Kalkulator ciąży – kalkulator terminu porodu

Ciąża

Gratulacje! Właśnie zobaczyłaś na teście ciążowym dwie kreski i tym samym dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Przed Tobą piękny czas, pełen radości i wyczekiwania, ale być może również strachu, niepewności i gorszego samopoczucia. Na myśl nasuwa się wiele pytań. Który to tydzień ciąży? Który miesiąc? Kiedy wypadnie termin porodu? Odpowiedź na te pytania pomoże Ci poznać kalkulator ciąży.

Kalkulator ciąży – obliczanie terminu porodu oraz wieku ciąży

Kalkulator ciąży to narzędzie, które na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pozwoli Ci obliczyć datę planowanego terminu porodu oraz sprawdzić, na jakim etapie ciąży jesteś. Nie musisz więc siedzieć z kartką i długopisem w dłoni i głowić się nad wyliczeniami. Kalkulator ciążowy zrobi to wszystko za Ciebie. Poda przybliżoną datę rozwiązania oraz określi w którym tygodniu, miesiącu oraz trymestrze ciąży jesteś.

Kalkulator opiera swoje wyliczenia na regule Naegelego. Metoda ta zakłada, że:

pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni3 miesiące + 1 rok = termin porodu

Warto wiedzieć, że Naegele przyjął, iż cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dnia, a owulacja nastąpiła w jego 14 dniu.

Czy kalkulator ciąży jest dokładny?

Wyliczony wynik jest tylko szacunkowy i nie można brać go za pewnik. Cykl menstruacyjny kobiety może mieć różną długość, więc nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy doszło do zapłodnienia. W dodatku każda ciąża rozwija się inaczej, dlatego tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie porodu. Przyjmuje się, że prawidłowo ciąża powinna zakończyć się pomiędzy 38 a 42 tygodniem.

Ile trwa ciąża? Podział ciąży na trymestry, miesiące i tygodnie

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy w odpowiedzi na pytanie „ile trwa ciąża?” to „9 miesięcy”. Jest to jednak wartość uśredniona, ze względu na to, że miesiące kalendarzowe mają różną ilość dni. Podział miesięcy ciąży na tygodnie wygląda następująco:

  • 1 miesiąc – od 1 do 4 tygodnia ciąży,
  • 2 miesiąc – od 5 do 8 tygodnia ciąży,
  • 3 miesiąc – od 9 do 13 tygodnia ciąży,
  • 4 miesiąc – od 14 do 17 tygodnia ciąży,
  • 5 miesiąc – od 18 do 22 tygodnia ciąży,
  • 6 miesiąc – od 23 do 27 tygodnia ciąży,
  • 7 miesiąc – od 28 do 31 tygodnia ciąży,
  • 8 miesiąc – od 32 do 35 tygodnia ciąży,
  • 9 miesiąc – od 36 do 40 tygodnia ciąży.

Czas trwania prawidłowej ciąży to dokładnie 280 dni, czyli 40 tygodni, co daje nam 10 miesięcy księżycowych (jeden miesiąc księżycowy trwa dokładnie 28 dni).

Dodatkowo ciążę dzieli się na trymestry. Pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży. W tym czasie ciąża nie jest jeszcze zazwyczaj widoczna gołym okiem. To okres zapłodnienia i początkowego rozwoju płodu. Pierwszy trymestr ciąży jest często uważany przez kobiety za najcięższy, ze względu na wiele uciążliwych dolegliwości. Jest to okres, w którym powinnaś najbardziej na siebie uważać, ponieważ w tym czasie występuje największe ryzyko komplikacji i poronień.

Drugi trymestr to czas od 14 do 27 tygodnia ciąży. W tym okresie rozwijają się wszystkie układy i narządy płodu. Maluszek rośnie i przybiera na masie. To zwykle najpiękniejszy etap ciąży, ze względu na mniejszą ilość nieprzyjemnych objawów. W tym czasie zazwyczaj poznajesz płeć dziecka oraz wyczuwasz pierwsze jego ruchy.

Ostatni, trzeci trymestr zaczyna się w 28 tygodniu ciąży i kończy wraz z rozwiązaniem. Na tym etapie dziecko doskonali funkcje życiowe i przygotowuje się do przyjścia na świat. Ciąża jest już bardzo widoczna, a ruchy dziecka mocno wyczuwalne. Jest to odpowiedni moment na zapisanie się do szkoły rodzenia, zakup wyprawki oraz przygotowanie pokoju dla nowego członka rodziny.

Niekiedy możesz spotkać się z terminem „czwarty trymestr ciąży”. Tym pojęciem niektórzy nazywają okres trzech miesięcy po porodzie. Termin został opracowany przez amerykańskiego pediatrę Harvey’a Karpa, który na podstawie swojego doświadczenia wysnuł tezę, że dziecko rodzi się zbyt wcześnie, żeby być w pełni przygotowanym, do życia poza organizmem mamy. Według Karpa płód powinien rozwijać się w brzuchu przez 12 miesięcy. Ciało kobiety nie byłoby jednak w stanie tak długo utrzymywać ciąży, a wielkość dziecka uniemożliwiłaby naturalny poród. Dlatego w czwartym trymestrze ciąży powinno się stworzyć maleństwu warunki, które będą podobne do tych, które panowały w brzuchu mamy.

Ile trwa ciąża od momentu zapłodnienia?

Za czas rozpoczęcia ciąży według reguły Naegela przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, tak więc podchodząc do tematu w sposób czysto biologiczny, w tamtym momencie nie jesteś jeszcze w ciąży. Przyjęto taką zasadę ze względu na to, że ciężko określić dokładną datę, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, ale zwykle każda kobieta potrafi określić, kiedy zaczął się okres. U kobiet, których cykle menstruacyjne są regularne i trwają 28 dni, do zapłodnienia dochodzi około 14 dni po dacie rozpoczęcia ostatniej miesiączki, zatem wiek zapłodnieniowy ciąży jest krótszy o około 2 tygodnie. Ciąża liczona od momentu zapłodnienia trwa 38 tygodni, czyli 266 dni.

Dlaczego warto wiedzieć, w którym tygodniu ciąży jestem?

Przez cały okres ciąży najczęściej będziesz posługiwała się jej podziałem na tygodnie. Maluszek rozwija się bardzo intensywnie i każdy nowy dzień przynosi ogromne zmiany w jego organizmie, dlatego podział na trymestry, czy miesiące jest zbyt ogólny. Wiedząc, w którym tygodniu ciąży jesteś, będziesz mogła na bieżąco śledzić rozwój swojego dziecka, korzystając z naszego kalendarza ciąży, który przeprowadzi Cię przez ten piękny okres tydzień po tygodniu.

Dodatkowo niektóre badania trzeba wykonać w ściśle określonym przedziale czasowym. Jest to istotne zwłaszcza w kwestii USG. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej każda przyszła mama powinna mieć wykonane 4 badania ultrasonograficzne, na określonych etapach ciąży. Pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie między 18 a 22 tygodniem, następne między 28 a 32 i ostatnie, niezwłocznie po 40 tygodniu ciąży.

Informacja na temat wieku ciąży jest istotna także w kwestii przyjmowanych leków i suplementów. Na różnych etapach ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały może się zmieniać, dlatego trzeba odpowiednio dostosowywać ich dawki. Istnieją również leki, których w danym trymestrze ciąży przyjmować w ogóle nie wolno.

Poza kwestiami ważnymi w kontekście opieki okołoporodowej informacja o wieku ciąży jest istotna również do tego, żeby odpowiednio przygotować się na pojawienie się na świecie nowego człowieka. Trzeba skompletować wyprawkę, przygotować pokoik, wybrać imię, spakować torbę do szpitala. A na to wszystko masz aż albo tylko 40 tygodni.

Jakie są inne sposoby na sprawdzenie wieku ciąży?

Bardzo dokładną metodą na określenie wieku ciąży i przybliżonego terminu porodu jest wykonanie badania USG do 10 tygodnia ciąży. Do tego czasu wszystkie zdrowe zarodki rozwijają się w niemal identycznym tempie. Specjalista, który wykonuje badanie ultrasonograficzne, mierzy pęcherzyk ciążowy i na tej podstawie jest w stanie wyliczyć wiek płodu oraz spodziewany termin rozwiązania. Wynik jest tym bardziej wiarygodny, im wcześniej zostanie wykonane USG dlatego, jeśli chcesz skorzystać z tej metody, zapisz się na badanie, jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży.

Do mniej precyzyjnych metod określania wieku ciąży należy ocena wysokości dna macicy (wraz z postępem ciąży dno macicy podnosi się) oraz obserwacja ruchów płodu (u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, ruchy dziecka odczuwane są około 20 tygodnia ciąży, a u wieloródek nawet około 17). Sposoby te są jednak obarczone dużym ryzykiem błędu, ponieważ zależne są od wielu czynników, takich jak: budowa ciała kobiety, predyspozycje genetyczne, ułożenie dziecka, ilość wód płodowych, ciąża mnoga i wiele innych.

Termin porodu można obliczyć również, obserwując macicę kobiety. Mniej więcej do 8 tygodnia po zapłodnieniu jest ona rozpulchniona, co bez problemu dostrzeże lekarz ginekolog podczas badania. Pomocne może również okazać się sprawdzanie akcji serca płodu. Bicie serca można usłyszeć już około 10 tygodnia ciąży, korzystając z metody dopplerowskiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry