podczas najbliższych 40 tygodni.

I w tym momencie, cytując klasyka, wchodzisz Ty, cały na biało. Twoim głównym zadaniem będzie pomóc partnerce podczas tych trudnych miesięcy, przeplatanych chwilami uśmiechu i zmęczenia, radości i łez.

W tym artykule postaram się przedstawić zachowania, jakie się powinno i takie których definitywnie, nie powinno się powielać kiedy chce się wspierać partnerkę w ciąży.

Gratulacje, tato.

Na wstępie, przyszły tato, nie martw się na zapas. Wspieranie partnerki w ciąży, to nie jest aż tak ogromna presja, jak może Ci się wydawać w tym momencie. Istnieje ogromna szansa, że będziesz musiał jedynie udoskonalić umiejętności, które już posiadasz. Głównie mam tutaj na myśli zdolność obserwacji, opanowanie i intuicję, które przydadzą Ci się jak nigdy, podczas najbliższych 9 miesięcy.

Wsparcie emocjonalne partnerki w ciąży, czyli przytul i zrozum.

Możliwe, że już gdzieś czytałeś, albo słyszałeś od kolegów, o nadzwyczajnych wahaniach nastroju u kobiet w ciąży. Potwierdzam, że to prawda i potwierdzam, że nie jest lekko. Ale wiesz co? Wyobraź sobie, że te szalejące hormony są tak samo uciążliwe dla niej, jak dla Ciebie. Więc weź się w garść, weź głęboki oddech i idź ją przytul, to naprawdę pomaga. Wsparcie emocjonalne to bez wątpienia nasz największy sprzymierzeniec w hierarchii wsparcia.

Nic się tak doskonale nie sprawdzi jak Twoje ramię, kiedy potrzebuje popłakać. Jeżeli przypomniała sobie coś smutnego albo zobaczyła wzruszający filmik w internecie, usiądź obok niej i złap ją za rękę. Nie musisz szukać specjalnych słów, po prostu tam bądź, chociażby w ciszy. Jeżeli chce pobyć sama, pozwól jej na to, ale mimo wszystko, z dozą wrażliwości, sprawdź za jakiś czas co u niej. Możliwe, że właśnie za kilka minut, Twój uśmiech i parę ciepłych słów będą wszystkim, czego będzie potrzebowała.

Wsparcie psychiczne partnerki w ciąży czyli pomóż i doceń

mezczyzna przytula kobiete w ciąży

Jeżeli codzienne obowiązki przyrównamy do ciężkiego plecaka, który Twoja partnerka dźwiga na plecach, to Ty musisz zrobić wszystko, by wyjąć z niego jak najwięcej obciążenia.

Każda drobnostka może mieć tutaj kolosalne znaczenie, np.: wyjęcie czystych naczyń ze zmywarki albo bez proszenia Cię o to 3 raz, włożenie tych które są brudne. Napraw w końcu tę cholerną spłuczkę, pójdź z psem na spacer i wyrzuć przy okazji śmieci. Po prostu myśl i planuj, odejmując ciężarnej partnerce jak najwięcej obowiązków życia codziennego, o które musi się martwić.

Nie chcę tutaj nikogo demonizować, wielu z nas zapewne zawsze pomagało swoim partnerkom w codziennych obowiązkach. Mogłoby się wydawać kuriozalne, że pod łóżkiem można znaleźć trzy pary sztywnych męskich skarpet, ale niestety, można znaleźć i… cztery.

Łatwo zauważyć, że jest wiele małych, niewymagających specjalnych umiejętności rzeczy, które mogą mieć ogromne znaczenie, kiedy chcesz pomóc kobiecie w ciąży. Postarajcie się odciążyć ją na tyle, żeby mogła skupić się na rzeczach najważniejszych.

Następnym elementem wsparcia psychicznego, będzie pozytywne nastawianie się na zmiany, jakie czekają Was, jakby nie patrzeć, w niedalekiej przyszłości. Twoja ciężarna partnerka może być jawnie zdezorientowana lub wręcz odwrotnie, sprawiać wrażenie pewnej siebie, w głębi serca zastawiając się, czy jest już gotowa na macierzyństwo. Wtedy wchodzisz Ty i :

 • mówisz jej, że jesteś dumny.
 • zapewniasz ją, że będzie świetną matką i, że cieszysz się widząc jak się zmienia.
 • nadmieniasz jej jaka jest silna i odważna.
 • nie muszę już chyba wspominać, żebyś powiedział jaka jest piękna i jak bardzo ją kochasz, prawda?

Wsparcie fizyczne partnerki w ciąży czyli bycie siłą, której jej zabraknie.

Naszym powiedzeniem w tej części będzie ‘Im dalej w las, tym więcej drzew’.

Jakby nie patrzeć, trzeci trymestr ciąży, to będzie już istna gęstwina. W miarę mijania kolejnych miesięcy codzienne obowiązki, ba, codzienne życie, stawać się będzie dla Twojej partnerki coraz trudniejsze. Wyobraź sobie, że w stosunkowo krótkim czasie, przybywa Ci do kilkunastu nadprogramowych kilogramów, a dodatkowo maleństwo które w Tobie rośnie, wiecznie rozbija się między narządami, powodując często ból i dyskomfort. Innymi słowy, nie są to już rurki z kremem.

A wiesz, co może być taką rurką z kremem? Twoja pomoc.

Kiedy zrobisz pranie, pójdziesz po zakupy, wykąpiesz psa, a pod koniec ciąży może się okazać, że nawet to kiedy pomożesz jej wstać z łózka. Po prostu zapytaj czasem, czy jest coś co mógłbyś zrobić.

Tyle i aż tyle.


Wspieranie ciężarnej przez drobne przyjemności

Na długo przed tym, nim Wasze życie zacznie się zmieniać przez obecność malucha, w znacznym stopniu zmieni się ciało Twojej partnerki. Nie ma tutaj niestety żadnej reguły i może się zdarzyć tak, że kawał czasu przed pojawieniem się brzucha pojawi się ból nóg, pleców i bioder. Na ostatniej prostej tj. w trzecim trymestrze, krótki spacer dookoła bloku może być tak męczący, jak co najmniej przebiegnięcie kilku kilometrów. I jest to zupełnie normalne.

I tutaj wchodzisz Ty, wiesz co dalej.

Jedną z wielu rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej partnerki, będzie masaż. Kilkuminutowy, delikatny, odprężający masaż, podczas którego możecie porozmawiać o tym jak minął dzień albo co macie zaplanowane na jutro.

Nikt nie mówi, że musisz być profesjonalnym i dyplomowanym masażystą. Wystarczy, że masz chęć sprawienia trochę przyjemności swojej ciężarnej partnerce. Masuj delikatnie kark i plecy, a jeżeli chcesz od razu widzieć efekty, to skup się na (zwykle) spuchniętych nogach, kostkach i łydkach.

Podczas tych ciężkich 40 tygodniu, takie krótkie chwile odprężenia i relaksu są dla Twojej partnerki jak wygrana na loterii, połączona z najlepszym spa, a dla Ciebie, to tylko kilka minut.

Wróćmy na chwilę do metafory plecaka, z części o wsparciu psychicznym. Obolałe ciało, zaraz obok dyskomfortu fizycznego, powoduje również ten psychiczny. W związku z czym, dobrym sposobem na wyjęcie paru kamieni z plecaka, również będzie wcześniej wspomniany masaż.

Ciesz się, planuj i zmieniaj się razem razem z nią.

Nie ma co ukrywać, najcięższą pracę mimo wszystko, wykona tutaj kobieta.

Zastanawiasz się pewnie co jeszcze możesz zrobić, a odpowiedź jest banalnie prosta, po prostu… bądź. Ciesz się razem z nią tym co Was czeka, daj jej poczuć, że może na Tobie polegać i, że nie jest sama podczas tego okresu, który zapewne w znacznym stopniu wpłynie na resztę waszego życia. Dziel z nią emocje, pomysły i plany. Możecie np.: wspólnie wybrać imię dla dziecka, wykorzystując generator imion dla dzieci

Wspieraj ją we wszystkim co przychodzi Ci do głowy. Może to być rzucenie palenia, zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do życia ćwiczeń fizycznych czy chociażby wprowadzenie krótkich spacerów do planu dnia.

Zdrowie ciężarnej.

Jeżeli to tylko możliwe, chodź z nią na wizyty kontrolne. Pytaj, czy pamiętała o lekach czy suplementach mimo, ze może być to trochę denerwujące. Poświeć trochę czasu i poczytaj o problemach i powikłaniach, o wszystkim co tyczy się tematyki okołociążowej i okołoporodowej. Poznanie terminologii może w znacznym stopniu pomóc Ci w zrozumieniu wielu kwestii poruszanych podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Słuchaj i staraj się doradzić, wspólnie z nią szukaj informacji i rozwiązań.

Interesuj się dzieckiem

Wydawać by się mogło, że pytanie 77 raz na przestrzeni 3 dni, jak kobieta się czuje, może wydawać się irracjonalne i denerwujące. Dokładnie tak samo jak to, czy maluch kopie albo opowiadanie któryś raz o szczęściu, jakie niesie za sobą jego przyjście na świat. Ale uwierz mi, że niewiele jest rzeczy, które dają taką satysfakcję i spokój ducha kobiecie jak to, że jej partnerowi… zależy. Tak więc mów i pytaj się, niech wie, że jesteś w tym z nią i niech będzie z tego dumna.


Brzuch to Twój przyjaciel.

Można by powiedzieć, że brzuch w ciąży staje się… pępkiem świata. I w rzeczywistości, tak właśnie jest. Skutecznie utrudnia najprostsze czynności, zabiera kobiecie możliwość noszenia ulubionych ubrań, zmuszając do zmiany garderoby. Nie może więc dziwić, że mimo nawet największego szczęścia, które niesie za sobą fakt przyjścia na świat malucha, sam brzuch może budzić kobiecą niechęć.

I znowu wchodzisz Ty.

Naucz się kochać ten stale powiększający się arbuz, przyczepiony do brzucha Twojej partnerki. Głaszcz, pocieraj, rozmawiaj i buduj więź z nienarodzonym maluchem. Mów, że jest piękny, dawaj mu buziaki i opowiedz o tym co będziecie robili jak już z Wami będzie. Możesz czuć się nieswojo i głupio, ale wiedz, że bardzo pomoże to Twojej ciężarnej wybrance.

Miej oczy i uszy szeroko otwarte, pomagaj, wspieraj i słuchaj. Wykaż się empatią i spokojem, po prostu bądź.

Jak widzisz, nie trzeba mieć super mocy, by zostać bohaterem w swoim domu.


Jak wspierać partnerkę w ciąży (w pigułce):

 • Wspólnie dokonajcie zmian w stylu życia (np. rzucenie palenia).
 • Pytaj ją, czego od Ciebie potrzebuje i oczekuje.
 • Nie bój się okazywać uczuć, czasem wystarczy przytulić czy potrzymać za rękę.
 • Uspokajaj ją i nie dawaj powodów do zdenerwowania.
 • Zachęć ją do robienia przerw i drzemek, odpoczynek to klucz do szczęśliwego rozwiązania.
 • Namawiaj ją do zdrowego jedzenia i ćwiczeń.
 • Zabieraj ją regularnie na niedługie spacery.
 • Razem z nią pamiętaj o suplementach oraz terminach badań i wizyt lekarskich.
 • Zaprzyjaźnij się z jej brzuchem.
 • Zrozum i uszanuj, że może nie chcieć uprawiać seksu (w niektórych przypadkach, jest to wręcz zabronione).
 • Zrób jej masaż.
 • Pokaż jej, że jesteś dumny z tego, że będziesz tatą. To dla niej bardzo ważne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry