Kreatywne dziecko – jak rozwijać kreatywność u dziecka? 7 rad od rodziców dla rodziców

Mama czyta dziecku książkę

Kreatywność to bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwijać u dziecka już od najmłodszych lat. Może okazać się pomocna przy rozwiązywaniu problemów, tworzeniu, wymyślaniu nowych koncepcji oraz w trakcie zabawy. Dorosłym może być ciężko wyobrazić sobie, jak wykonać na przykład strój kosmonauty za pomocą kawałka sznurka, kartonowego pudełka i folii aluminiowej, a dziecku, które myśli nieszablonowo, przyjdzie to bez problemu, dlatego tak ważne jest, żeby pielęgnować tę umiejętność. Poznaj 7 rad od rodziców dla rodziców, które pomogą Ci pobudzić kreatywność u Twojego dziecka.

Sposoby na rozbudzenie kreatywności u dziecka

Kreatywność nie polega na posiadaniu ciągle czegoś nowego lub oryginalnego – chodzi o rozpoznanie i wykorzystanie tego, co już mamy. Przypomnijmy sobie, jak kiedyś wyglądało nasze dzieciństwo – bez komputerów, telefonów komórkowych, internetu. Wystarczyła nam jedna piłka, żeby móc grać na podwórzu przez cały dzień w najróżniejsze gry zespołowe, albo kilka kasztanów i zapałek, aby zorganizować przedstawienie z kasztanowymi ludzikami dla rodziców. W dobie technologii dzieciom często trudno jest znaleźć czas na odkrywanie swojej kreatywności. Nie znaczy to, że mamy teraz odciąć nasze dzieci od wynalazków współczesnej techniki, ale myślę, że warto pokazać im, że istnieje coś poza grami wideo i kreskówkami w TV i to COŚ może być równie fajne, a zarazem wpływać pozytywnie na ich rozwój, a w przyszłości przyczynić się do odnoszenia życiowych sukcesów.

1. Rozwijanie kreatywności poprzez czytanie

ojcierc czyta książkę dziecku

Banalne, a jednak na co dzień często o tym zapominamy. Czytanie ma tak wiele zalet. Wzbogaca słownictwo, uczy nowych pojęć i pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności gramatycznych. Czytanie otwiera przed dziećmi zupełnie nowy świat. Mogą odkrywać różne miejsca, poznawać nowych ludzi i ich kultury oraz obyczaje. Wszystko to pomaga otworzyć ich umysły i pobudzić wyobraźnię. Jedną z najważniejszych korzyści płynących z czytania jest to, że może pomóc rozwinąć kreatywność u dzieci. Dlatego tak ważne jest, żeby czytać dzieciom już od najmłodszych lat, a w przyszłości zachęcać je do samodzielnego sięgania po książki.

2. Podróże, które rozbudzają kreatywność

Spokojnie, nie musisz od razu kupować biletów na samolot na drugi koniec świata. Podróż to nie tylko egzotyczne wakacje – równie ciekawie można spędzić czas, wybierając się z dzieckiem na wycieczkę za miasto, a nawet do pobliskiego parku, czy lasu. To, co dla nas dorosłych może wydawać się nudne i mało interesujące, dla naszych małych odkrywców może być jak wyprawa na Mount Everest. Podróże pozwalają dzieciom poznawać nowe miejsca, osoby, kultury, ale również świat otaczający nas na co dzień. Podróżowanie z dzieckiem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozbudzenie kreatywności.

3. Rozmowa – jak rozwinąć kreatywność dziecka poprzez (nie)zwykłą konwersację

Twórczość dziecka często pozostaje uśpiona, a naszym zadaniem jest pomóc jej się rozbudzić. Można to robić na wiele różnych sposobów, a jednym z podstawowych, a zarazem najskuteczniejszych jest rozmowa. Kiedy dziecko jest zaangażowane w rozmowę, jego mózg ciężko pracuje, aby przetworzyć informacje i znaleźć odpowiedź. Proces ten pomaga rozwijać kreatywną stronę mózgu. Żeby pomóc dziecku stać się bardziej kreatywnym, rodzice powinni prowadzić z nim regularne rozmowy i zadawać pytania otwarte. Te pytania pozwalają dziecku zastanowić się nad możliwymi odpowiedziami i przedyskutować różne opcje. Bardzo dobrym sposobem na rozbudzenie kreatywności jest zadawanie pytań, które dla nas – dorosłych – wydają się abstrakcyjne, np.: „co by było, gdyby zamienić ręce i nogi miejscami?”, „jak może wyglądać skrzyżowanie konia z kaczką?”, „czy można dotknąć chmur?”. Takie pytania doskonale pobudzają wyobraźnię.

4. Kreatywne zabawy z dzieckiem

Zabawa jest nieodłącznym elementem rozwoju dzieci. Pozwala im odkrywać otaczający ich świat i uczyć się poprzez doświadczenie. Istotnie wpływa również na rozwój ich kreatywności. Kiedy dzieci bawią się, wykorzystują swoją wyobraźnię i uruchamiają twórcze myślenie. Może to pomóc im w innych dziedzinach życia, na przykład podczas zajęć w szkole lub gdy muszą rozwiązać jakiś problem.

5. Rozbudzenie kreatywności poprzez danie wolnej przestrzeni

tata trzyma dziecko na rękach

Jako rodzic, jednym z Twoich zadań jest pomoc dziecku w rozwijaniu jego kreatywności. Możesz to zrobić na wiele sposobów, ale jednym z najważniejszych jest zapewnienie dziecku wolności, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Dzieci są z natury kreatywne. W ten sposób odkrywają i poznają swój świat. Daj im swobodę odkrywania. Niech wybierają własne działania, podejmują za siebie decyzje i badają otoczenie. To pozwoli im znaleźć rzeczy, które ich interesują i dowiedzieć się, jak chcą się wyrazić. Zachęcaj do twórczej ekspresji. Niezależnie od tego, czy chodzi o sztukę, muzykę, pisanie czy inną formę ekspresji. Zachęcaj dziecko do kreatywności.

6.Kreatywne formy zajęć w przedszkolu i szkole

Placówki edukacji odgrywają ważną rolę we wspieraniu rozwoju kreatywności u dzieci poprzez stwarzanie uczniom możliwości twórczego myślenia i tworzenia. Wybierając szkołę dla swojego dziecka, dowiedz się, czy zapewnia uczniom możliwość wykorzystywania swojej wyobraźni i twórczego myślenia, a także sprawdź, czy kadra pedagogiczna wie, jak rozwijać kreatywność uczniów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj zajęcia plastyczno – techniczne, które pozwolą dzieciom uruchomić wyobraźnię oraz wszelkie aktywności, które będą ukierunkowane bezpośrednio na zainteresowania Twojego malucha. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko przejawia talent aktorski i na przykład uwielbia naśladować rodziców, czy przebierać się za rozmaite postaci, to jeśli masz możliwość, wybierz taką szkołę, w której będą organizowane zajęcia teatralne. Zachęcając dzieci do eksperymentowania i odkrywania własnej kreatywności, szkoły mogą pomóc im rozwinąć silne poczucie pewności siebie i kreatywności w przyszłości.

7. Pozwól dziecku popełniać błędy

Pozwolenie dzieciom na popełnianie błędów, jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz dla nich zrobić. Kiedy dajesz dziecku możliwość odkrywania i eksperymentowania szybciej się uczy i zapamiętuje nowe informacje. Ponadto, pozwalając mu popełniać błędy, uczysz je, jak powinno radzić sobie z porażkami, a życie przecież nie składa się z samych sukcesów. Nam, rodzicom często brakuje cierpliwości i wolimy wyręczyć dziecko w zrobieniu czegoś lub podsunąć pod nos gotowe rozwiązanie, niż dać czas i przestrzeń na samodzielne zmierzenie się z daną sytuacją. To oczywiste, że jesteśmy w stanie zrobić pewne rzeczy lepiej i szybciej, ale nie zawsze tak było. Kiedyś sami byliśmy dziećmi i popełnialiśmy błędy, a dzięki temu jesteśmy teraz mądrzejsi o wiele doświadczeń, dlatego pozwólmy na to samo naszym dzieciom. Ważne jest, aby dać im swobodę eksperymentowania i popełniania błędów oraz chwalić ich wysiłki, nawet jeśli zamierzony przez nie efekt nie jest doskonały. Pielęgnując kreatywność naszych dzieci, dajemy im narzędzia, których potrzebują, aby odnieść sukces w każdej dziedzinie życia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry