Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży, ciąża tydzien po tygodniu

Ciąża

Gratulacje! Jeśli trafiłaś na tą stronę, to zapewne właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą lub już w pełni tego świadoma chcesz się odpowiednio przygotować do tej ważnej roli. Z kalendarza ciąży dowiesz się, jak przebiega rozwój dziecka tydzień po tygodniu, jakich objawów i dolegliwości możesz spodziewać się na poszczególnych etapach ciąży, jakie badania i kiedy powinnaś wykonać. Dodatkowo czeka na Ciebie wiele ciekawostek i porad dotyczących zarówno Ciebie, jak i dziecka. Kalendarz ciąży przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie trzy trymestry ciąży. Jeśli szukasz praktycznego przewodnika, to właśnie go znalazłaś.

Kalkulator ciąży – planowany termin porodu, wiek ciąży

Pierwszym pytaniem, na jakie należy znaleźć odpowiedź po tym, gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, jest: „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Z odpowiedzią przychodzi nasz kalkulator ciąży. Na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długości trwania Twojego cyklu menstruacyjnego wyliczy on za Ciebie wiek ciąży oraz planowany termin porodu. Pamiętaj jednak, że tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie, a prawidłowo rozwijająca się ciąża, może zakończyć się między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Jak skonstruowany jest kalendarz ciąży?

Każdy tydzień w kalendarzu ciąży podzielony jest na trzy główne rozdziały. Z pierwszego dowiesz się wszystkiego na temat wieku ciąży, wielkości oraz rozwoju dziecka. Drugi rozdział poświęcony jest Tobie – są tam informacje na temat Twojego zdrowia, samopoczucia i badań, jakie powinnaś wykonać na danym etapie ciąży. Nie zabraknie także opisu objawów i dolegliwości, z jakimi może przyjść Ci się zmagać oraz sposobów, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić. Ostatni rozdział to garść ciekawostek i odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają sobie przyszłe mamy. Kalendarz będzie Ci towarzyszył od pierwszego dnia ostatniej miesiączki aż do porodu. Miej jednak na uwadze, że każda ciąża rozwija się w sposób indywidualny i żadne kompendium wiedzy nie zastąpi opieki ginekologa i położnej. Wszystkie niepokojące Cię kwestie powinnaś konsultować ze specjalistą.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży ma swój początek jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia, a konkretnie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przyjęło się, że to właśnie ten dzień rozpoczyna czas ciąży, ponieważ ciężko jest wyliczyć, kiedy dokładnie doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, a większość kobiet bez problemu potrafi wskazać, kiedy zaczął się okres. Pierwszy trymestr ciąży uważany jest za najbardziej nieprzyjemny, ze względu na dużą ilość uciążliwych objawów ciążowych oraz fakt, że największe ryzyko poronienia występuje właśnie na tym etapie ciąży. Jest to czas, kiedy wykształcają się wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne dziecka oraz zaczyna bić serce. W Twoim organizmie zachodzi wiele przemian, a Ty oswajasz się z myślą, że wkrótce przywitasz na świecie nowego członka rodziny. Pierwszy trymestr ciąży trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży.

1 trymestr ciąży – tygodnie

Drugi trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży większość przykrych dolegliwości ustępuje lub znacząco się zmniejsza, dlatego jest to, zdaniem większości kobiet, najprzyjemniejszy moment ciąży. Co istotne, w drugim trymestrze znacząco spada ryzyko poronienia, więc można zacząć cieszyć się tym wyjątkowym stanem. W tym okresie narządy dziecka rosną i doskonalą się w swoich funkcjach. Jeśli do tej pory nie udało się poznać płci maluszka, to w drugim trymestrze zapewne dowiesz się, czy nosisz pod sercem chłopca, czy dziewczynkę. Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży.

2 trymestr ciąży – tygodnie

Trzeci trymestr ciąży

W trzecim trymestrze ciąży Twój brzuch jest już duży, a Tobie przybyło kilka kilogramów, dlatego problem mogą sprawiać nawet najprostsze codzienne czynności. W tym okresie powinnaś jak najwięcej odpoczywać. To ostatni moment na przygotowanie wyprawki, pokoju dla maluszka i załatwienie wszystkich spraw przed porodem. Dziecko przybiera teraz na wadze i ćwiczy umiejętności, które będą mu potrzebne po urodzeniu. Doskonalą się jego zmysły, a w mózgu tworzą liczne połączenia nerwowe. Trzeci trymestr ciąży trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży.

3 trymestr ciąży – tygodnie

Literatura:

  1. Praca zbiorowa; Ciąża tydzień po tygodniu; AGORA 2011;
  2. Angelika Tiefenbacher; ABC ciąży i porodu; REA 2018;
  3. William Sears, Martha Sears, Linda Holt; Księga ciąży; Mamania 2016;
  4. Heidi Murkoff; W oczekiwaniu na dziecko; Rabis 2020;
  5. Heidi Murkoff; Dieta przyszłej matki; Rebis 2018;

Sprawdź również :
Krzesełko do karmienia Kinderkraft Fini – recenzja
Fotelik Avionaut Pixel– recenzja
Wózek Kinderkraft Prime 3w1 – recenzja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry